İstanbul'da modern bir restoran projesi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İstanbul'da modern bir restoran projesi

Homify TR Homify TR
ŞEHR-İ YAR RESTORAN Beykent İç Mimarlık Klasik
Loading admin actions …

İstanbul'un gastronomi dünyasında önemli bir kent olduğu malum. Dünya mutfaklarının en iyi örneklerinin yanı sıra yerel mutfaklarımızın örneklerini sunan işletmeler de gün geçtikçe artıyor. Bunlardan bazıları ise tasarımları ve dekorasyonları ile benzerlerinden ayrılıyor ve üzerine konuşulmayı hak ediyorlar. Bu yazımızda sizler için bu türden işletmelere örnek gösterilebilecek bir restoranın baştan aşağı tasarım hikayesini inceledik. Beylikdüzü merkezli Beykent İç Mimarlık imzası taşıyan bu proje, hizmet sektöründe görmeyi özlediğimiz nitelik ve kalite düzeyiyle önümüzdeki dönemde adından söz ettirme potansiyeli taşıyor.

Sıfırdan tasarlanan bir restoran

Toplam 700 metrekare gibi oldukça büyük sayılabilecek bir hacim üzerine kurulu olan bu iki katlı yapıyı sıfırdan ele alarak şık bir restorana dönüştüren Beykent İç Mimarlık, son yıllarda Beylikdüzü çevresinde özellikle ticari mekân projeleriyle ismini duyuran bir firma. Restoran, butik ve diğer mağaza türü projelerin yanı sıra ofis ve villa dekorasyonu da yapan firmanın bu projede ise çıtayı bir hayli yükseğe koyduğunu belirtmek gerekiyor.

Açılır kapanır sistemle dört mevsim kullanım

Avangard bir tarzın hakim olduğu bu proje iki kata yayılmasına ve bahçe bölümü alt katta yer almasına karşın üst katı da dahil olmak üzere bütün restoran üstü açılabilir şekilde tasarlanmış. İtalya menşeili bir pergole sisteminin kullanıldığı ve üç cephesinde giyotin cam sistemi bulunan kapalı bölümler bu sayede tamamen açık bir hale getirebiliyor. Her mevsim için olduğu kadar her türlü organizasyon ve etkinlik için de çok amaçlı bir kullanım imkanı yaratan bu sistem mekâna önemli bir değer katıyor.

Çocuklar da düşünülmüş

ŞEHR-İ YAR RESTORAN Beykent İç Mimarlık Klasik
Beykent İç Mimarlık

ŞEHR-İ YAR RESTORAN

Beykent İç Mimarlık

Pek çok aile çocuk sahibi olduktan sonra en azından belli bir süre boyunca sosyal yaşantısını askıya alır. Hatta bu durum çocuk oyun çağına geldiğinde bile devam eder. Zira çocuğunuzla birlikte bir yerlere gidip oturmak, bir şeyler yemek, bazen bir kahve ya da çay içmek bile problem haline gelebilir. Özellikle çocuk dostu olmayan işletmelerde hem siz, hem çocuğunuz hem de mekândaki diğer insanlar için hayat zorlaşabilir. Beykent İç Mimarlık bu projede sosyal hayatta oldukça önemli bir gündem olan bu konuyu da es geçmemiş ve restoran içinde çok güzel bir çocuk oyun alanı hazırlamış. Çocuklu aileler için büyük bir gereklilik olan çocuk oyun alanı da bu restoran projesinin önemli artılarından biri olarak öne çıkıyor.

Geniş ve ferah üst kat

Burada da görüldüğü gibi üst kat terasının her iki kanadı da tamamen açılabilir bir sistemle donatılmış. Kapandığı zaman kusursuz bir kapalı alana dönüşen mekân, yaz akşamları gibi havanın tadının çıkarılacağı zamanlarda ise tamamen açılabiliyor. Oldukça geniş ve yüksek kapasiteli olan salonun gereksiz duvar veya panellerle bölünmemiş olması akıcı bir görüntü yaratırken mekânı da organizasyonlar için elverişli bir hale getiriyor. Oldukça şık ve özellikle ahşap işçiliği ile göz dolduran masa ve sandalyelerin kullanıldığı bu bölümde ağırlık olarak gözü yormayan pastel renkler kullanılmış. Bu da aslında bir restoran için oldukça iyi bir tercih.

Titiz, profesyonel ve süratli bir çalışmanın ürünü

Tamamı 35 gün gibi neredeyse imkansız görünecek kadar kısa bir sürede tamamladığı bu restoran projesiyle Beykent İç Mimarlık ticari işletmeler konusunda ne kadar iddialı olduğunu gayet iyi ortaya koyuyor. İstanbul gastronomi dünyasında geleneksel yemekler ile yerini alan bu restoran, dört mevsim ve her türlü hava koşulunda hizmet vermek isteyen işletmeler için de çok iyi bir örnek. Açık mekânlardan vazgeçmeden kapalı alan elde etmek için son derece etkili ürünlerin başarıyla kullanıldığı proje, aslında işletmecilere hava şartlarından etkilenmeyen fazladan masa sağlamış oluyor ki bu da özellikle hizmet sektörü için son derece önemli bir konu. Lezzetleriyle olduğu kadar dekorasyonu ve görselliğiyle de doyurucu olan bunun gibi mekanları daha sık görmek dileğiyle…

(Yeme-içme üzerine ticari işletmelerle ilgiliyseniz Cafe ve restoran dekorasyonlarında dikkat edilecek püf noktalar başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.)

Bu kapsamlı restoran tasarımını nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!