Başakşehir'de bir villanın göz alıcı dönüşümü

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Başakşehir'de bir villanın göz alıcı dönüşümü

Homify TR Homify TR
' Golden Corners ' for intern's shoes MENTAL ARC DESIGN
Loading admin actions …

Dönüşüm projeleri her zaman için ilgi çekicidir. Bir evin baştan aşağı yeni bir dekorasyonla yeni bir kimliğe büründürülmesi, zor ve zahmetli olduğu kadar tatmin edici bir süreçtir. Hele ki dekorasyonu yapan profesyoneller ve ev sahipleri aynı çizgide buluşabilmişlerse, her iki taraf için de sonuçlar çok keyifli olacaktır. Bu yazımızın konusu olan villanın dekorasyon süreci biraz maceralı bir şekilde başlamış olsa da hikayenin herkes için mutlu bir sonu olduğunu da baştan belirtelim. Zevkleri ve tarzları birbirinden çok farklı olan bir çiftin evinde yapılan ve sonuçta herkesi eşit derecede tatmin etmeyi başarmış bu projenin altında son dönemde ismini sıkça duyduğumuz İstanbul merkezli mimarlık ofisi Mental Arc Design imzası bulunuyor.

Salonun ilk hali

Salon ( önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Salon ( önce )

MENTAL ARC DESIGN

Dönüşüm projesi öncesinde yalın ve iddiasız bir görünümde olan salon, ev sahiplerinin zevkine hitap etmekten de uzak bir görünüm sergiliyor. Bununla birlikte oldukça ferah bir alan ve özellikle çok geniş pencerelerinden giren gün ışığıyla potansiyeli çok yüksek bir oda.

Salonun son hali

Salon ( sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Salon ( sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Fizik kurallarına aykırı olmasaydı bu dönüşüm sonrasında salonun hacmen büyüdüğü bile iddia edilebilirdi. Bu dramatik değişikliğin sebebi renk tercihlerinin doğru yapılması ve odanın büyüklüğünü vurgulayacak detaylara farklı noktalarda yer verilmesi. İşlevsiz duvar boşluklarının seramik blokları ve bitki havuzları ile hacimlendirilmiş olması ise gerçek bir profesyonel dokunuş örneği.

Tavan yüksekliğini kesen alçıpan havuzu

Salon ( önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Salon ( önce )

MENTAL ARC DESIGN

Dekorasyon her zaman bir şeyler eklemek veya olanları değiştirmekten ibaret değildir. Yeri geldiğinde hatalı yerleşimlerden vazgeçmek ve bir şeyler eksiltmek gerekir. Bu örnekte tavan yüksekliğini düşüren alçıpan havuzunu çıkarma kararı alınmış.

Ahşap dokunuşlar

Salon ( sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Salon ( sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Tavanda alçıpan havuzu yerine ray spotlara yer verilmesi odanın dikey hacmine katkıda bulunurken, duvar içlerinde ahşap raflar oluşturulması ve ahşap dokusunun beyazla kontrastı da yatay düzlemde bir büyüklük ilüzyonu yaratmış. TV ünitesi yerine yine duvar içi şık bir uygulama yapılmış ve burada tercih edilen koyu zemin her türlü TV boyutuna elverişli bir kullanım imkanı sunuyor.

Girişte sizi karşılayan dev kolon

Antre ( önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Antre ( önce )

MENTAL ARC DESIGN

Dekorasyon projesi öncesinde 3 katlı villanın hemen girişinde bulunan bu dev kolon oldukça kaba bir görüntü oluşturuyor.

Zarif dokunuşlarla şık bir dönüşüm

Antre ( sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Antre ( sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Bu dev kolona ilk olarak dokulu bir boya uygulanarak derinlik kazandırılmış. Mermer dresuar ve üzerinde bulunan oval ayna ise bu beton kütleyi adeta bilinçli olarak orada kullanılmış bir dekorasyon unsuru haline getirmeyi başarmış.

Yanlış yerleşim kurbanı bir banyo

Wc ( önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Wc ( önce )

MENTAL ARC DESIGN

Dönüşüm öncesi banyoda son derece sıradan bir görüntü hakim olmasının yanı sıra özellikle duş alanının hatalı bir yerleşimle çok küçük tutulması banyoyu kullanışsız bir hale getirmiş.

Baştan yaratılan banyo

Wc ( sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Wc ( sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Banyonun baştan yaratıldığını söylemek abartı olmaz. Öncelikle duş alanı genişletilip banyonun boyutlarıyla orantılı ve çok daha kullanışlı bir hale getirilmiş. Siyah ağırlıktaki renk tercihlerine altın rengi dokunuşlarla şık bir hava katılmış. Kontrast oluşturması için seçilen toprak tonlarında seramik kaplamalar da oldukça başarılı. Kaya konseptiyle özel tasarlanmış lavabo ise gerçek bir tasarımcı dokunuşunu yansıtıyor.

Basık ve iddiasız merdiven bölgesi

Merdiven Bölgesi ( Önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Merdiven Bölgesi ( Önce )

MENTAL ARC DESIGN

Renk ve aydınlatma hataları yüzünden 6 metre yüsekliğe rağmen basık ve iddiasız görünen merdiven bölgesinin ciddi bir dönüşüme ihtiyacı olduğu sır değil.

Gösterişli ve ferah bir merdiven

Merdiven Bölgesi ( Sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Merdiven Bölgesi ( Sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Sıfırdan tasarlanan bu alanda derinlik yaratmak için tavanda özel olarak yapılan uygulama oldukça dikkat çekiyor. Özenle seçilmiş renk paleti ve üzerine titizlikle çalışılmış aydınlatma elemanları da bu kompozisyona eklenince ortaya ilk haliyle uzaktan yakından ilgisi kalmayan bir merdiven bölgesi çıkmış.

Çizgisi olmayan bir yatak odası

Yatak odası ( önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Yatak odası ( önce )

MENTAL ARC DESIGN

Dekorasyon öncesinde birbiriyle uyumsuz bir dizi mobilyanın bir araya getirilmesinden ibaret, çizgiden ve tarzdan yoksun bir yatak odası görüyoruz.

Şık, ferah, tarz sahibi

Yatak odası ( sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Yatak odası ( sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Zeminden duvarlara, aydınlatmalardan yatak başına kadar baştan aşağı yenilenen yatak odasında hem ciddi bir ferahlama hem de gerçek bir karakter değişimi görebiliyoruz. Evin pek çok bölümünde olduğu gibi burada da öncelikli olarak dikey hacmi arttırmak hedeflenmiş ve bu hedefe de başarıyla ulaşılmış.

320 metrakarelik toplam iç hacme sahip bu 3 katlı villayı en küçük detayına kadar yenileyen ve üstelik bunu birbiriyle uyumsuz zevklere sahip bir çifte beğendirmeyi başaran, dahası tüm bunları 1 ay gibi çok çok kısa bir sürede gerçekleştiren Mental Arc Design içinse pek fazla söze gerek yok. Başarılarının devamını diliyoruz.

Firmanın bir başka etkileyici projesi için bkz: İstanbul'da seçkin bir firmadan Star Wars temalı modern bir dekorasyon

Bu dönüşüm projesinde en çok hangi odayı beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!