Şahane duş kabinleri ile 14 modern banyo | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Şahane duş kabinleri ile 14 modern banyo

Homify TR Homify TR
DJİBOUTI VILLA Modern Banyo ARCONPROJE Modern
Loading admin actions …

Banyo tasarımlarında görünüm ve kullanımı belirleyen belli başlı unsurlar var: Lavabo, klozet ve tabii ki duş alanı. Eskiden banyolarda küvet kullanımına daha sık rastlansa da bugün modern evlerde genellikle duşakabin modelleriyle karşılaşıyoruz. Çağın pratiklik ve hız anlayışına uyumlu konforlu duş kabin ve üniteleri de her geçen gün daha da gelişiyor ve zenginleşiyor. Haliyle banyo alanında bir tadilat düşünenler de genellikle hangi duş kabini modelini seçecekleri konusunda kararsızlığa düşüyorlar. 

Bu yazımızda modern bir banyoda kullanılabilecek birbirinden farklı duş kabini modellerini derledik.

1- Duvarlı seperasyon

Banyo tasarım Modern Banyo ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Banyo tasarım

ANTE MİMARLIK

Duş kabini denilince aklımıza genellikle bütün halinde satılan standart duşakabin modelleri gelse de bugün artık modern evlerde özel tasarımla banyonun formuna uyumlu olarak inşa edilen duş alanları çok daha popüler. Standart ölçülerin dışına çıkılan ve sıradışı ve etkileyici bir görünüm ortaya çıkaran özel tasarımlar aynı zamanda çok daha kullanışlı. Bu örnekte lavabo alanı ile duş alanı arasına örülen bir duvar ile oldukça şık ve fonksiyonel bir seperasyon uygulaması görüyoruz.

2- Köşeli cam kabinler

Modern Banyo homify Modern

Duş kabinleri genellikle banyodaki iki duvarın kesiştiği yere konumlanır. Banyonuz çok büyük değilse, saydam olmayan kabinler küçük banyo alanlarının daha dar görünmesine neden olabilir.  Bu fotoğraftaki gibi cam kabinler kullanmak ise alanın görsel derinliğini bölmeden oldukça ferah sonuçlar doğuruyor.

3- Sürgülü cam kapılar

Korkuteli KÖY EVİ Kırsal Banyo ASN İç Mimarlık Kırsal/Country Seramik
ASN İç Mimarlık

Korkuteli KÖY EVİ

ASN İç Mimarlık

Elbette her banyo kendi formuna göre kabin ve duş alanları gerektiriyor. Köşeli kabinler yaygın olsa da bazı banyolarda bu örnekteki gibi düz bölmeler çok daha şık ve akıcı bir görünüm oluşturuyor. Bu tarz düz bölmeli duş alanlarında en ideal ve kullanışlı seçeneklerden biri ise elbette sürgülü cam kapılar.

4- Yarı cam duvar

banyo tasarım Modern Banyo ms mimarlık Modern
ms mimarlık

banyo tasarım

ms mimarlık

Yeni nesil banyo dekorasyonlarında minimalist estetik anlayışı ön planda diyebiliriz. Yarım cam duvar şeklindeki bölmeler de duş alanı ile banyonun diğer ünitelerini ayırmak için yeterli ve oldukça yalın bir estetik sunuyor.

5- Karolajlı cam

Korkuteli KÖY EVİ Kırsal Banyo ASN İç Mimarlık Kırsal/Country Seramik
ASN İç Mimarlık

Korkuteli KÖY EVİ

ASN İç Mimarlık

Cam unsurlarda kullanılan karolajlı tasarımlar da modern banyolarda harikalar yaratan oldukça ilgi çekici unsurlardan biri. Özelikle metal siyah çıtalı duş kabinleri sıradan bir banyo dekorasyonuna bile oldukça şık ve etkileyici bir estetik görünüm kazandırıyor.

6- Küçük alanlarda kullanışlı yerleşim

Duş alanının konumu, formu ve tasarımı banyo dekorasyonlarında en belirleyici noktaların başında gelir. Banyo oldukça fonksiyonel bir yaşam alanı olduğu için kullanışlı ve akıcı bir yerleşimin olması kaçınılmazdır. Küçük banyolarda sıradışı form ve ezber bozan dizaynlar ile en ergonomik çözüme ulaşmak her zaman daha şık ve ferah banyo alanları yaratır. Karolajlı cam kabini ile duş alanının lavabo ünitesini kestiği bu banyo da akıcı yerleşim tasarımlarına başarılı bir örnek.

7- Oval kabinler

Oval Tek Açılır Kapı Modern Banyo homify Modern
homify

Oval Tek Açılır Kapı

homify

Küçük banyolar söz konusu olduğunda maksimum yer tasarrufu ile en verimli kullanım alanını oluşturan duş kabinlerinin oval kabinler olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca 80x80 cm boyutlarında bir hacim kaplayan bu cam kapaklı oval kabin, oldukça geniş ve ferah bir görünüm ve kullanım sunuyor.

8- Sıradışı formlar

banyo Modern Banyo homify Modern
homify

banyo

homify

Oval kabinlerin kullanışlı yer tasarrufunu sağlarken aynı zamanda kendine has bir görünüm ve stil sunan bu özel tasarım da sayfalarımızda öne çıkmayı başarıyor. Bu tür ezber bozan sıradışı formlar duş kabinleri söz konusu olduğunda her zaman fark yaratıyor.

9- Çerçevesiz kabin

İç mekan - 3 boyutlu görsel Modern Banyo Orby İnşaat Mimarlık Modern Granit
Orby İnşaat Mimarlık

İç mekan – 3 boyutlu görsel

Orby İnşaat Mimarlık

Çerçevesiz cam kabinler, banyodaki farklı fonksiyonel alanların arasındaki geçişin en yumuşak ve akıcı haliyle meydana gelmesini sağlıyor. Bu da elbette ferahlık ve aydınlık bakımından kusursuz dekorasyonlar ortaya çıkarıyor.

10- Yeni nesil duş üniteleri

​Banyolar ve Wc Klasik Banyo Sinar İç mimarlık Klasik
Sinar İç mimarlık

​Banyolar ve Wc

Sinar İç mimarlık

Banyolar ve duş alanları denilince öncelikle aklımıza duş kabinleri gelse de aslında günlük beden bakım ve temizliğimizde bize konfor sağlayan en önemli unsur elbette duş üniteleridir. Farklı duş başlıkları, buharlı masaj özellikleri ve pek çok teknolojik yenilikle yeni nesil modern duş üniteleri çok daha konforlu duş deneyimleri sunarak yaşam kalitesini arttırıyor.

11- Cam kutu

Kağıthanedekorasyon Akdeniz Banyo Tadilat Şirketleri Akdeniz
Tadilat Şirketleri

Kağıthanedekorasyon

Tadilat Şirketleri

Her ne kadar duş alanlarının köşeler yerleşmesine alışmış olsak da bazı tasarımlarda alışılmışın dışına çıkılıyor. Üç tarafı cam olan ve banyonun merkezine yerleşen bu duş kabini de oldukça yenilikçi ve çağdaş bir tasarım.

12- Saunalı tasarım

DJİBOUTI VILLA Modern Banyo ARCONPROJE Modern Ahşap-Plastik Kompozit
ARCONPROJE

DJİBOUTI VILLA

ARCONPROJE

Oldukça köklü bir tarihi bulunan ve insan sağlığına yararlı etkileri ile bilinen saunalar bugün spor salonlarında ve spa merkezlerinde sıklıkla tercih edilen lüks bir hizmet. Ancak evinizde de minik bir sauna yaratabilirsiniz! Duş kabininin yanındaki alanın mini sauna olarak tasarlandığı bu banyoda konfor, lüks ve sağlık bir arada!

13- Duvar nişleri ile bütünlüklü tasarım

Duş alanlarında havluların asılacağı, şampuan ve sabunların depolanacağı alanların tasarımı genel görünümü etkilediği gibi aynı zamanda kullanım kolaylığını da belirler. Banyo tasarımcıları tarafından proje aşamasında planlanan duvar nişleri ise bu konuda bütünlüklü bir görünüm ortaya koyuyor.

14- Teknesiz duş alanları

Bugün tüm dünyada öne çıkan modern dekorasyon trendlerinden biri de banyolarda teknesiz duş kabinleri.

Zeminde pürüzsüz bir görünüm sağlayan ve yalın bir zarafet sunan teknesiz kabinler hakkında daha ayrıntılı bilgi için Banyo dekorasyonlarında teknesiz duşakabin tercih etmek için 10 neden! başlıklı yazımıza da mutlaka tıklayın!

Siz bu modern banyolardan en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!