İstanbul Göztepe'de zemin döşemeleri ile göz kamaştıran bir ev | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İstanbul Göztepe'de zemin döşemeleri ile göz kamaştıran bir ev

Homify TR Homify TR
Göztepe Konut Klasik Oturma Odası Lantana Parke Klasik
Loading admin actions …

Zemin döşemeleri herhangi bir iç mekanın en önemli iç mimari parçasıdır diyebiliriz. Zeminler bir odanın en dikkat çeken ve en yoğun yüzeyini kapladıkları için estetik özellikleri ile yaşam alanını güzelleştirir, odaya bir karakter ve tarz kazandırırlar. Zeminler aynı zamanda evimizdeki gündelik aktivitelerimizin de yükünü üstlenir ve bu yüzden de aşınma ve yıpranma gibi hasarlara en yatkın olan iç mimari yüzeylerdir. Kısacası, zemin döşemeleri bir evin iç mimari yapısında en çok yatırım yapılması gereken en kritik tasarım unsurlarıdır. 

Yer döşemesi denilince de akla pek tabii ki ilk olarak parke modelleri geliyor. Modern çağın en pratik ve en kullanışlı zeminlerini oluşturan parkeler bugün sayısız model ve türe sahip diyebiliriz. 

1996 yılında İstanbul'da kurulan Lantana Parke, 25 yıla dayanan geçmişi ile bugün sayfalarımızda öne çıkan kaliteli zemin tasarımlarına imza atan başarılı ve köklü bir firma. Lantana Parke'nin ürettiği yüksek kaliteli lamine parkeler yalnızca dayanıklılık, uzun ömürlülük ve kullanım, bakım kolaylığı açısından değil aynı zamanda estetik şıklıkları ile de göz dolduruyorlar. Ürün yelpazesini, günümüz teknolojisinden yararlanan makinalarını ve teknik ekip alt yapısını sürekli geliştiren firma, dünyada öne çıkan dekorasyon ve tasarım trendlerini de takip ederek yeni nesil renk ve dokular içeren koleksiyonlar üretiyor. 

Bu yazımızda, İstanbul Göztepe'de yer alan bir evin, Lantana Parke tarafından üretilen ve uygulaması yapılan muhteşem zeminine göz gezdiriyoruz…  

Meşe ağacından imal edilmiş

Dark Amber Klasik Oturma Odası Lantana Parke Klasik Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

Dark Amber

Lantana Parke
Belirttiğimiz gibi zeminler söz konusu olduğunda döşemenin türü, modeli, kalitesi ve işçiliği çok önemlidir. Farklı ağaçlardan imal edilen parkeler farklı etkiler yaratır. Bu yüzden evin dekorasyonunda oluşturmak istediğiniz atmosfer stile uygun bir ağaç ve renk seçmelisiniz. Klasik stilin modern bir yalınlıkla bir araya geldiği bu şık evde ise meşe ağacından üretilmiş parkeler tercih edilmiş.

Macar döşeme

Dark Amber Klasik Oturma Odası Lantana Parke Klasik Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

Dark Amber

Lantana Parke
Meşe parkeler, macar döşeme stili ile uygulanmış. Macar döşeme tekniğinde parkeler birbirlerine 45 ya da 60 derecelik bir eğimle bağlanırlar. Diğer döşeme tekniklerine göre daha hareketli bir görünümü olan ve kendine has stili ile öne çıkan macar parkeler, uygulama sürecinde kusursuz bir işçilik ile buluşmalıdır aksi halde çizgilerde göz yoran aksaklıklar oluşacaktır. Örnek fotoğraflarda da gördüğümüz gibi Lantana Parke'nin uygulaması da son derece akıcı ve kusursuz.

Uyumlu bir akış

Dark Amber Klasik Oturma Odası Lantana Parke Klasik Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

Dark Amber

Lantana Parke
Meşe ağacının doğal dokusu ve desenlerinin evin dekorasyonu ile muhteşem bir uyum yakaladığını görebiliyoruz. Zemin, geleneksel çizgilere sahip ahşap mobilyalara ya da diğer otantik aksesuar ve sanat eserleri için mükemmel bir fon oluşturuyor.

Renk seçimi

Dark Amber Klasik Oturma Odası Lantana Parke Klasik Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

Dark Amber

Lantana Parke

Zemin döşemelerinde renk seçimi de oldukça önemli. Yanlış ve dekorasyon ile uyum yakalayamayan bir renk evinizin tüm stilini bozabilir ve göz yorucu bir etki ortaya çıkarabilir. Ancak bu evdeki zemin tasarımı bu konuda da örnek teşkil ediyor. Parkelerin döşeme stilinden kaynaklanan eğim ve çizgilerle ışıkta beliren ton farklılıkları odanın akıcılığını ve görsel etkisini kuvvetlendiriyor.

Daha farklı çalışmalar için…

Dark Amber Klasik Oturma Odası Lantana Parke Klasik Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

Dark Amber

Lantana Parke

Lantana Parke'nin başkaca çalışmalarına da göz gezdirmek isterseniz bkz: İstanbul'da köklü firmadan tasarım ödüllü parke ve merdiven uygulamaları

Bu evin zeminini nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!