Modern oturma odaları için 20 etkileyici dekorasyon fikri

Homify TR Homify TR
Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Modern oturma odaları sıcak, davetkâr ve konforludur. Gösterişli ve abartılı süslemeler yerine odanın kullanışlı ve ferah bir yerleşime sahip olması ve ev sahiplerine konforlu bir yaşam alanı sunması gerekir. Bu elbette modern oturma odalarının aynı zamanda şık olamayacağı anlamına gelmiyor. Modern stil konfor ve fonksiyonelliğe odaklanırken kendi yalın ama çarpıcı estetik anlayışını da oluşturur. Renkler, desenler, kaplamalar ve malzeme seçimleri gibi ayrıntılarla iç açıcı bir şıklık sunar. 

Peki oturma odalarını daha şık bir modern stile kavuşturmak için dekorasyona ne gibi katkılarda bulunabiliriz? İşte 20 örnekle modern oturma odalarının en şık özellikleri…  

1- Gri tonları

Oturma odası ANTE MİMARLIK Modern Oturma Odası Gri iç mekan tasarım,villa tasarım,tv ünitesi,şömine
ANTE MİMARLIK

Oturma odası

ANTE MİMARLIK

En açığından en koyusuna tüm gri tonları modern dekorasyonların vazgeçilmezidir. Grinin verdiği kendinden emin ve sofistike şıklık özellikle modern oturma odası dekorasyonlarında harikalar yaratıyor. Grinin bir diğer özelliği de birlikte kullanıldığı diğer renkleri de modernleştiren bir karaktere sahip olması. Yani mevcut dekorasyonunuzda başka renk tonları hakimse bile, bir duvarı griye boyayarak çok daha modern ve şık bir oturma odası görünümü elde edebilirsiniz.

2- Konforlu mobilyalar

Bahsettiğimiz gibi, modern dekorasyonun temel prensibi konforlu ve fonksiyonel alanlar ortaya koymaktır. Bunun için mobilya seçiminde her zaman en konforlu olanı tercih etmelisiniz. Zaten örnek fotoğrafta da gördüğümüz gibi, konforun üst düzeyde olduğu mobilya modellerinin kendine has bir enerjisi, sade ve çekici bir estetik tarzı bulunuyor.

3- Bakır dokulu aksesuarlar

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme, Mat atölye Mat atölye Modern Oturma Odası Ahşap Bej
Mat atölye

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme

Mat atölye

Bakır renk tonları son yılların en gözde modern dekorasyonlarında sık sık karışımıza çıkıyor. Konforlu bir oturma odasını abartılı bir süsleme olmadan benzersiz bir görkemle buluşturmanın en kolay yolu bakır dokusundan faydalanmak. Bu örnekteki gibi bakır renkli avizeler kullanmak da oldukça pratik ve ekonomik bir çözüm olabilir.

4- Yenilikçi seperasyon üniteleri

Bugün çoğu modern salon yemek alanının ve mutfağın da dahil olduğu açık planlı mimarilere sahip. Açık planlı salonlara etkileyici bir şıklık katmanın en modern yolu ise ezber bozan şık seperatörler kullanmak.

5- Yeni nesil şömineler

Şöminenin konforunu artık çok daha pratik bir şekilde yaşayabiliyoruz çünkü bacasız, elektrikli ya da diğer ısıtma sistemlerine uyumlu yeni nesil şömineler üretiliyor. Bu yeni nesil şömine modelleri de modern salonlarda harikalar yaratıyor.

6- Metal dolap ve konsollar

Doğaya dokunan mekanlar…, HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Doğaya dokunan mekanlar…

HannaHome Dekorasyon

Eskiden sık kullanılan ancak bir süredir görmeye pek alışık olmadığımız metal depolama üniteleri yeniden trend oldu ve modern dekorasyonlara da çok yakışıyor!

7- Doğal kaplamalar

Konforlu ve huzurlu bir ortam yaratmanın en şık yollarından biri de doğal dokular oluşturmaktır. Ateş tuğlası ya da diğer doğal taş duvar kaplamaları da modern oturma odalarında oldukça seçkin bir estetik sunuyor.

8- Salıncak koltuğa ne dersiniz?

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… , HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon

Aslında fazla söze gerek yok, hayal gibi bir oturma odası istiyorsanız oturma odası dekorasyonunuzda alışılageldik oturma gruplarına bir de salıncak koltuk ekleyebilirsiniz.

9- Rustik dokunuşlar

Kütük sehpalar da son yılların en gözde dekorasyon trendlerinden biri. Demode zigon sephalarınızı rustik kütük sehpalarla değiştirerek salonunuzu modernleştirmeye başlayabilirsiniz.

10- Farklı dolap ve raf tasarımları

Daire Projesi, Oturma Odası Tasarımı, Haos Design & Architecture Haos Design & Architecture Modern Oturma Odası
Haos Design & Architecture

Daire Projesi, Oturma Odası Tasarımı

Haos Design & Architecture

Modern dekorasyonlar her zaman yenilikçi fikir ve görünümlere ihtiyaç duyar. Klasik konsol ve dolapları yerine farklı ve hareketli tasarımlı depolama üniteleri kullanmak da harika bir fikir.

11- Doğal ışık

Sunsetpark Kalamış, bukalemun mimarlık bukalemun mimarlık Modern Oturma Odası
bukalemun mimarlık

Sunsetpark Kalamış

bukalemun mimarlık

Bir salonun ferah görünmesi için mümkün olduğunca çok doğal ışık alması gerekir. Pencere boyutlarını büyütmek biraz zahmetli ve masraflı bir tadilat gerektirse de salonunuzu bütünüyle değiştirecektir.

12- Duvar dekorasyonu

Gold Art Salon Takımı homify Modern Oturma Odası salon takımı,koltuk takımı
homify

Gold Art Salon Takımı

homify

Duvarları süsleyen dekorlar yalnızca oturma odalarında değil tüm yaşam alanlarında çok kritik bir önem taşıyor. Kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz büyük tablo ve duvar resimleri oturma odanızın stilini belirleyecektir.

13- Çok sayıda çerçeveli resim

100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu, Evinin Ustası Evinin Ustası Akdeniz Oturma Odası
Evinin Ustası

100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu

Evinin Ustası

Duvar dekorasyonu elbette yalnızca büyük tablolar oluşturulmak zorunda değil. Son zamanlardaki modern trendlerden biri de çok sayıda çerçeveli resim ve fotoğrafla şık bir duvar tasarımı ortaya çıkarmak.

14- Salon kapısı

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Oturma odası dekorasyonu denilince genelde içerideki mobilyalar akla gelse de aslında iç mimari unsurların da dekorasyonda oldukça belirleyici bir rol oynadıklarını unutmamak gerek. Şık ve görkemli bir kapı her şeyi değiştirebilir.

15- TV ünitesi

Bugün her salonun olmazsa olmazlarından biri de TV üniteleri. Televizyonun bulunduğu alanın özel tasarımlarla düzenlendiği tasarımlar da sayfalarımızda en öne çıkan modern salonları oluşturuyor. Sıradan TV sehpaları kullanmak yerine bu alana yatırım yapmak da oldukça iyi bir fikir.

16- Aynalar

Hande Ersin Dekorasyon, Hande Ersin Dekorasyon Hande Ersin Dekorasyon
Hande Ersin Dekorasyon

Hande Ersin Dekorasyon

Hande Ersin Dekorasyon

Bulundukları ortama ferahlık, akıcılık ve derinlik katan aynalar da modern oturma odalarınızda kullanabileceğiniz pratik aksesuarlardan…

17- Pastel renkler

Oturma Odası Tasarımı Origami Mobilya Modern Oturma Odası
Origami Mobilya

Oturma Odası Tasarımı

Origami Mobilya

Modern salonlar genellikle nötr renk tonlarının ana renk olarak kullanıldığı dekorasyonlardır ancak ana renkleri canlı ve enerjik pastel renklerle süslemek de oldukça dinamik alanlar yaratıyor.

18- L kanepeler

Modern oturma odası dekorasyonundan söz ederken L kanepelerden bahsetmemek olmaz. Özellikle küçük alanlarda hem akıcı bir görünüm hem de geniş bir oturma alanı sağlayan L kanepeler salonuna oturma grubu arayanlar için oldukça cazip bir tercih olacaktır.

19- Modern berjer modelleri

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT, Escapefromsofa Escapefromsofa Yatak OdasıKanepe & Şezlonglar
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Oturma gruplarının bir başka vazgeçilmezi ise berjerler. Özellikle küçük alanlarda kullanabileceğiniz sandalye&koltuk tasarımını birleştiren kullanışlı yeni nesil berjer modellerine mutlaka göz gezdirmenizi öneriyoruz.

20- Eskitme mobilyalar

Eskitme Kırmızı Konsol (CON86-RED) N'CREA Home İç Dekorasyon
N'CREA Home

Eskitme Kırmızı Konsol (CON86-RED)

N'CREA Home

Son yılların en gözde dekorasyon trendlerinden biri de Shabby Chic adı verilen nostaljik dokularla oluşturulan tarz. Eskitme boyalarla yenilenen klasik mobilyalar da bu modern dekorasyon akımının en öne çıkan ürünlerini oluşturuyor.

Oturma odanızı bu modern stil ile döşemek istiyorsanız daha ayrıntılı bilgi ve örnekler için bkz: Romantik şıklık: Shabby chic salon dekorasyonu

Bu dekorasyon fikirlerinden en çok hangisini beğendiniz? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!