Olağanüstü yatak odaları için 14 dekorasyon fikri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Olağanüstü yatak odaları için 14 dekorasyon fikri

Homify TR Homify TR
Toskana Vadisi Villaları Modern Yatak Odası Decorvita mimarlık Modern
Loading admin actions …

Yatak odaları bir evin en kişisel yaşam alanlarıdır. Yalnızca size özel bir alan olması, yatak odalarının dekorasyonlarında da tamamen kendi beğeni ve tarzınızı yansıtabilmenizi sağlıyor. Ancak yatak odaları söz konusu olduğunda genellikle kısıtlı bir alanda spesifik işlevi olan mobilyalar ile şık ve konforlu bir dekorasyon ortaya çıkarılması gerektiğinden zaman zaman bu odayı nasıl farklı ve benzersiz hale getirebileceğimiz konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyoruz. 

İşte profesyonel iç mimarlar tarafından uygulanan örneklerini göreceğimiz ve yatak odalarımızı planlarken bize ilham verecek 14 harika fikir…  

1- Modern aydınlatmalar

Modern Yatak Odası homify Modern

Yatak başlarında yer alan abajurlar artık geçmişte kaldı. Bugün eğer farklı ve sofistike bir yatak odası istiyorsanız yeni nesil aydınlatma seçeneklerine yönelmelisiniz. Tavandan uzanan yatak başı sarkıtları hem odanın derinliğini ve yüsekliğini arttıran bir göz yanılması yaratıyor, hem de zarif ve etkileyici bir estetik sunuyor.

2- Ayna ışıltısı

Aynalar her odada harikalar yaratan dekorasyon unsurlarıdır. Ancak yatak odalarında çok daha ferah ve iç açıcı alanlar ortaya çıkardıkları için özellikle az ışık alan veya küçük odalarda ideal kullanımlar sunabilirler. Bir duvarın boydan boya ayna ile kaplanması ile yatak odasına ferahlığın ve aydınlık bir görünümün yanı sıra ışıltılı bir gösteriş de katacaktır.

3- Japon yataklar

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir? Endüstriyel Yatak Odası Evinin Ustası Endüstriyel
Evinin Ustası

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Evinin Ustası

Son yıllarda tüm dünyada giderek yaygınlaşan yatak odası dekorasyon trendlerinin başında olabildiğine huzurlu, dinlendirici ve minimal atmosferler ortaya koyan tercihler geliyor. Dinlendirici ve iyileştirici yatak odası uygulamaları da pek tabii ki Japon yataklar olarak da bilinen alçak yatak modelleri ile gerçekleştiriliyor. Yer yatağı da diyebileceğimiz Japon yataklar, tıpkı bu örnek fotoğrafta olduğu gibi, bugün oldukça modern stillerde evleri süslüyor.

4- Çarpıcı duvar kağıtları

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: "b.b. home passion V" HannaHome Dekorasyon Tropikal
HannaHome Dekorasyon

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: b.b. home passion V

HannaHome Dekorasyon

Duvar kağıtlarının bir odanın tüm dokusunu değiştirebilen etkilerini es geçmemek gerek. Son derece sıradan bir dekorasyonda dahi yatak odanızın bir duvarını çarpıcı bir duvar kağıdı ile süslemek benzersiz bir etki ortaya çıkarır.

5- Karyola ve yatak başı

Ana mobilyaların seçimi de yatak odaları için kritik önem taşıyor elbette. Özellikle yatak başı üniteleri yatak odası dekorasyonlarının odak noktasını oluşturur. Bu örnekteki gibi kapitone dikişli klasik yatak başı modelleri ise zamanın ötesinde bir şıklık sunuyor.

6- Beyazın büyüsü

Çeşme Port Alaçatı Modern Yatak Odası EKE Mimarlık Modern
EKE Mimarlık

Çeşme Port Alaçatı

EKE Mimarlık

Beyazın sakinleştirici, dinlendirici ve ferahlatıcı etkisi yatak odası dekorasyonlarında eşsiz bir doku yaratır. Eğer romantik ve huzurlu bir dekorasyon arıyorsanız bembeyaz bir yatak odası ile istediğiniz atmosferi elde edebilirsiniz.

7- Yatak odasında sedirli huzur

Öykü İç Mimarlık – Öykü Ic Mimarlik 3: modern tarz , Modern
Öykü İç Mimarlık

Öykü Ic Mimarlik 3

Öykü İç Mimarlık

Huzurlu ve dinlendirici yatak odalarından bahsetmişken pencere kenarında kusursuz bir dinlenme köşesi oluşturan sedir tasarımlarından söz etmemek imkansız!

8- Tekstil ürünleri

Eklektik Yatak Odası homify Eklektik

Dekorasyon sürecinde pek de dikkat etmediğimiz ancak yatak odalarının dokusunu değiştiren bir diğer unsur da tabii ki tekstil ürünleri! Yatak örtüsü, çarşaf, battaniye gibi tekstil ürünleri dekorasyonı tamamlayan çok önemli unsurlar. Bu konudaki son trendlerden biri de sıcacık ve yuva hissi veren dokularıyla el örgüsü battaniyeler…

9- Koyu renklerle sıradışı etkiler

Toskana Vadisi Villaları Yatak Odası Modern Yatak Odası Decorvita mimarlık Modern
Decorvita mimarlık

Toskana Vadisi Villaları Yatak Odası

Decorvita mimarlık

Koyu renk duvarlar sizi korkutmasın! Derin, karizmatik ve sofistike bir modern dekorasyon için yatak odanızın duvarlarında çarpıcı koyu tonlar kullanabilirsiniz.

10- Sayvanlı karyolalar

Yunus Emre Villa - İsveç Modern Yatak Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan sayvanlı yatak modelleri de bugün hâlâ sıradışı, romantik ve etkileyici bir estetik yaratıyorlar.

11- Yeşil bitkilerle sağlıklı bir atmosfer

Karaca Yatak Odası Modern Yatak Odası YILDIZ MOBİLYA Modern
YILDIZ MOBİLYA

Karaca Yatak Odası

YILDIZ MOBİLYA

Eskiden sıklıkla yatak odalarında yeşil bitki bulundurulmaması gerektiği söylenirdi. Geceleri karbondioksit salgıladıkları için sağlıksız olacağı düşünülen bitkileri aslında oldukça yanlış bir bilgi sonucu yıllarca yatak odalarımızdan uzak tutmuşuz. Bugün bilim insanları bitkilerin geceleri salgıladıkları karbondioksit miktarının odada dolaşan bir sivrisineğin salgıladığı karbondioksitten bile az olduğunu ve yatak odasında bulundurulan bazı bitkilerin canlandırıcı etkileri olduğunu vurguluyor. Öyle ki NASA havayı temizledikleri ve insana zindelik verdikleri için yatak odalarımızda bulundurmamız gereken bitkilerin listesini yayınladı: Areka, aloa vera, aşk merdiveni, salon pamiyesi, çim herdemyeşili, yelken çiçeği, kurdele çiçekleri ve benjamin. 

Bu bitkiler sadece sağlıklı değil, aynı zamanda dekoratif olarak da odayı canlandırıyorlar. Yani yatak odanızı yeşil bitkilerle süslemek oldukça iyi bir fikir diyebiliriz!

12- Duvar dekorasyonu fark yaratır

Kemerburgaz LIVERA Suites - Örnek Daire Tasarımı İskandinav Yatak Odası Kolon Mimarlık - İçmimarlık İskandinav
Kolon Mimarlık – İçmimarlık

Kemerburgaz LIVERA Suites – Örnek Daire Tasarımı

Kolon Mimarlık - İçmimarlık

Duvar dekorasyonu sadece yatak odalarını değil bütün yaşam alanlarını değiştirir. Tablolar, resimler ve duvar aksesuarları kullanmak yatak odanızda kendi stilinizi yansıtmanın en iyi yolu.

13- Komodin deyip geçmeyin

Sıradışı aksesuar ve mobilyaların fark yarattığını hepimiz biliyoruz. Sıradan komodinler yerine çağdaş tasarımlar kullanmaya ne dersiniz?

14- Küçük alanlarda şık çözümler

Küçük yatak odalarında hem daha kullanışlı hem de daha estetik dekorasyonlar yaratmak için yerleşim ve tasarımda ezber bozan çözümler gerekiyor. Yatağın yanlarındaki alan için özel tasarımla üretilen dolaplar bunun oldukça başarılı bir örneği.

​Yatak odanızın boyutundan şikayetçiyseniz bunun gibi farklı çözümler için bkz: Küçük yatak odaları için 15 şaşırtıcı fikir

Bu fikirlerden hangilerini yatak odanızın dekorasyonunda uygulamak istersiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!