Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Salonunuz için oturma grupları

homify.com.tr homify.com.tr
Google+
Loading admin actions …

Salon, uyanık olduğunuz sürece bir evin herhalde en çok vakit geçirdiğiniz yeridir. Hem zor bir günden sonra dinlenmek, hem de dostlarınızı ağırlamak için kullandığınız salon ya da oturma odasının en önemli parçası da elbette oturma grubunuzdur. Bu bakımdan salonunuz için yapacağınız en önemli seçim de oturmak için seçeceğiniz mobilyalar olmalı. Rahatlık, işlevsellik ve stilin bir araya geldiği mobilyaların salonunuza yerleştirilme şekilleri de bir o kadar önemli elbette. Bu yazıda, salonunu yenilemek ya da radikal bir değişiklik yapmak isteyenler için, oturma grubu konusunda bazı fikirler vermeye çalışacağız.

Klasik bir düzenleme

SB design Studio:  tarz Oturma Odası
SB design Studio

Global Eclectic Style

SB design Studio

İş dekorasyon ve mobilyaya gelince bazı şeylerin modası hiç geçmez: Tıpkı burada gördüğünüz karşılıklı konulmuş ikiz kanepeler gibi. Gerek sohbet, gerekse de karşılıklı oynanacak oyunlar için ideal atmosferi oluşturan bu ikiz kanepe düzeni klasik, rustik ya da eklektik, her türlü salona uygun düşebilir. Tabii buradaki anahtar kelime simetri. Örneğin bu oturma odasında şöminenin ana eksen kabul edilip, her şeyin nasıl bir simetri oluşturacak şekilde düzenlendiğine dikkat edin. Şöminenin iki yanında birbirinin eşi olan lamba, abajur ve tablolar odanın denge hissini sağlamak konusunda önemli bir görev üstleniyorlar.

Cesur bir tasarım

Oturma odanızın dekorasyonunu yaparken, çok sevdiğiniz eşsiz bir obje bulup, odanın geri kalanını bunun etrafında kurmak fena bir fikir olmayabilir. Örneğin bu güzelim tekli koltuk gibi. Zarif ve basit bir tasarımla dikkat çeken bu koltuğa uyacak ekstra mobilya bulmak konusunda da sıkıntı yaşamayacağınız kesin. Bununla birlikte, daha da önemlisi, koltuk tam da uzun bir günün sonunda oturup yorgunluğunuzu atabileceğiniz türden.

Yeni şekiller

Oturma grubu dediğimiz şeyi sadece kanepe ve koltuklarla da sınırlandırmamak gerekiyor aslında. Örneğin bu fotoğrafta gördüğünüz dekorasyon geniş, dair biçimindeki ilginç mobilya ve dikdörtgen puf koltuklarla salona yepyeni şekiller sokuyor. Kolay hareket ettirilebilir ve taşınabilir olmaları da bu tür koltukların bir başka büyük avantajı. Hem rahatlık, hem de işlev açısından salonunuzda değerlendirebileceğiniz bir seçenek olabilirler.

Derinin asaleti

Locus Habitat:  tarz Oturma Odası
Locus Habitat

Chesterfield Sofa & Leather Furniture from Locus Habitat

Locus Habitat

Elbet kimileri için salon ya da oturma odası deyince ilk akla gelen şey deridir. Modası hiçbir zaman geçmeyen deri koltuk ve kanepeler hem rahatlık, hem de farklı stillerle uyum açısından iyi bir alternatif. Bu örnekteki gibi derin ve zengin renk tonu hem belirli bir sofistikasyona, hem de sıcaklığa işaret ediyor. Buna ek olarak, derinin normal bir kumaş kaplama koltuğa oranla daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğunu da eklemek gerekiyor.

Sansasyon faktörü

Salonunuzun şekline bağlı olarak diyelim ki ikiz kanepeler tarzı fikirlerden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Ama genellikle açık salonlarda gördüğümüz bu fotoğraftakini andıran L şeklindeki kanepeler, bunun gibi daha dar ve sınırlı bir alanda da hem gayet iyi durabilir, hem de mekâna belli bir sıkı fıkılık hissi katabilir. Buradaki parlak renk seçimi elbette herkesin zevkine göre olmayabilir, ama yine de arkadaki rafların çizgileriyle birlikte anlık bir şok etkisi yarattıklarını söylemek lazım. Bu tasarım mantığının başarısı da zaten, geniş bir salonu bölümler halinde düzenleyip, renge olduğu kadar atmosfere de önem verilmiş olması.

Tek tek basaraktan

Şöyle bir gözünüzü kapatıp oturma grubu kavramının kafanızdaki ilk çağrışımını düşünün, muhtemelen ikili ya da üçlü bir kanepe olacaktır. Oysa bu resimde görüldüğü gibi, tekli sandalye ve koltukların bir araya gelmesiyle de zevkli ve göz alıcı bir oturma odası dekorasyonu oluşturmak son derece mümkün. Bunun gibi bir tercih hem salonunuzu ihtiyaca göre yeniden düzenleme şansı veriyor, hem de konuklar arasında sohbeti kolaylaştırıp tetikliyor.

Oturma odanız için ilginç mobilya ve dekorasyon fikirlerini bu yazıda derledik.
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!