Sıfırdan ev yaptırmak isteyenler için 10 ideal ev modeli | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sıfırdan ev yaptırmak isteyenler için 10 ideal ev modeli

Homify TR Homify TR
homify Modern
Loading admin actions …

İnşaat sektörü geliştikçe ve tasarım teknolojisi ilerledikçe ev yaptırmak da giderek kolaylaştı ve artık profesyonel mimarlar tarafından, her bütçe ve tarza uygun ev modelleri tasarlanıyor. Günümüzde modern ve yeni nesil mimari tasarımlardan doğal malzemelerle inşa edilen evlere, betonarme yapılardan hızlı ve pratik inşa özellikleriyle öne çıkan prefabrik evlere kadar pek çok farklı yapı ve modelde ev yaptırmak mümkün. 

Bu çeşitlilik sayesinde de özellikle kırsal ve yazlık bölgelerde ev sahibi olmak isteyenler artık ev satın almak yerine arazi satın alarak tamamen kendi bütçe, tarz ve isteklerine uygun özelliklerde ev yaptırmayı tercih ediyorlar. Gelecekte sıfırdan bir ev yaptırma planı ve hayali olan ve farklı seçenekleri değerlendirmek isteyen okurlarımız için farklı bütçe ve stillere hitap eden ve farklı malzeme ve tekniklerle inşa edilen 10 ideal ev modelini derledik.

1- Klasik tarza sahip görkemli dış cepheler

Özellikle şık ve geniş bir villa yaptırmak isteyenlerin en çok tercih ettiği modellerin başında klasik bir dış cepheye sahip görkemli iki katlı yapılar geliyor. Bu harika örnekte olduğu gibi mermer dokusunun ve ışıltılı dokunuşların mimari tarzı belirlediği, geniş balkonlu ve gösterişli bir giriş alanına sahip olan bu villalar huzuru ve lüksü bir arada sunuyor.

2- Modern çizgiler

Çanakkale - Villa ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Çanakkale – Villa

ANTE MİMARLIK

Daha çağdaş tasarımlardan hoşlananlar için bugün oldukça farklı modellerde tasarlanan modern mimariler daha ideal olacaktır. Temiz geçişler, net çizgiler ve keskin hatlara sahip olan ve yeni nesil malzemelerle inşa edilen bu modern evler, geniş veranda ve teras alanları, farklı malzeme ve renklerin iç içe geçtiği eklektik stilleri ve yenilikçi çatı modelleri ile tüm dünyada giderek popülerleşen yapı tasarımlarını oluşturuyor.

3- Taş evler

gümüşlük taş evler Kırsal Evler Gülercan Mimarlık Kırsal/Country
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Ülkemizde taş evlerin tarihi ve kültürel mirasımıza etkisi oldukça önemli bir rol oynuyor. Yerel ve doğal malzemelerle inşa edilen taş ev modelleri Türkiye'nin farklı bölgelerinde farklı şekillerde inşa ediliyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kesme taş evler yaygınken Ege Bölgesi'nde bu örnekteki gibi kırma taş evler inşa ediliyor. Evinizi inşa edeceğiniz bölgeye göre doğal taş ev seçeneklerini değerlendirerek hem kır evi huzuru ve dokusu, hem de oldukça sağlam, uzun ömürlü ve sağlıklı bir yapı elde edebilirsiniz.

4- Tuğla cepheler

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Ateş tuğlası olarak da bilinen kırmızı tuğla dış cepheler aslında Türkiye'de çok sık rastlamadığımız nadir modellerden. Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde yaygın olan ve mimari yapılarda oldukça sofistike tasarımların yaratılmasını sağlayan bu şık tuğla cepheler, stil sahibi bir ev isteyenler için farklı ve yenilikçi bir seçenek.

5- Ahşap doğallığı

VİLLA PROJESİ homify Modern
homify

VİLLA PROJESİ

homify

Ahşap nefes alan doğal bir malzeme olduğu için, uzmanlar sağlık açısından en ideal ev modellerinin ahşap evler olduğunu belirtiyor. Özellikle masif kütüklerden inşa edilen kütük evler, hem sağlam ve görkemli, hem de doğallığı modern bir tarzla birleştiren ve doğal çevreyle uyumlu ve ilgi çekici bir görünüm ortaya çıkarıyorlar.

6- Üçgen ev tasarımı

Küçük ama kullanışlı, pratik ve hızlı inşa edilen bağ evi ya da yazlık modeli seçeneklerini değerlendiren okurlarımız üçgen ev modellerine de mutalak göz gezdirmeli. Çatı ünitesinin aynı zamanda evin duvarlarını oluşturduğu ve böylece oldukça ekonomik, hızlı ve kolay inşa edilebilen bu pratik ev modeli şehirden kaçacak huzurlu bir sığınak isteyenler için en ideal seçeneklerden biri.

7- Prefabrik yapılar

Türkiye'de prefabrik evler her geçen gün giderek yaygınlaşıyor. Ekonomik boyut seçenekleri ve bir hafta – on gün gibi kısa sürelerde inşa edilebilme özellikleri ile öne çıkan prefabrik evler artık oldukça modern ve çarpıcı modellerde tasarlanıyor ve üretiliyorlar.

8- Çelik evler

Standart kalitedeki prefabrik evlerin çok daha sağlam ve uzun ömürlü olan modelleri olarak tanımlayabileceğimiz çelik konstrüksiyon evler de her prefabrik ev modeli gibi fabrikada üretilip inşa edilen modüler yapılar.

9- Konteyner evler

Next Container - Modena Style homify Modern
homify

Next Container – Modena Style

homify

Modüler yapıların en yeni nesil modellerini oluşturan konteyner evler, nakliye konteynerlarının modifiye edilerek farklı tasarımlarda evlere dönüştürülmesiyle oluşuyor. Evin boyutuna göre konteyner sayısı arttırılarak oldukça çarpıcı tasarımların oluşturulabildiği konteyner evler de ekonomik ve pratik seçeneklerden biri.

10- Tek katlı mimari

Poyraz Konakları Akdeniz Evler ISLA GRUP Akdeniz
ISLA GRUP

Poyraz Konakları

ISLA GRUP

Ev yaptırırken genellikle hep iki katlı modeller tercih ediliyor çünkü dubleks planlarda imar izninin el verdiği boyutun iki katı kadar yaşam alanı oluşturulabiliyor. Ancak oturum alanı konusunda daha geniş bir imar ruhsatına sahip olan araziler söz konusu olduğunda tek katlı evlerin konfor ve yalın estetik stilini göz ardı etmemek gerek.

Bu konuda daha ayrıntılı inceleme ve farklı örnekler için bkz: Tek katlı evlerin güzelliği: Türkiye'den ve dünyadan 9 örnek

Bu ev modellerinden hangisinde yaşamak istersiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!