İzmirli firmadan Van'da göz alıcı bir villa projesi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İzmirli firmadan Van'da göz alıcı bir villa projesi

Homify TR Homify TR
Ölmez Villaları ANTE MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Yerel değerlerin yüceltildiği bir çağda yaşıyoruz. Ama bu aslında küresel iletişim ve lojistik gibi olanakların çok büyük ilerlemeler kaydetmesinin bir sonucu. Öyle ki geçmişte bir ömür sürecek gibi algılanan mesafeler bugün artık sözü bile edilmeyecek kadar küçülmüş, hatta yok olmuş durumda. İzmir'in önde gelen mimarlık ofislerinden Karşıyaka merkezli Ante Mimarlık'ın Van'da muhteşem bir villa projesini üstlenmiş olması bu yüzden çok da şaşırtıcı değil. Projeye yakından bakınca ülkenin en doğusundan kalkıp en batısında bulunan bir firmaya bu işin verilmesinin sebebini anlamak da pek zor değil doğrusu. Ortaya çıkan proje gerçekten görülmeye değer ve eşine çok nadir rastlanabilecek bir lüks seviyesini temsil ediyor. Dilerseniz biraz daha yakından bakalım.

Rakamlar her şeyi ortaya koyuyor

Ölmez villaları-1 Modern Havuz ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları-1

ANTE MİMARLIK

1712 metrekarelik bir toplam parsel üzerinde iki bağımsız villadan oluşan projedeki villalardan ilki 297, ikincisi ise 251 metrekarelik bir zeminde yükseliyor. Toplam kullanım alanı 900 metrekarenin üzerinde olan ilk villanın yalnızca giriş kat salonu 68 metrekare büyüklüğünde. İkinci villanın salonu ise 63 metrekare ile hemen ardından geliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere villaların ikisinde de çok sayıda yatak odası, misafir odaları ve aklımıza gelen ya da gelmeyen sayısız detay mevcut.

Yalnızca büyüklüğüyle değil, tarzıyla da görkemli

Ölmez villaları-2 Modern Bahçe ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları-2

ANTE MİMARLIK

Bu büyüklükte yapılan mimarisi ya da tarzı nasıl olursa olsun heybetli görünmesi neredeyse kaçınılmazdır. Ancak buna estetik bir değer de ekleyerek görkemli bir manzara yaratmak için gerçek bir tasarımcının dokunuşu da bir o kadar olmazsa olmazdır. Villaların dış cephelerinde kullanılan ahşap ve doğal taş kaplamaları bu tasarımcı dokunuşunu ilk bakışta ele veriyor. Mimari projenin arazi üzerindeki yerleşimi, bahçenin geriye kalanındaki zarif düzenleme ve peyzaj çalışması da toplam estetik değerin altını kalınca çiziyor. 

Yerel şartlar ve çevresel koşullara uyumlu mimari tercihler

Ölmez villaları ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları

ANTE MİMARLIK

Bir ev yaptırırken veya evinizin herhangi bir bölümünde tadilat yaptırırken mümkünse kendi bölgenizde faaliyet gösteren bir uzmanla çalışmanızı öneriyoruz. Bunun sebebi de yerel profesyonellerin bölgesel koşullara daha iyi hakim olmaları. Ancak Ante Mimarlık gibi kendini defalarca kez kanıtlamış ve alanında uzman bir firmayı bin kilometre öteden de getirseniz işlerini tam olarak doğru bir şekilde yapabildikleri bir gerçek. Bu villa projesinde ağır kış şartlarının oluşturacağı yağmur suları ve kar yükü gibi tüm lokal detaylar incelenmiş ve bu doğrultuda bir dizi mimari tercih yapılmış. Kırma çatı uygulaması bunlardan yalnızca biri. Ancak projenin yalnızca kağıt üzerinde yapılmış ve bölgenin gerçeklerine uzak bir hayal ürünü olmadığını da ortaya koyuyor.

Park tadında bir bahçe

Ölmez villaları Modern Evler ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları

ANTE MİMARLIK

Bahçe düzenlemesinde pek çok farklı bitki türü ve ağaca yer verilmiş. Aynı zamanda İngiliz tarzı büyük bahçeleri anımsatan geniş çim alanların da dikkat çektiğini belirtelim. Araç park yolu, çimlerin arasındaki yürüyüş yolları, yaz aylarında ferah bir serinlik verecek geniş süs havuzu ve ilk anda aklımıza gelmeyen sayısız detayın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan peyzaj, tek kelimeyle muhteşem.

Eksiksiz bir yaşam kompleksi

Ölmez Villaları ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez Villaları

ANTE MİMARLIK

Bu projede üzerinden atlanmış bir tek konu bile bulmak mümkün görünmüyor. Van gibi kışın oldukça soğuk geçtiği bir bölgede bulunmasına rağmen açılır-kapanır şekilde tasarlanmış yüzme havuzu kış aylarında da hizmet verebilecek şekilde düşünülmüş. Havuzun iki tarafında ise spor salonu, tuz havuzu, sauna, kar şelalesi ve hamam gibi donatılar bulunuyor ki bunların bir kısmını bugün lüks otellerde bile bulmak pek mümkün değil.

Araç yolunda bile ihmal edilmemiş tasarım çizgisi

Ölmez villaları - 1 ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları – 1

ANTE MİMARLIK

Araç geçişine ayrılmış yol, bahçe duvarının dibinden gidiyor ve böylece parseli ortadan bölerek çirkin bir görüntü oluşturmuyor. Çift renk taş döşeme şeklinde tasarlanması ise aslında bahçenin peyzajına estetik olarak da katkıda bulunuyor.

Keyifli yaşamın adresi

Ölmez villaları ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları

ANTE MİMARLIK

Her şeyiyle dört dörtlük bir plana sahip olan, oldukça detaylı bir şekilde adım adım tasarlanmış ve ciddi anlamda büyük bir emek verilmiş bu proje herkesin hayallerini süsleyecek kadar görkemli. Görünüşe göre 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması planlanan bu villaların sahiplerine yapacakları tek bir şey kalıyor; muhteşem yeni evlerinin keyfini sürmek!

Ante Mimarlık imzası taşıyan bir başka büyüleyici projenin iç tasarımı için bkz: İzmir Güzelbahçe’de modern şıklığı ile göz kamaştıran bir villa

Bu modern villa projesini nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!