En iyi 10 banyo dekorasyon fikri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

En iyi 10 banyo dekorasyon fikri

homify.com.tr homify.com.tr
Die Tischlerei Hauschildt:  tarz
Loading admin actions …

Evlerimizin en mahrem yeri olan banyonun kişisel bakımdan öte anlamları vardır. Banyo aynı zamanda rahatlamak için bir evde ilk akla gelen yerdir ve dolayısıyla banyo dekore edilirken bu etkeni de mutlaka dikkate almak gerekiyor. Ayrıca banyolar ilginç bir şekilde hep yapıldıkları dönemin izlerini ve modasını, dolayısıyla da döneme hakim olan renk ve dokuları yansıtırlar. Örneğin, 80'li yıllar banyolarında hakim renkler somon rengi ve kahverengi tonları iken, 60'larda daha çok pastel tonlar, hardal renkleri gözdeydi. Bir yandan da banyo, tıpkı mutfak gibi biraz zor bir mekândır. Öyle basit bir boya atarak ya da yeni bir mobilya koyarak bütün çehresini değiştiremezsiniz. Bu yüzden de banyonuzu elden geçiriyor ya da yeni bir banyo yapıyorsanız, şimdi vereceğiniz kararların sadaece bir yıl değil, belki 10-20 yıl boyunca belirleyici olacağını unutmamamk gerekiyor. 

Bugün verili olarak kabul ettiğimiz kendine ait bir banyo fikri aslında yüzyıllar boyunca çok büyük bir lüks olageldi. Öyle ki, 20. yüzyıla kadar sadece kralların, soyluların ve zenginlerin kendilerine ait banyoları vardı. Ülkemizdeki halen devam eden hamam geleneğinin bu kadar önemli olması da biraz bununla ilgili elbette. Avrupa'da özellikle Rönesans dönemiyle birlikte, kişisel hijyen ve temizlik gibi kavramlar günlük hayatta önem kazanmaya başladı ve kamuya açık, hamam türü banyoların kalite ve temizliğinde bir artış görüldü. Bütün bu gelişmelere rağmen, gerek Türkiye'de, gerekse de Avrupa'da, kendine ait özel bir banyo 20. yüzyıla gelene kadar bir lüks olmayı sürdürdü. Ama neyse ki o günler geride kaldı ve biz de homify uzmanlarının banyo dekorasyonu konusundaki parlak fikirlerini derleyip size sunma imkânı bulabildik. İşte banyosunu yenilemek ya da baştan kurmak isteyenler için, en güzel 10 banyo dekorasyon fikri:

Bağımsız küvet

Herhangi bir banyoyu özel kılacak bir şey varsa o da bunun gibi bağımsız duran bir küvet olmalı. Çamaşırhanenin ya da bodrumun bir köşesine atılmış gibi değil, şahane tasarımlı bir banyonun incisi olarak orta yerde durmalı böyle bir küvet. Şahane görünmesinin yanısıra, duvara dayalı değil de ortada bağımsız duran bir küvetin hem temizliği daha kolay olur, hem de böylece daha çevre dostu bir seçim yapmış olursunuz. Çünkü böyle bir küvette karar kılarak çimento, fayansa ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz. 

Tabii bu banyonun tasarımcıları küvetin şekli konusunda da tam isabet kaydetmişler. Zira küvet hem ergonomik görünüyor, hem vücüt şekline uygun kıvrımlara sahip, hem de estetik açıdan göze hitap eden bir tasarıma sahip. Duşakabindeki renk skalasının zeminde de bir şerit biçiminde devam etmesi mekâna modern bir devamlılık ve tazelik hissi katıyor. Birkaç mum ve rahatlatıcı bir müzik eşliğinde, böyle bir banyoda kendinizi Cleopatra gibi hissetmemeniz için hiçbir neden yok.

Renkli fayanslar

Günümüzde artık banyo fayansı konusunda seçenekleriniz sonsuz. Büyük ya da küçük, kare ya da elmas biçiminde, düz beyaz ya da renkli; piyasada her zevke göre bir fayans bulmak mümkün. Renkli fayanslar, eğer doğru seçilirlerse, banyonuza çok şey katabilir. Örneğin burada banyo duvarının sadece belli bir bölgesine uygulanan ve renkleri itibarıyla rubik küp oyununu andıran fayanslar banyoya çok taze bir esinti getiriyorlar. 

Birçok evsahibinin banyolarındaki temel renk olarak beyazı seçtiği günümüzde, bazı iç mimar ve tasarımcıların bunun gibi renk tercihlerine yöneldiklerini görmek güzel bir şey. Farklı renk ve dokulara yer vermek bazen normalde steril ve sıkıcı görünen bir mekânı tamamen farklı bir havaya sokabilir.

Duşta bir vaha

Bu da bağımsız küvetin başka bir muadili; bağımsız duşakabin. Küçük bir ailenin birlikte girip duş alabileceği kadar alana sahip olan böyle bir kabin fikri hoşunuza gitmese de, en azından bu fotoğraftaki banyoya bambaşka bir hava kattığını kabul edersiniz herhalde. Karamel rengi parkeler ve desenli kapaklı dolaplarla birleşince bu banyoyu bir huzur ve sükûn ortamına dönüştürmeye yetiyor.

Havlular

Havlularınızı nasıl ve nereye koyacağınız gibi basit bir kararla bile banyonuza kişisel bir dokunuş katmanız mümkün. İş havluya gelince kimimiz canlı renkleri, kimimiz daha donuk renkleri severiz. Özellikle banyonuzun ana rengi beyazsa, donuk renklere yönelmek daha iyi bir fikir olabilir. Oysa çok canlı bir kırmızı, pembe ya da açık yeşil mekânın basitliğini kırıp tamamen başka bir boyut ekleyebilir. Eğer zaten renkli fayanslarınız ya da duvar kâğıdınız varsa, en buna uygun tonları seçmek daha iyi olacaktır. 

Diğer yandan, bu örnekteki gömme dolap hem günlük ihtiyacı karşılamak ve derleyip toplama açılarından, hem de şıklık olarak ideal bir banyo dolabı olabilir.

Kır banyosu

Herkes bu lükse sahip değil ama bu banyoda dişlerinizi fırçalarken, dışarıda cıvıldaşan kuşları ya da kıpırdayan yaprakları seyredebilirsiniz. Tamamıyla kır stili bir banyoyu kafamızda elbette tatil, dinlenme, inziva gibi kavramlarla özdeşleştiriyoruz. Ama diğer yandan, böyle bir banyo yeni bir iş gününe zinde ve mutlu başlamak için ideal ortam olabilir. Eğer banyonuza böyle bir hava katmak amacındaysanız, parlak değil mat renkleri tercih etmelisiniz. Örneğin buradaki gibi 'vintage' görünümlü bir ayna istediğiniz etkiyi sağlamak açısından bire birdir. Günümüzün tamamen beyaz ağırlıklı modern banyolarından sıkılanlara, buradaki gibi farklı ve nostaljik unsurlarla çevrili olmak iyi gelebilir. Bilirsiniz kır evleriyle ilgili herkesin güzel çocukluk anıları vardır, yetişkinlik zamanlarınızda bu anıları canlandırmak istemenizde hiçbir sakınca yok.

Radyatör

Bir zamanlar banyolarımızı süsleyen o devasa sobalar, ısıtıcılar artık geçmişte kaldı ama bu demek değildir ki piyasada ilk bulduğunuz radyatör peteğiyle yetinmek zorundasınız. Gelişen teknolojiyle birlikte artık askı olarak kullanabileceğiniz, havlularınızı asıp anında kurutabileceğiniz ve çok da şık görünen bunun gibi radyatörlerle bir banyo döşemek mümkün. Böylece sıradan bir ısıtma ünitesi aynı zamanda bir tasarım unsuru haline geliyor.

Endüstriyel zamanlar

GAL srl:  tarz Banyo
GAL srl

Cristallo fisso in cristallo e acciaio inox_AC6 YOUNG

GAL srl

Mobilya ve tasarımda endüstriyel yaklaşımlar son zamanların gözde akımlarından biri durumunda. Fotoğrafta bu prensiplere sadık kalarak düzenlenen bir banyo görüyoruz. Banyonun genelinde mat renkler tercih edilirken, mobilyalardaki siyah-beyaz kontrastı sayesinde tuğla duvarlar da öne çıkıyor. Elbette mantıklı bir seçim olarak, halıdan tutun da sabunluğa kadar banyonun geri kalanındaki tüm aksesuarlar da bu siyah-beyaz çizgisini sürdürüyorlar. 

Ayrıca duşa giden tesisatın açık bırakılmış olması da banonun o endüstriyel cazibesini artıran bir başka dikkat çekici etken.

Duvar tasarımları

K&L Wall Art:  tarz Banyo
K&L Wall Art

Wandtattoo Schildkröte

K&L Wall Art

Genellikle banyomuzun şeklini evin bizden önceki sahibi ya da kiracısının bıraktığı mobilyalar belirler. Ama bu ufak tefek değişikliklerle banyoya kendi damgamızı vuramayacağımız anlamına gelmez elbette. Mesela duvarın rengini değiştirip, birkaç figür ya da desen ekleyerek başlayabiliriz. Zira suya dayanıklı yapışkanlar sayesinde evin herhangi bir odasında kullandığınız ekstra dekoratif unsurları banyonuza da uygulayabilirsiniz. Örneğin bu banyoda, kaplumbağa desenleri banyonun deniz mavisi duvarlarıyla müthiş bir uyum sağlayarak iç açıcı bir görüntüye neden olmuş.

Yaz hiç bitmesin

Design by Torsten Müller:  tarz Banyo
Design by Torsten Müller

Freistehende Glas-Badewanne

Design by Torsten Müller

Biraz sıradışı ama yaz mevsimini ve doğayı sevenlerin hoşuna gidebilecek, ergonomik ve yaz temalı bu küvet banyonuza ayrı bir hava katabilir. Bu küvet sayesinde göl ya da deniz kenarındaymış hissini yaşayacaksınız, ama etrafınızda ne sizi rahatsız eden arılar ya da böcekler olacak, ne de güneş yanığı riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. İki cam tabakasından oluşan küvette tabakaların arasına bir çayır tasarımı yerleştirilmiş, ama bunu sadece yakından bakınca fark ediyorsunuz. İlk bakışta o yeşil otlar gerçekten de küvetin içindeymiş gibi görünüyorlar. Küvetin içindeki şezlong ahşap ve çelikten yapılmış ve maksimum rahatlık sunacak şekilde tasarlanmış. Neredeyse 70'li yılların o bohem havasını yansıtan bu enteresan küvet, içinizdeki çiçek çocuğun dışarıya çıkmasını da sağlayabilir.

Lavabo şıklığı

Design by Torsten Müller:  tarz Banyo
Design by Torsten Müller

Designerwaschtisch aus Naturstein

Design by Torsten Müller

Banyonun en temel unsurlarından biri olan lavabo seçiminde de mutlaka dikkatli olmak gerekiyor. Tekli mi yoksa ikili mi tercih edeceksiniz, modern beyaz mı yoksa daha rustik bir tasarıma mı yöneleceksiniz? Bütün bu sorulara hem şıklık, hem de temizlik ve bakım kolaylığı açısından düşünüp cevap vermek gerekiyor elbette. Sonuç olarak lavabo seçiminde elbette kişisel zevkleriniz belirleyici olacaktır ama renkli mobilya dergilerinde gördüğünüz her şeye de kanmayın, zira bu şık görünümlü lavabolar bazen inanılmaz kullanışsız olabiliyor. 

Doğal mineraller her zaman iyi bir banyo malzemesi olmuştur. Hem estetik, hem de kullanım kolaylığı açısından avantajlar sunan doğal taşlar, bu örnekte olduğu gibi banyonuza asil bir görüntü de katabilir.

Daha fazla banyo örneği için ’Klasik ve lüks banyolar’dan yaptığımız derlemeye göz atabilirsiniz.

Banyo dekorasyonuna önem verenler için derlediğimiz Top 10 banyo fikri. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!