Evinizin dış cephesini canlandıracak 10 renk | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Evinizin dış cephesini canlandıracak 10 renk

Homify TR Homify TR
Jotun Boya Renkleri Peker İnşaat Ltd Şti Beylikdüzü Vip Dekorasyon Klasik
Loading admin actions …

Yapıların dış görünümleri de en az iç cepheleri kadar önemlidir. Bir binanın dış cephesinde eski ve yıpranmış bir cephe görünümü varsa, iç yaşam alanlarında kusursuz ve yepyeni bir dekorasyon olmasının da hiçbir önemi kalmaz. Mimari ve iç mimari iç içedir ve ancak birbirini tamamladıkları sürece ortaya akıcı ve bütünlüklü bir konfor ve estetik sunarlar. Bu yüzden de eski bir binanın iç yaşam alanları yenilendiği zaman dış cephe boyasının da yenilenmesi gerekir. Ya da yeni bir ev yaptıran okurlarımız, odaların renk ve tasarımlarına özen gösterdikleri gibi, dış cephenin görünümüne de özen göstermeli. 

Dış görünüm söz konusu olduğunda da elbette en önemli ve en belirleyici unsur cephe renkleri oluyor. Canlı, etkileyici ve şık bir dış görünüm için cephe renklerinin tercihi çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden özellikle binanızın dış cephesini boyatacaksanız ya da yeni bir ev yaptırıyorsanız bu yazımızda derlediğimiz renk seçeneklerine mutlaka göz gezdirmelisiniz. İşte modern ve şık bir görünüm için 10 dış cephe rengi…  

1- Akdeniz renkleri

Bir evin görünümünü, hatta evin bulunduğu sokağı daha davetkar ve şık hale getirmenin en ideal yollarından biri söz konusu evin dış cephesinde yüksek enerjili ve pozitif renkler kullanmaktır. Yazı, yemyeşil kırları, Akdeniz'i ve tatili çağrıştıran renkler de bu konuda her zaman harikalar yaratıyor.

2- Şampanya rengi

Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings Tolga Archıtects Kırsal/Country
Tolga Archıtects

Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings

Tolga Archıtects

Evlerin iç duvarlarında geçmişten bugüne sıklıkla kullanılan iki renk şampanya rengi ve bal köpüğü rengidir. Bu birbirine oldukça yakın iki rengin en önemli özelliği aykırı bir tarz yaratmadan oldukça aydınlık ve ilgi çekici bir görünüm ortaya çıkarmaları. Klasik bir şıklık için binaların dış cephlerinde de bu iki renk oldukça ideal diyebiliriz.

3- Toprak tonları

Doğal tonlar özellikle modern country stilinin vazgeçilmez renklerini oluşturur. Toprak tonları ise doğal tonlar arasında dış cephelerde en çok tercih edilen boya stillerinden biri. Bahçeli müstakil evlerde ağırbaşlı ve natürel bir görünüm arıyorsanız dış cephe boyası seçerken toprak tonlarını da mutlaka değerlendirmelisiniz.

4- Pastel açık renkler

Jotun Boya 2018 Dış Cephe Boya Uygulamaları Vip Dekorasyon Klasik
Vip Dekorasyon

Jotun Boya 2018 Dış Cephe Boya Uygulamaları

Vip Dekorasyon

Pastel tonlar son yıllarda modadan dekorasyona her alanda kendini gösteren en trend renkleri oluşturuyor. Pastel renklerin romantik ve nostaljik etkisi dış cephelerde de harikalar yaratmayı başarıyor elbette.

5- Canlı sarı tonları

Prefabrik Ev 40 m² homify Modern
homify

Prefabrik Ev 40 m²

homify

Minimal ve romantik bir dış cephe yerine canlı, dinamik, enerjik bir görünüm oluşturmak isterseniz pastel tonlar yerine canlı ve parlak renkleri tercih etmelisiniz. Sarı, güneşi temsil eden en yüksek enerjili renklerden biri olarak özellikle kutu gibi diye tabir ettiğimiz küçük evler için muhteşem bir seçim.

6- Yeşil

Alsancak Mermer Modern Evler Alsancak Mermer Modern
Alsancak Mermer

Alsancak Mermer

Alsancak Mermer

Yeşil tonları eskiden özellkle ahşap evlerde dış cephede sıklıkla kullanılırmış. Gelgelelim bugün yeşil binalara rastlamak pek mümkün değil. Bu yüzden de vintage bir etki ve sıradışı bir dış cephe arayanlar için yeşilin koyu tonlarını tavsiye ediyoruz.

7- Kontrast yaratan kombinasyonlar

Özellikle geniş apartmanlarda veya büyük villalarda dış cephede tek bir renk kullanmak monoton ve sıradan görünüyor. İkili renk kombinasyonları ile bu sıradanlığın üstesinden gelmek mümkün. En modern ikili renk kombinasyonlarını ise kontrast yaratan renkler oluşturuyor.

8- Beyaz zarafeti

Evinizin dış cephesini güzelleştirmekten bahsederken en klasik ve garantili renk seçeneğini es geçmek mümkün değil. Beyaz duvarların akıcılığı ve ferah görünmesi, beyazın çağdaş tasarımların vazgeçilmezlerinden biri olduğunu kanıtlıyor.

9- Kırmızı

Jotun Boya 2018 Dış Cephe Boya Uygulamaları Vip Dekorasyon Klasik
Vip Dekorasyon

Jotun Boya 2018 Dış Cephe Boya Uygulamaları

Vip Dekorasyon

Evinizin, bulunduğu sokakta parmakla gösterilecek kadar şık ve göz alıcı olmasını istiyorsanız daha cesur ve sıradışı renkleri denemelisiniz. Dinamik ve enerji dolu bir kırmızıyı mesela…

10- Koyu gri ve siyah tonları

Jotun Boya 2018 Dış Cephe Boya Uygulamaları Vip Dekorasyon Klasik
Vip Dekorasyon

Jotun Boya 2018 Dış Cephe Boya Uygulamaları

Vip Dekorasyon

Mimari tasarım söz konusu olduğunda doğru bilinen yanlış bilgilerden biri de dış cephelerde açık renklerin kullanılması gerektiğidir. Doğru kombinasyonlarla dış cephede siyah renk tonları bile harikalar yaratır.

İç mekanlarda da koyu renkleri beğeniyorsanız bkz: Siyahın büyüsünü evinize taşımanın 11 karizmatik yolu

Sizce en güzel dış cephe rengi hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!