İç kapılar için 10 ideal renk seçeneği

Homify TR Homify TR
homify
Loading admin actions …

Dekorasyon renklerine karar vermeden önce evinizde yer alacak kapı renklerini göz önünde bulundurmalısınız. Kapı renkleri küçük detaylar gibi görünse de oturma odası ve salonlarınız için çok önemli konulardır. Bu nedenle evinizde yer alan iç kapıları dekorasyon renkleriniz ile uyumlu tonlara boyamalı veya dekorasyon renklerinizi kapı renkleri ile uyumlu olacak şekilde seçmelisiniz. İç oda kapıları için dekorasyondan bağımız açık renkler tercih edebilir, beyaz iç kapı modelleri ile odalarınıza ferahlık kazandırabilirsiniz. İç kapılar için renk seçerken koyu renkleri de tercih edebilir veya açık ve koyu tonları birlikte kullanabilirsiniz. Kapı renkleri dekorasyonunuzun renk yoğunluğuna katkı sağlayacak şekilde seçildiğinde mükemmel dekorasyonlar yapabilirsiniz. Dekorasyon içinde yer alacak kapılar için ideal renklere karar veremiyorsanız profesyonel olarak sizlere hizmet verecek tecrübeli iç mimarlar ile iletişime geçebilirsiniz.

am alanının kusursuz bir estetik akışa sahip olması için yalnızca mobilya ve aksesuarlarla ortaya çıkarılan dekorasyonun değil, aynı zamanda zemin döşemeleri, tavan ve duvarlar, pencereler ve tabii ki kapılar gibi iç mimari unsurların da genel dekorasyon tarzına uyumlu olması gerekir. 

Son yıllarda tasarımda yeni estetik anlayışlar ve üretim teknolojileri geliştikçe oda kapılarının dekoratif özellikleri de giderek artmaya başladı. Bugün evinizin iç kapılarını değiştirmek istediğinizde neredeyse sınırsız tarz ve modelde kapı seçenekleri ile karşılaşabilirsiniz. Amerikan kapılar, çift kanatlı Fransız modeller, geleneksel motifli kapı stilleri, masif ahşaptan üretilen rustik ve country modeller ve çelik iskeletli endüstriyel kapı modelleri üreten kapı üreticileri, her dekorasyon tarzına uygun tasarımlar ortaya koyuyorlar. Ancak kapı modelleri dışında dekoratif görünümü etkileyen bir başka unsur da elbette renkler.  

Peki iç kapınız için hangi rengi seçmelisiniz? Bu yazımızda kapı rengini değiştirmek isteyen okurlarımız için farklı renk seçenekleri ve farklı örneklerle rehber niteliğinde bir liste hazırladık. 

Kapıyı açık renklere boyayın

Kapılarınızı renklendirmek istediğinizde açık ve mat renkler tercih edebilir ve kendiniz boyayabilirsiniz. İç kapıları boyarken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bu önemli noktalar hakkında fikir edinmek ve profesyonel bir şekilde kapı boyamak için '' Evde kapı boyamak için bilmeniz gerekenler '' başlıklı yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Koyu renkler ve mat tonlar

Dekorasyon içinde gri ve tonlarını tercih edecekseniz resimdeki gibi siyah ve kahverengi renklere sahip kapılar tercih edebilirsiniz. Hem koyu hem de mat renkler ile uyumlu olacak renkler seçtiğinizde evinizde harika iç mekanlar oluşturabilirsiniz.

1- Akıcılığı sağlayan şeffaf kapılar

İç kapıların rengine karar verirken önce kapıların tasarım rolünü belirlemelisiniz. Kapınızın dekorasyonda kaybolmasını ve akıcılığı sağlamasını mı istiyorsunuz yoksa göze çarpan bir odak noktası oluşturmasını mı? Eğer akıcılık sağlayan ama aynı zamanda sıradan görünmeyen bir kapı istiyorsanız şeffaflığın ön planda olduğu cam kapı modellerine göz gezdirebilirsiniz. Duvar rengine uyumlu çerçeveye ve süslemelere sahip cam kapılar özellikle küçük alanlarda daha ferah bir görünüm ortaya koyuyorlar. 

2- Zarif beyazlık

Zarif ve yalın bir görünüm için vazgeçilmez kapı renklerinden biri de elbette beyazdır. Beyaz kapılar oldukça risksiz bir seçenek ve her renge uyum sağladıkları için dekoratif olarak da her zaman şık bir görünüm oluşturmayı başarıyorlar. 

3- Etkileyici kırmızı

Ancak daha cesur renkler denemek istiyorsanız, son yıllarda çarpıcı kapı renklerinin de trend olduğunu belirtelim. Örneğin kırmızı bir kapı, odanın odak noktasını oluşturacak ve kendi başına bir estetik stil oluşturacaktır. 

4- Sarı sıcaklığı

İç kapılarda kullanılan sıcak renklerden bir diğeri ise canlandırıcı bir etkiye sahip olan, ışığın ve umudun temsilcisi sarı tonları… Sarı kapılar özellikle beyaz duvarlar ile oldukça iç açıcı bir kombinasyon yaratıyorlar. 

5- Açık renk ahşap tonları

Banyo Tasarımı / Bathroom homify Modern Banyo Seramik Siyah Banyo,banyotasarımı,dekorasyon,tasarım,içmimar,içmimarlık
homify

Banyo Tasarımı / Bathroom

homify

Sarı tonlarının daha organik bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz açık tonlu ahşap renkleri de kapılar için oldukça ideal seçeneklerden biri. Açık tonlu ahşap kapılar, hem çekici ve davetkar bir görünüm sunuyorlar hem de bunu yaparken çok dikkat çekmiyor ve dekorasyonda tamamlayıcı bir rol üstleniyorlar. 

6- Çok renkli kapılar

Ahşap malzemenin dekorasyon ve tasarımda her stile uygun bir malzeme olmasının nedenlerinden biri de oldukça farklı renk tonları ile doğal bir görünüm sunması. Açık renkli ahşap tonları ile yalın ve çarpıcı bir görünüm oluşturabileceğiniz gibi daha koyu tonlar kullanarak da sofistike bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer kapı tasarımında ezber bozarken aynı zamanda doğallığı koruyan bir stil arıyorsanız bu örnek kapı modeli tam da aradığınız şey olabilir! Farklı ahşap tonları bir arada kullanılarak muazzam bir derinlik ve şıklık yaratılmış.

7- Modern gri

Gri tonları modern stil dekorasyonlar için vazgeçilmez renklerin başında geliyor. Gri kapılar da özellikle modern tarzı benimseyen ev dekorasyonları için oldukça şık ve etkileyici seçeneklerden. 

8- Mavi tonları

Gök mavisinden indigoya, kraliyet mavisinden camgöbeğine, son yılların en gözde dekorasyon renklerinden biri de elbette tüm tonları ile mavi. Mavi rengin huzur verici etkisini farklı parlaklık, canlılık ve stillerde uygulayabileceğiniz pek çok farklı tonunu kapılarda kullanmak da oldukça yenilikçi ve şık bir fikir.

9- Lacivert karizması

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Pencere & Kapılar
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Mavinin en karizmatik halini yansıtan lacivert tonları da özellikle nötr renkli duvar ve dekorasyonlarla bir araya geldiğinde oldukça etkileyici ve ağırbaşlı bir odak noktası oluşturuyor.

10- Ve siyah…

​Duvar kağıdında fotorealizmin izleri…, HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

​Duvar kağıdında fotorealizmin izleri…

HannaHome Dekorasyon

Tabii ki kapı renkleri söz konusu olduğunda mutlaka değerlendirmeniz gereken bir renk de siyah. Siyah kapılar doğru dekorasyonla oldukça şık ve sofistike bir atmosfer yaratırlar. Eğer siyah rengin odayı boğmasından ve alanı daha dar göstermesinden korkuyorsanız siyah çerçeveli camlı kapı modellerini tercih edebilirsiniz.

Kapılarınızı değiştirmek yerine daha ekonomik bir şekilde renklerini değiştirmek istiyorsanız Evde kapı boyamak için bilmeniz gerekenler başlıklı yazımıza da mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Sizce bu renklerden hangisi daha etkileyici?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!