İzmir’de bir firmadan sağlıklı ve doğal bir ev projesi

Homify TR Homify TR
Sosyal Bir Tesiste Sağlıklı Küçük Ev - 2019 ASK MİMARLIK İNŞAAT Kır evi
Loading admin actions …

Özellikle kalabalık şehirlerdeki kentleşme hızı ve iş yaşamının getirdiği stres ve telaşla bugün artık hepimiz için evlerimiz birer sığınak haline geldi. Evlerimizde huzurlu ve sağlıklı bir yapı söz konusu olduğunda yaşam kalitemiz de artıyor.

Doğal malzemelerle inşa edilen evler işte bu yüzden son yıllarda tüm dünyada revaçta. Türkiye’de sağlıklı, huzurlu ve ergonomik evler inşa etme konusunda uzmanlaşan oldukça başarılı firmalar bulunuyor. Sayfalarımızda öne çıkan bu başarılı firmalardan biri de İzmir’de konumlanan ASK Mimarlık

Bu yazımızda konuk olacağımız ev, tasarım ve inşası ASK Mimarlık tarafından gerçekleştirilmiştir. Doğayla iç içe, küçük ama plan ve inşa tekniğiyle hayran bırakan harika bir doğal ev. Biyofilik tasarıma sahip olan bu ev, fonksiyonel iç mimari özellikleri ve doğal dokusu ile hem şık hem de sağlıklı bir yaşam deneyimi sunuyor. 

Davetkâr dış cephe görünümü

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kır evi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

80 metrekarelik bir yaşam alanına sahip olan evin tasarımında kullanılan doğal taş ve ahşap malzemelerin modern tarzdaki birlikteliği göz kamaştırıyor. Hem iç hem de dış duvarlarda doğal taş kullanılması, yalnızca sağlıklı bir ortam yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda son derece çarpıcı bir estetik görünüm de ortaya koyuyor.

Nefes alan doğal taş cephe kaplaması

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kır evi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Bu tarz evlerin en önemli özelliklerinden biri termal konfora sahip olmalarıdır. Doğal malzemelerin kullanıldığı kır evleri, kışın çok kolay ısıtılabilir ve yaz aylarında da her zaman serin bir atmosfere sahiptir. Doğal taş kaplamalar kendiliğinden yalıtım sağladığı için ekstra bir ısı yalıtımı gerektirmez. Böylece çok daha ekonomik, şık ve konforludur. Bu evde, ateş tuğlası doğal taş kaplama cephelerin yanı sıra, ısı ve nem yalıtımlı ağaç çatı kullanıldığından bu konforun çok daha etkili olması sağlanmıştır.

Ağaç çatı tasarımı

Ahşap çatı taşıyıcı sistemi ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırma çatı Ahşap
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Ahşap çatı taşıyıcı sistemi

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Ağaç çatı tasarımlarının estetik özelliklerinden söz etmemek elbette mümkün değil. Atölyede koruma işlemleri yapıldıktan sonra, inşaata dahil edilen çatının taşıyıcı elemanları çam ağacından yapılmış ve çam ağacının o doğal ve rustik dokusu, aşağıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere evin iç mekanlarındaki doğal şıklığı arttırıyor.

Country mutfak

Doğal malzemelerin ön plana çıktığı bu harika evde, sıcacık bir yuva hissi veren country stil iç mimari tasarım hakim. Beyaz lake mutfak ve koyu renk, ithal laminant parke uygulaması göz alıcı bir kontrast ortaya çıkarıyor.

Işıklandırma elemanları

Mutfak genel görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT MutfakDolap & Raflar
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Mutfak genel görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Mutfağa daha yakından baktığımızda, dikkat çeken bir diğer tasarım elemanının, aydınlatma üniteleri olduğunu görüyoruz. Rustik ampullerle ışıklandırılan döküm duvar aplikleri evin her alanında oldukça yumuşak ve sofistike bir atmosfer yaratıyor.

Banyoda doğal ve modern doku

Banyo genel görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT BanyoDekorasyon
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Banyo genel görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Beyaz lake mobilyalar, banyoda da aynı estetik tarzı sürdürüyor. Banyonun tasarımında dikkat çeken bir diğer unsur ise son yılların en gözde trendlerinden biri olan beton görünümlü fayanslar.

Odalarda şık iç mimari ayrıntılar

Ağacın dokusunu yansıtan kaliteli laminant parkeler, evin diğer odalarında da oldukça etkili bir görünüm ortaya çıkarıyor. Yatak odasından terasa açılan cam kapının tasarımında ise siyah tercih edilmiş, bu da oldukça modern bir dokunuş olarak tasarıma katkıda bulunuyor.

Sıcacık bir şömine köşesi

Salonda bulunan taş kaplama şömine, oturma alanına romantik ve seçkin bir şıklık katıyor. Şöminenin bulunduğu köşede kesişen iki duvar doğal ateş tuğlası ile kaplanarak oldukça akıcı ve bütünlüklü bir doku yaratmış.

ASK Mimarlık tarafından kır evi tarzında tasarlanmış ve inşa edilmiş olan bu harika evi beğendiyseniz Size ev yapma ilhamı verecek 15 küçük kır evi başlıklı yazımıza tıklayarak dünyanın farklı ülkelerinden benzer örneklere de göz gezdirebilirsiniz.

Bu evde yaşamak ister miydiniz? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!