Küçük ama göz kamaştırıcı bir bahçe için 9 fikir | homify

Küçük ama göz kamaştırıcı bir bahçe için 9 fikir

Homify TR Homify TR
B.Ö ÖZEL KONUT Peyzaj Projelendirme & Uygulama Rustik Bahçe konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. Rustik
Loading admin actions …

Bugün özellikle büyük şehirlerdekiler için bahçeli bir evde yaşamak büyük bir ayrıcalık ve şans demek. Bahçenizin küçük olmasının hiç önemi yok, minicik bir bahçe alanına sahip olmak bile konfor ve yaşam kalitesini arttıran ve sizi şehrin stresinden uzaklaştıran bir deneyim anlamına geliyor. Gelgelelim küçük bahçelere sahip olan okurlarımızın sık sık bu kısıtlı alanı nasıl değerlendireceğine karar veremediğine şahit oluyoruz. İşte bu yüzden bu yazımızda küçük bahçeli evlerde harikalar yaratabilecek ilham verici bahçe tasarım fikirlerini bir araya getirdik. 

1- Topraksız tasarımlar

Zen bahçesi ya da kayalı bahçe olarak da adlandırılan bahçe tasarımları, özellikle küçük alanlarda topraksız ama huzur dolu oturma alanları ortaya çıkarmak için harika bir fikir. Çakıl, kum ya da farklı taş ve kayalarla oluşturulan tasarımlar, toprakla uğraşmaya vakti olmayanlar için de ideal.

2- Zeminde farklılık

Bahçelerde küçük alanlarda estetik bir farklılık yaratmak zor görünebilir. Ancak özellikle oturma alanındaki zemin ya da yürüyüş yollarında kullanılan sıradışı tasarımlarla oldukça etkileyici bir görünüm elde etmek mümkün. Kütük dilimleri ve çakıl taşları ile oluşturulan bu yürüyüş alanı oldukça ekonomik ve şık bir fikir olarak öne çıkıyor.

3- Bahçe mobilyaları

Küçük ya da büyük, her bahçe için en önemli unsur elbette bahçe mobilyalarıdır. Küçük bir oturma alanı için maksimum konfor ve fonksiyon sağlayan mobilyalarla bahçe keyfiniz katlanacaktır. Özellikle ahşap masa ve banklar küçük alanlarda doğal ve şık bir görünüm oluşturuyor.

4- Saksılarla yeşillendirme

Bahçe seramik Rustik Balkon, Veranda & Teras homify Rustik Seramik
homify

Bahçe seramik

homify

Bahçe denilince akla ilk olarak topraklı bir alan gelse de, özellikle şehirlerdeki apartmanların bahçe katlarında avlu şeklinde beton atılmış bir bahçe de söz konusu olabiliyor. Bu durumlarda büyük saksılarda yetişkin yeşil bitkiler bu beton alanlarda oldukça şık ve tropik bir görünüm yaratıyor.

5- Hamak keyfi

Hamak keyfini sevmeyen yoktur. Eğer geniş bir oturma alanı oluşturmak için yeteri kadar büyük olmayan mini bir bahçeniz varsa yalnızca bir hamak ile keyifli bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz.

6- Bahçe salıncakları

Arnavutkoy'de Villa Terası Akdeniz Bahçe İnci Mozaik Akdeniz
İnci Mozaik

Arnavutkoy'de Villa Terası

İnci Mozaik

Bahçe salıncakları en çok tercih edilen bahçe mobilyalarının başında geliyor. Ama genellikle geniş bahçelerde kullanılan ikili ya da üçlü kanepe büyüklüğündeki bahçe salıncaklarının kullanımı yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Oysa küçük bahçelerde de salıncak keyfi mümkün. Tek kişilik küçük salıncaklar minik bir balkonda bile harika bir dinlenme alanı yaratıyor.

7- Modern bahçe şöminesi modelleri

Bahçenizi yaz kış kullanmak için soğuk günlerde ısınılabilecek bir sistem oluşturulması gerekir. Bahçe şömineleri açık alanlarda sıcak bir ortam sağlamanın en pratik ve romantik yolu.

8- Dikey bahçeler

Abelia'dan 2 0216 479 82 60 abelia peyzaj Tropikal
abelia peyzaj

Abelia'dan 2 0216 479 82 60

abelia peyzaj

Küçük ve avlu tipi bahçeleri güzelleştirmenin en şık yollarından biri de dikey bahçeler. Duvarları kaplayan dikey bahçe tasarımları, peyzaj mimarları tarafından da sıklıkla tercih edilen son zamanların en trend bahçe dekorasyonlarını oluşturuyor.

9- Su perdesi

homify: modern tarz , Modern Metal
homify

Bahçe Şelalesi Su Duvarı

homify

Su duvarı olarak da adlandırılan su perdeleri, suyun cam üzerinde süzülerek kendine özgü bir ışıklandırmayla mekana huzur ve estetik katan hareketli dekorlardır. Su perdelerinin en önemli özellikleri her mekana uygun farklı boyutlarda üretilebilmeleri. Dikey bir tasarımları olduğu için de oldukça az yer kaplayan su perdeleri, görsel etkilerinin yanı sıra bulundukları bahçe, balkon ya da veranda alanına su sesi ile dinlendirici ve iyileştirici bir enerji de yayıyorlar.

Su duvarı modelleri ile ilgileniyorsanız bkz: İstanbul'dan modern su perdeleri ve şelale tasarımları

Bu bahçe fikirlerinden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!