Küçük yaşam alanlarında harikalar yaratan 10 duvar rengi | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük yaşam alanlarında harikalar yaratan 10 duvar rengi

Homify TR Homify TR
Bebek Çatı Katı Klasik Koridor, Hol & Merdivenler İndeko İç Mimari ve Tasarım Klasik
Loading admin actions …

Küçük bir alanı dizayn etmek her zaman daha zordur çünkü küçük alanlarda her detay büyük önem taşır. En ufak bir dekorasyon hatası göze batacağı ve odayı olduğundan daha küçük göstereceği için, küçük alanları dizayn ederken profesyonel iç mimarlar tarafından sıkça uygulanan prensiplere bağlı kalmak gerekir. Uzmanlar küçük alanlarda en önemli şeyin mekanın ışığı olduğunu belirtiyor. Işığı belirleyen en önemli faktör de elbette ki duvar renkleridir. Doğru renk kombinasyonları kullanıldığında küçük bir odada maksimum ferahlık ve aydınlık ortaya çıkarılarak, odanın hem daha şık ve göz alıcı hem de daha geniş ve büyük görünmesi sağlanabilir. 

Peki küçük odalarda hangi duvar renklerini, hangi kombinasyonlarla kullanmak gerek? İşte örnek fotoğraflarla küçük alanlar için 10 ideal renk önerisi…

1- Somon

Somon rengi turuncu ve pembe arasında sıcak ve canlı bir ton olarak tanımlanabilir. Somon renginin en önemli özelliği ise içinde bulunduğu yaşam alanlarında hem aydınlık ve ferah, hem de oldukça dikkat çekici bir etki yaratması. Dolayısıyla küçük odalarda da ortamı boğmadan iç açıcı bir görünüm elde etmenin en şık ve ideal yollarından biri duvarlarda açık somon tonları kullanmak olacaktır.

2- Milenyum pembesi

HannaHome Dekorasyon  – Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… : modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon

Pembe tonları uzun zamandır dekorasyon trendleri arasında yer almıyordu çünkü pembenin fazlaca dikkat çeken ve diğer renklerle bir araya gelmesi zor olan canlı tonları modern stil dekorasyonlar için pek de uyumlu değildi. Ancak nostaljik doku ve stillerin öne çıkmaya başlaması ile pembe de modern tarza adapte olarak, pastel ve açık bir ton olan milenyum pembesi ile geri döndü. Milenyum pembesi de tıpkı somon rengi gibi ışığı yansıtabilen ve ferah ve aydınlık bir atmosfer yaratabilen şık renklerden biri ve bunun için küçük alanlarda da harikalar yaratıyor.

3- Kül grisi

ANTE MİMARLIK  – Orta ve yan sehpalar: modern tarz , Modern
ANTE MİMARLIK

Orta ve yan sehpalar

ANTE MİMARLIK

Modern tarz denilince akla ilk gelen renk tabii ki gri. Grinin her tonu modern stil için vazgeçilmez ancak özellikle dar ve küçük oturma odaları için kül grisi olarak adlandırabileceğimiz açık ama belirgin tonlamalar ideal olacaktır.

4- Beton görünümlü gri

Beton etkisi son yılların öne çıkan dekorasyon trendlerinden. Duvarlarda beton etkisi veren gri ise odaya endüstriyel bir derinlik katıyor. Beton görünümlü duvarlarda gri rengin farklı tonlamalarını dağınık halde gördüğümüz için ışık da oldukça şık bir etki yaratıyor.

5- Pastel geçiş tonları

Küçük yaşam alanları için her zaman pastel ve uçuk tonları tercih etmek daha doğru olacaktır. İki rengin arasında tanımlanabilecek geçiş renkleri de diğer mobilya ve aksesuarlarda akış sağlamak için oldukça ideal bir zemin sağlar. Örneğin bu odadaki yeşil, gri ve sarı arasında yer alan açık bir ton kullanılmış ve böylece hem yeşil, hem kahverengi, hem de beyaz tasarım unsurları arasında muhteşem bir bütünlük oluşturulmuş.

6- Kremrengi

Interior Designs Modern Oturma Odası CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

Interior Designs

CCT INVESTMENTS

Bembeyaz duvarların odayı daha ferah ve ışıltılı gösterdiği herkesin bildiği bir gerçek. Ancak bembeyaz duvarlı bir odayı dizayn etmenin çok daha zor olduğunu da unutmayın. Beyaz duvarlar doğru mobilya renkleri ile bir araya gelmediğinde sıkıcı veya uyumsuz bir görünüm yaratabilir. Ayrıca beyaz duvarları her zaman tertemiz tutmak da çok kolay değil. Kremrengi ise, beyaz rengin tüm avantajlarını yansıtan ancak beyazdan çok daha kolay uyum sağlayabilen ve kullanımı kolay olan bir renk.

7- Bebek mavisi

Hafif, dingin ve huzurlu bir uçuk mavi tonu olan bebek mavisi de hem ışığı yansıtması hem de diğer renk tonları ile kolaylıkla uyum sağlayabilmesi açısından küçük odalar için ideal renklerden biri. Bebek mavisinin bir diğer avantajı ise yalnızca modern ve minimalist alanlarda değil, klasik, rustik ve country stillerde de oldukça başarılı bir fon oluşturması.

8- Kırmızı

Küçük ve dar odalar söz konusu olduğunda çoğumuz kuvvetli, sıcak ve koyu tonlardan kaçınırız ve bu genellikle doğru bir yaklaşımdır. Gelgelelim, doğru bir tasarımda ve doğru renk kontrastlar oluşturularak bu kuvvetli tonlarla derinlikli ve çarpıcı dekorasyonlar da oluşturulabilir. Kırmızı özellikle beyaz ile bir araya geldiğinde ve bu iki rengin dengesi sağlandığında hem etkileyici hem de görsel olarak alanı daha derin gösteren tasarımlar ortaya koyuyor.

9- Siyah

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir? İskandinav Yatak Odası Evinin Ustası İskandinav
Evinin Ustası

Yatak Odalarında En Çok Hangi Renk Tercih Edilmelidir?

Evinin Ustası

Siyah da tıpkı kırmızı gibi doğru kullanıldığında alanın görsel derinliğini arttıran renk seçeneklerinden. Özellikle yatak odalarında yatab başının yaslandığı duvarda ya da oturma odasında TV ünitesinin bulunduğu duvarda mat bir siyah tonunun kullanılması odaya oldukça farklı bir derinlik kazandıracaktır. Elbette siyah renk küçük odalarda yalnızca tek bir duvarda kullanılmalıdır.

10- Siyah beyaz

Khalkedon House Eklektik Oturma Odası Escapefromsofa Eklektik
Escapefromsofa

Khalkedon House

Escapefromsofa

Siyahın beyazla olan birlikteliği her zaman göz kamaştırıcı olmuştur. Siyah beyaz desenlerle kaplı bir duvar da küçük bir odada tüm dokuyu değiştirerek çabasız bir şekilde estetik odak noktası oluşturabilir.

Siz de zamana meydan okuyan bu kontrasttan vazgeçemeyenlerden biriyseniz Ev dekorasyonunda siyah-beyaz uyumu başlıklı yazımız da ilginizi çekecektir.

Evinizde bu renklerden hangisini tercih edersiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!