Ev yaptırmayı düşünenlere ilham verecek 14 inşaat planı | homify

Ev yaptırmayı düşünenlere ilham verecek 14 inşaat planı

Homify TR Homify TR
KARMOD PREFABRİK HAZIR EV – 49 M² YILDIZ KARMOD PREFABRICATED TECHNOLOGIES
Loading admin actions …

Bir ev yaptırmak, müstakil bir eve sahip olmak, evimizin mimarisinden peyzajına, zemininden çatısına her şeyini kendi zevkimize göre yapmak hepimizin ortak hayalidir. Hatta pek çok insanın hayatındaki en büyük amacın bu olduğunu, yıllar boyu emeklilikte yapacağı evinin hayaliyle yaşadığını söylemek de pek abartı sayılmaz. Ancak arazi ve maddi olanaklar gibi diğer konular çözülüp sıra evin kendisine geldiğinde bunun aslında ne hayalini kurduğumuz kadar kolay ne de sıradan birkaç çizimle gerçekleştirelebilecek basit bir iş olduğunu çok geçmeden anlarız. Bir ev yaptırmak için, kaba bir ev krokisi taslağının çok ötesinde, profesyonel mimarlar tarafından yapılması gereken teknik detay ve hesaplamalar gerekir. Ancak elbette evinizi yaptırmadan önce profesyoneller tarafından yapılan projeleri inceleyerek bir fikir edinebilir ve böylece bu konudaki kararları daha kolay alabilirsiniz.

- Birbirinden kullanışlı ev planları

Bu yazımızda sizler için sayfalarımızda öne çıkan inşaat planlarından bir derleme hazırladık. Umarız hem zevkinize, hem bütçenize ve en önemlisi de hayallerinize uygun ev planını aşağıdaki fonksiyonel ve konforlu örnekler arasında bulabilirsiniz.

1- 120 metrekarelik tek katlı ev

Tek katlı bir evin sizin için doğru ve yeterli olduğunu düşünüyorsanız, çekirdek aile dışında çok fazla insanı ağırlamayı beklemiyorsanız, 120 metrekare ve dört bağımsız odadan oluşan bu tek katlı ev planı sizin için incelemeye değer bir tasarım olabilir.

2- İki kata yayılmış 130 metrekare

Tek katlı bir ev size ve ailenize yetmiyorsa o halde iki katlı bir ev planını da değerlendirmeye alabilirsiniz. Yalnızca daha ferah ve geniş bir oturum planı istediğiniz için de iki kat tercih edebilirsiniz. Bunu belirleyecek olan iki şey var; tercihleriniz ve bütçeniz. Alt katta çok geniş bir salon ve üst katta yatak odalarının bulunduğu bu ev planı, iki katlı ev planları arasında dikkat çeken bir seçenek.

3- Apartman daireleri için kullanışlı bir plan

örnek daire plan görseli ms mimarlık Apartman
ms mimarlık

örnek daire plan görseli

ms mimarlık

Hayalinizdeki ev mutlaka müstakil bir ev olmak zorunda değil elbette. Belki de kardeşlerinizle birlikte yaptıracağınız bir apartmanda bütün aile bir arada yaşamak istiyorsunuz ya da mevcut apartman dairenizin planını değiştirerek daha konforlu bir yaşam deneyimi arıyorsunuzdur. O halde son derece detaylı tasarlanmış bu daire planına bir göz atmanızda yarar var.

4- 68 metrekare, 2+1

Makul bir bütçeniz var ve fazla aşırıya kaçmadan güzel bir yazlık ev yaptırmak istiyorsunuz. Elbette sizler için de pek çok seçenek mevcut. İki yatak odası, bir salon ve küçük de olsa bir verandanın bulunduğu bu ev planı, mütevazi olmakla birlikte şıklıktan da ödün vermeyen bir ev arayanlara hitap ediyor. İlham verici bir ev krokisi.

5- Mimariye önem verenler için

KAVACIK HOUSE PROJECT BUKET UÇAR STUDIO
BUKET UÇAR STUDIO

KAVACIK HOUSE PROJECT

BUKET UÇAR STUDIO

Evinizin kaç kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olduğundan çok tasarımı ve mimari değeriyle ilgileniyorsanız, son derece ferah bir şekilde tasarlanmış ve her detayı üzerinde düşünülmüş bu ev planı sizin için doğru seçenek olabilir. Küçük bir iç bahçeye varana kadar pek çok inceliğin bir arada bulunduğu bu planı dikkatle incelemenizi tavsiye ediyoruz.

6- Kare şeklinde bir 80 metrekare

80 m² Süper Kampanyalı 3+1 Prefabrik Ev İdeal Ev (Prefabrik Evim) Prefabrik ev Yönlendirilmiş Yonga Levha Ahşap rengi
İdeal Ev (Prefabrik Evim)

80 m² Süper Kampanyalı 3+1 Prefabrik Ev

İdeal Ev (Prefabrik Evim)

80 metrekare son yirmi yıldır ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve standart haline gelmiş bir ev ölçüsü. Hem 4 veya 5 kişilik ailelerin ihtiyaçlarına yanıt verecek kadar geniş, hem de zorlanmadan hayata geçirilebilecek kadar mütevazi. Kare formunda tasarlanmış bu 3+1 ev planı aileniz için iyi bir seçenek olabilir.

7- 86 metrekare, 3+1 ev planı

Görece küçük bir alanda iyi bir yerleşim sayesinde bolca oda ve yeterli kapasite arayışındaysanız 86 metrekarelik ve 3 yatak odasına sahip bu ev planı ilginizi çekebilir. Geniş bir salon ve verandanın yanı sıra odaların sağlıklı dağılımı için 11 metrekarelik bir holü de bulunan bu plan pek çok farklı tarza hitap edecek potansiyel taşıyor.

8- Dubleks ev, zemin kat planı

Burada giriş kat ve ikinci kat planlarına ayrı ayrı yer verdiğimiz bu iki katlı ev planı ise her türlü imkânın bir arada bulunduğu oldukça sofistike bir tarzı yansıtıyor. Kapalı garaj, iki cephede teras, pek çok evin salonundan daha geniş bir mutfak ve pek çok evin toplamına yakın boyutta bir salonun bulunduğu bu plan, hiçbir konuda taviz vermek istemeyenler için harika bir seçenek.

Birinci kat planı

Yatak odalarının konumlandığı birinci katın planı da oldukça ferah.

9- İki katlı prefabrik ev planı

132 m2 İki Katlı Prefabrik Ev (4+1) Planı Kolay Prefabrik Evler Villa Orta Yoğunlukta Lifli Levha Sarı
Kolay Prefabrik Evler

132 m2 İki Katlı Prefabrik Ev (4+1) Planı

Kolay Prefabrik Evler

Bir arada vakit geçirmeyi seven bunun için de olabildiğince geniş bir salon isteyen aileler için alt katı neredeyse tamamen salondan oluşan bu iki katlı prefabrik ev planı da geniş ailenize veya hiç eksik olmayan misafirlerinize harika bir ortam sağlamaya aday. 132 metrekare ve 4 oda 1 salondan oluşuyor.

10- Kutu gibi bir ev

Zamana ve paraya olduğu kadar hacme de kıymet veren ve onu da mümkün olan en ekonomik şekilde değerlendirmek isteyenlere hitap eden bu 40 metrekarelik ev planı, bir veya iki kişinin yaşaması için gereken her şeyi son derece kompakt bir şekilde sunmayı başarıyor.

11- Verandalı, 50 metrekare, 2+1

İki oda ve bir salondan oluşan, aynı zamanda yeterli büyüklükte bir verandası da bulunan bu ev planı daha ziyade yazlık veya mevsimlik amaçlı kullanıma hitap ediyor olsa da, kapasite sorunu olmadığı takdirde sürekli yaşamak için de gereken bütün altyapıyı sunuyor.

12- Dört oda bir salon

Bütçe kısıtı ve alan sorunu olmayan, aynı zamanda geniş odalardan müteşekkil bir aile evi arayanlar için ideal olabilecek bu ev planı tam 166 metrakereye yayılıyor ve 4+1 şeklinde tasarlanmış.

13- Çekirdek aile için kompakt tasarım

Daire Planı Erhan 3D Works
Erhan 3D Works

Daire Planı

Erhan 3D Works

Yine iki oda ve bir salondan oluşan bu planda ise detaycı bir tasarımın izlerini görmek mümkün. Banyo ve tuvaletin ayrı olarak tasarlandığı, çocuk odasıyla salon arasında bulunan mutfağın aynı zamanda bir ses blokajı görevi üstlendiği bu kompakt tasarım çekirdek aileler için oldukça cazip olabilecek bir alternatif.

14- 53 metrekarelik ferah bir plan

Küçük bir alan üzerinde de pekâlâ 2+1 bir ev planı yapılabileceğini kanıtlayan bu mütavezi tasarımın en önemli özelliği odaların boyutlarından azar azar kısarak toplamda ferahlıktan ödün vermeyen bir yerleşim oluşturmayı başarmış olması diyebiliriz. Öyle ki alanın küçüklüğüne rağmen planda 6 metrekarelik bir hole yer verilmiş ve bu da ferahlık hissini destekler nitelikte.

Ev yaptırmayı planlıyorsanız ayrıca Mimari proje nedir? Nasıl çizilir? başlıklı yazımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

- İlham veren müstakil ev modelleri

Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

- Şehrinizdeki iç mimarlar

Eğer yaptıracağınız evin iç planları için bir profesyonel arayışındaysanız homify sayfalarımızdaki iç mimarlar sekmesine tıklayabilir ve size en yakın firmalarla tek tıkla iletişime geçebilirsiniz.

Evde kapı boyamak için bilmeniz gerekenler
Arrow navigation 3b3136b1
Bu ev planlarından hangileri size hitap ediyor?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!