Küçük koridorları daha geniş gösterecek 10 dekorasyon önerisi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Küçük koridorları daha geniş gösterecek 10 dekorasyon önerisi

Homify TR Homify TR
Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern
Loading admin actions …

Evlerimizi dizayn ederken her zaman bizi zorlayan bazı şeyler vardır. Ancak tasarımı en zor olan alanlardan biri şüphesiz ki dar ve küçük koridorlar. Koridor ve giriş holleri evlerin odalarını birbirine bağlayan geçiş alanları oldukları için doğru bir tasarımla tüm evin dokusunu değiştirebilirler. Ancak bu alanların genellikle dar ve küçük formda olmaları ev sahiplerini zorluyor. Bu yazımızda sizlere dar bir koridoru sıcak, ferah ve davetkâr bir alana dönüştürmek için bazı pratik öneriler sunuyoruz. 

1- Ayna kullanın

Giriş Holü Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern Ahşap Ahşap rengi
homify

Giriş Holü

homify
Görsel olarak bir alanı genişletmek istediğinizde yansıtıcı yüzeyler her zaman işe yarar. Koridorun odak noktasına büyük bir ayna ya da birden çok parçadan oluşan küçük aynalar yerleştirdiğinizde evinizin koridoru çok daha aydınlık ve ferah görünecektir.

2- Kör nokta bırakmayacak aydınlatmalar seçin

Işıklandırma her zaman bir odanın daha iyi ya da daha kötü görünmesini sağlayan kritik bir dekorasyon unsurudur. Ancak söz konusu dar ve küçük koridorlar olduğunda aydınlatmanın önemi bir kat daha artıyor. Genel olarak, küçük bir alan ne kadar çok ışık alıyorsa o kadar büyük görünür. Bunun için de özellikle penceresiz küçük koridorları daha büyük göstermenin en iyi yolu kör nokta bırakmayan çoklu ışıklandırma sistemleri kullanmaktır.

3- Açık ve parlak renk tonlarında duvarlar

LMS EVI TESVIKIYE Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern Ahşap Ahşap rengi
homify

LMS EVI TESVIKIYE

homify

Koridorunuzu ferah ve aydınlık hissettirmek için açık bir renge boyayabilirsiniz. Açık ve parlak renk tonları küçük ve dar alanları daha ferah gösterir. Ancak elbette tekdüze ve boğucu bir görünüm oluşmaması için bu alanda açık renkler duvarlarla kontrast oluşturan dokunuşlar oluşturmalısınız.

4- Zeminde hareketlilik

Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern

Duvarlarda açık renk kullanarak elde ettiğiniz ferah görünümü vurgulamak için profesyonel iç mimarlar tarafından çokça uygulanan yöntemlerden biri de duvar rengini uyumlu tonlarda seçilmiş hareketli yer döşemeleridir. Zeminde bu tarz bir hareketlilik yaratmak koridor alanının görsel derinliğini arttıracaktır.

5- Tablo ve duvar aksesuarlarının doğru kullanımı

Vizyon İnşaat Örnek Daire Modern Koridor, Hol & Merdivenler İz Tasarım ve İçmimarlık Modern
İz Tasarım ve İçmimarlık

Vizyon İnşaat Örnek Daire

İz Tasarım ve İçmimarlık
Sanat eserleri ve duvar aksesuarları görsel olarak koridor alanını genişletebilir, ancak yalnızca doğru şekilde kullanıldığında. Koridorun karşılıklı iki duvarına asacağınız tablolar duvarların birbirine daha yakın görünmesini sağlayacaktır. Bu yüzden tablo ve diğer aksesuarları tek taraflı olarak konumlandırmalısınız.

6- Dar ve minimal mobilyalar tercih edin

Canan Delevi – Seba Life : modern tarz , Modern
Canan Delevi

Seba Life

Canan Delevi

Geniş ve açık bir koridor istiyorsanız, görsel olarak akışı engelleyen hacimli mobilyalar kullanmamanız çok önemlidir. Duvara monte dar mobilyalar ve minimalist bir tasarım daha çok açık ve boş alan bırakacağı için hem kullanımı kolaylaştırır hem de  daha şık ve ferah bir estetik görünüm yaratır. 

7- Uzun ve dar halı modelleri

Villa Taşbaşı Modern Koridor, Hol & Merdivenler yücel partners Modern
yücel partners

Villa Taşbaşı

yücel partners

Dar koridorlarda, kenarları boş kalacak şekilde uzun ve dar kilimler kullanmak zemin yüzeyini daha geniş gösterecektir. Bu yüzden de koridorlar için halı seçerken geniş ve tüm alanı kaplayan modeller yerine dar ve uzun kilim tarzı halıları tercih etmelisiniz. 

8- Duvar nişleri

Koridor düzenlemesi için biraz zahmetli ve pahalı bir tadilat gerektirse de tüm kullanımı değiştirecek bir işlem de duvar nişleri oluşturmak ve bu nişleri depolama alanı ve aksesuarlarla süslemek. Duvarların içindeki alanın da kullanılmasını sağlayan bu seçenek, elbette yalnızca taşıyıcı olmayan koridor duvarları için uygulanabiliyor; bunun için mutlaka bu tadilat sırasında profesyonel mimarlardan destek almalısınız. 

9- Zeminden tavana kadar depolama alanları oluşturun

Antre Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern
homify

Antre

homify

Duvar nişi oluşturmanın mümkün olmadığı ya da böyle bir tadilat için yeterli bütçenizin olmadığı durumlarda da duvar boyunca ve zeminden tavana kadar özel tasarım dolaplar kullanarak dar alanda çok daha fonksiyonel bir koridor elde etmek mümkün.

10- Işık alan kapı modelleri tercih edin

OHY Evi Sunflower Sitesi Modern Koridor, Hol & Merdivenler homify Modern
homify

OHY Evi Sunflower Sitesi

homify

Giriş koridorlarındaki ferahlığı ve estetiği oluşturan en önemli unsurlardan birinin de giriş kapıları olduğunu unutmayın. Eğer küçük bir koridorda daha aydınlık ve ferah bir görünüm istiyorsanız giriş kapınızı seçerken bu örnekteki gibi camlı ve ışık alan modellere yönelebilirsiniz.

Giriş kapılarıyla ilgili sıradışı örnekler için bkz: Eviniz için en güzel giriş kapısı modelleri

Bu önerileri faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!