8 küçük, güzel ve ekonomik ev modeli

Homify TR Homify TR
VAGOON #2, VAGOON HOUSE VAGOON HOUSE Bungalov
Loading admin actions …

Bugünlerde tüm dünyada trend olan mimari bir akım var: Mini evler! Eskiden bir ev ne kadar büyükse o kadar konforlu, yaşanılabilir ve cazip görülürdü. Ama modern çağ ilerledikçe bu anlayış da değişiyor ve insanlar minimalist bir anlayışla yalın, küçük ve huzurlu bir yaşam tarzını benimsiyorlar. Senelerce çalışıp birikim yaparak şehrin en lüks semtlerinden birinde büyük bir ev sahibi olmayı beklemek yerine, kırsal ya da yazlık bölgelerde küçük bir tatil evi edinmek ve huzurlu bir yaşamı emekliliğe ertelememeyi tercih etmenin yaşam kalitesini ve mutluluğu arttırdığını da söylemek mümkün. 

İşte bu yeni nesil huzur ve mutluluk arayışı ile hem Türkiye’de hem de dünyada arazi satın alarak üzerine küçük, ucuz ama huzurlu ve yuva hissi veren bir ev yaptırma fikri oldukça yaygınlaştı. Bu küçük evler hem şehirden kaçabileceğiniz, tatil ve hafta sonlarında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz birer sığınak oluyor, hem de geleceğiniz için bir güvence sağlıyor. Üstelik bugün biraz araştırma ile her bütçeye uygun bir inşa tekniği bulmak ve kendinize göre bir küçük ev yaptırmak da çok kolay. Ama işinizi daha da kolaylaştırmak için aşağıda sizin için en ideal ekonomik, pratik ve güzel küçük ev modelini listeledik. 

1- Üçgen ev

Üçgen mimari yapıların en önemli özellikleri ayrıca bir çatı tasarım ve uygulaması gerektirmediği için inşa süreçlerinin geleneksel formlu evlere göre çok daha pratik olmasıdır. Üçgen evlere çok sık rastlanmamasının sebebi bu yapının geniş metrekarelere uygun olmaması. Ancak küçük bir ev yaptırma planınız varsa üçgen ev modelleri hem sıcak ve sıradışı görünümleriyle hem de pratik ve hızlı inşa süreçleriyle en ideal seçeneklerden birini oluşturuyor. 

Bu üçgen ev alt katı 30 metrekare, asma katı ise 15 metrekare olan bir buçuk katlı bir tasarıma sahip ve maliyeti de yaklaşık 60 bin TL. 

2- Konteyner modeller

Pratiklik ve ekonomiklik açısından öne çıkan ve tüm dünyada oldukça dikkat çeken seçeneklerden bir diğeri ise konteyner evler. Nakliye konteynerlarının bu konuda uzmanlaşan inşaat şirketleri tarafından modifiye edilerek şık evlere dönüştürüldüğü konteyner ev projeleri farklı boyutlarda tasarlanabiliyor.

Örnek planını gördüğümüz bu 42 metrekarelik, 2+1 konteyner evin maliyeti ise 70 bin TL. 

3- Prefabrik yapılar

Prefabrik ev teknolojisi son yirmi yıldır hayatımızda olsa da son yıllardaki yenilik ve gelişmelerle küçük kulübelerden geniş ve lüks villalara kadar her türlü konut projesinde en ideal seçeneklerden birini oluşturuyor. Prefabrik ev modelleri oldukça farklı plan ve tasarımlarla ev yaptıracak olanlar için şık, zahmetsiz ve ekonomik bir tercih. 

4- Çelik karkas

Çelik karkas ev modelleri de son yılların en gözde müstakil ev projelerini oluşturuyor. Çelik evlerin sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü ekonomik ve pratik inşa avantajları ile bir araya geldiğinden, hem küçük hem de daha geniş projeler için en ideal tercihlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Anahtar teslim çelik ev modellerinin maliyetleri ise metrekaresi 1250 TL civarında seyrediyor. 

5- Doğal malzemeler

Ucuz, güzel ve pratik ev modelleri denildiğinde mutlaka doğal olan modelleri de değerlendirmek gerek. Yerel ve natürel malzemelerle inşa edilen evler her zaman betonarme yapılardan daha ekonomik ve sağlıklıdır. Doğal taşların kullanıldığı evler de inşaat süreleri pek kısa olmasa da ekonomik açıdan ve sağlıklı bir yaşam deneyimi sundukları için oldukça avantajlı seçenekler. 

6- Taşınabilir mini evler

Her gezgin ruhun hayalinde bir karavan vardır. Bu yüzden de karavan tasarımları her geçen gün giderek zenginleşiyor. Ancak gelişen teknoloji ve tasarım anlayışı sayesinde artık mobil yaşamanın tek yolu da karavanlar değil. Tekerlekli mobil evler, minimal yaşam tarzının en dikkat çekici örneklerini sunuyor. 

Genellikle açık mutfak ve salon ve asma katta yarım kat bir yatak odasından oluşan bu mini mobil evler hem yuva hissi veriyor, hem de sizinle birlikte gezebiliyor!

7- Yazlık yerler için bungalovlar

Mini evlerden bahsederken bungalovları es geçmek olmaz elbette. Küçük ahşap kulübeler olarak tanımlanabilecek bungalov evler özellikle yazlık yerlerde mini bir tatil evi isteyenler için ideal. Üstelik çok ucuz ve kolayca inşa edilebiliyorlar.

8- Saman ev tekniği

homify Modern Evler

Samandan ev olur mu demeyin, aslında geleneksel kerpiç kaplama yöntemi ile saman paneller bir araya geldiğinde kusursuz bir yalıtım ve çok ucuza muhteşem bir kır evi konforu ortaya çıkarıyor. 

homify Modern Evler

Ekolojik ve kendinizin dahi yapabileceği saman ev modelleri son yıllarda çevreciler ve kendin-yap tutkunları tarafından çokça tercih ediliyor.

homify Modern Mutfak

Saman evlerle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bkz: Yapı sistemlerine geleneksel bir çözüm: Saman ve kerpiç evler

Siz bu evlerden hangisinde yaşamak isterdiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!