İzmirli firmadan Erbil'de yeni nesil bir kent projesi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İzmirli firmadan Erbil'de yeni nesil bir kent projesi

Homify TR Homify TR
Grand Bazaar Jamaıs Vu Atelıer Klasik
Loading admin actions …

2000li yılları büyük bir altyapı ve kalkınma hamlesiyle geçiren, bugün artık tüm ortadoğu bölgesinin en gözde şehirlerinden biri haline gelmiş Erbil, yakın ticari ilişkiler sebebiyle ülkemiz için de büyük bir önem taşıyor. Yalnızca Irak'ın değil tüm bölgenin dikkat çeken ekonomik merkezlerinden biri haline gelen bu şehir, Türkiye'den bölgeye giden yatırımcılar için olduğu kadar Türkiye'de üretilen her türlü mamülün önemli bir pazarı olarak da büyük değer taşıyor. Ülkemizde faaliyet gösteren belli seviyedeki pek çok inşaat firmasının yirmi yıldan uzun bir süredir Erbil'de çeşitli projelerine rastlıyoruz. Bugün sizlere tanıtacağımız proje ise, kapsamı ve bütünselliği ile tüm benzerlerinden ayrılıyor. Ticari alanlar ile konutları yan yana getirmekle kalmayıp aynı zamanda sosyal ve kültürel bir çekim merkezi yaratmayı da hedefleyen Grand Bazaar projesinde İzmir merkezli mimarlık ofisi Jamais Vu Atelier imzası bulunuyor.

Aslını aratmayacak nitelikte bir çarşı

Grand Bazaar projesi tahmin edebileceğiniz gibi ismini dünyanın halen faaliyette olan en eski ve en ünlü ticaret merkezleri arasında yer alan Kapalıçarşı'dan alıyor. Projede Kapalıçarşı'nın yalnızca isminden değil, muhteşem mimarisi ve yüz yıllar içinde ortaya çıkardığı sosyal ve kültürel değerlerden de yararlanılmış. Aslında Grand Bazaar'ı 21. yüzyıl için yeniden kurgulanmış ve modernize edilmiş bir Kapalıçarşı olarak düşünebiliriz.

Konut, konaklama ve iş merkezi bir arada

İş Merkezi- Gece Jamaıs Vu Atelıer Klasik
Jamaıs Vu Atelıer

İş Merkezi- Gece

Jamaıs Vu Atelıer

Projede esas ticari alan olarak çarşı kısmı benimsenmiş olsa da, çarşının yatay mimari tarzına kontrast oluşturarak çok şık biçimde sivrilen bir kule de Grand Bazaar'ın hayati bir parçası olarak dikkat çekiyor. Çarşının ticari hayatında son derece gerekli olabilecek bir otelin yanı sıra lüks konut ve ofis ihtiyaçlarına da yanıt verebilecek tarzda dizayn edilmiş bu yapı, henüz son şeklini almamış olmakla birlikte çok amaçlı kullanıma uygun mimarisiyle projeye şimdiden büyük bir değer katıyor.

Konutlar arasında bir çarşı değil, çarşının ortasında bir konut alanı

Projenin üç ana ayağından birini oluşturan rezidanslardan oluşan konut alanı, belli başlı ticari alanların entegre edildiği sayısız konut projesinden çok önemli bir farkla ayrılıyor. Grand Bazaar isminden bile rahatlıkla anlaşılabileceği gibi esas olarak bir çarşı projesi. Bu anlamda yaşam alanları bu projede çarşıyı destekler unsurlar olarak bulunuyorlar. Bununla birlikte ticaret hayatının, sosyal ve kültürel olanakların tam kalbinde yaşamak isteyenler için de eşi benzeri olmayan bir seçenek sunduklarını berlitelim.

24 saat yaşayan bir proje

Konut Alanı - Gece Jamaıs Vu Atelıer Klasik
Jamaıs Vu Atelıer

Konut Alanı – Gece

Jamaıs Vu Atelıer

Grand Bazaar projesinin tasarımında sosyal mekan olgusu en önemli kavramlardan biri olarak tespit edilmiş ve projenin geliştirildiği her aşamada bu gözetilmiş. Bu çerçevede ticari alanlar ile yaşam alanları birbirine entegre olarak düşünülürken aynı zamanda 24 saat ayakta olan, yani gece de sosyal hayatı devam eden bir yaşam alanı hedeflenmiş.

Ve çarşı…

Kapalı Çarşı Jamaıs Vu Atelıer Klasik
Jamaıs Vu Atelıer

Kapalı Çarşı

Jamaıs Vu Atelıer

Yatay mimarinin ticari alanlarda kullanımı noktasında son dönemde rastladığımız en önemli örneklerden biri olan Kapalı çarşının tasarımında yalınlık ve sadelik ön planda tutulmuş. Projeyi çevreleyen coğrafyada hakim renklerle uyumlu pastel bir renk paleti tercih edilirken, gerek iç mekânların gerekse de çevrenin tasarımında iklim koşullarına uyumlu tercihler yapılmış. Koridorlar ve merdivenler aracılığıyla birbirine bağlanan iki ayrı bloktan oluşan çarşı, yarı açık alanlarıyla da günümüz sosyal ve mimari ihtiyaçlarına yanıt vermeyi başarıyor.

Ortadoğu'nun yükselen yıldızında parlayan bir proje

Kapalı Çarşı - Gece Jamaıs Vu Atelıer Klasik
Jamaıs Vu Atelıer

Kapalı Çarşı – Gece

Jamaıs Vu Atelıer

Ortadoğu'dan başlayıp Güney Asya'ya kadar uzanan geniş bölgede yıldızları birbiri ardına yükselen yeni nesil kentler arasında en önemlilerden biri olan Erbil, Irak'la kurulan sıkı ticari ilişkiler sayesinde gündemimizde olmaya devam edecek gibi görünüyor. Grand Bazaar projesinin Erbil'in en önemli entegre projelerinden olacağına ise hiç şüphe yok. Akdeniz mimarisini klasik ve lüks çizgilerle harmanlayarak tam 102 bin metrekarelik bir alanda yeniden üreten bu kadar nitelikli ve kapsamlı bir projede İzmir'den çıkıp dünyaya açılan mimarlık ofisi Jamais Vu Atelier imzası bulunması da bizleri gururlandırıyor. Ülkemizde yetişen kıymetli mimarların dünyanın farklı coğrafyalarında buna benzer ve hatta bu örnekleri de aşan projeler gerçekleştirmeleri dileğiyle diyoruz.

Akdeniz mimarisi kadar şık ve çarpıcı özelliklere sahip dekorasyon stili ile ilgileniyorsanız Akdeniz tarzı dekorasyon nasıl yapılır? başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Bu görkemli ticaret merkezi projesini nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!