Salonun içinde yemek alanı için 12 harika fikir | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Salonun içinde yemek alanı için 12 harika fikir

Homify TR Homify TR
Modern Oturma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Çok büyük ve çok odalı evlerde yaşamayanlar için yemek alanları dizayn etmek her zaman zorlu bir süreç olmuştur. Yemek masaları bazen mutfak bazense salonun içinde yer almak zorunda kalır çünkü sadece bu fonksiyon için ayrılacak bir ekstra oda söz konusu değildir. Ancak aslında fazla oda olmamasından ziyade, modern yaşam koşulları da yemek odalarının salon ya da mutfakla iç içe olmasını gerektiriyor. Artık çok daha pratik, hızlı ve akıcı yaşam alanları tasarlıyoruz ve salonun içinde yer alan yemek alanları da bu akıcı ve pratik yaşam alanlarından biri. 

Gelgelelim salonun boyutlarının içine bir de yemek masası sığdırmak ve bunu yaparken estetik akışı bozmamak bazen oldukça güç olabiliyor. Salonunuz yeterince büyükse bile yemek masasının nerede ve nasıl durması gerektiği konusunda soru işaretleriniz olabilir çünkü oturma alanı ve yemek masası iç içe geçmemesi ve sınırları belli olması gereken iki farklı fonksiyonel alan. Tabii genel olarak salon dekorasyonunun akışını bozmamak da oldukça önemli. 

Bu yazımızda bu konuda ilham almak okurlarımız için iç mimarlar tarafından uygulanan ipuçlarını ve parlak dekorasyon fikirlerini derledik…  

1- Yuvarlak masa her şeyi değiştirir!

Yemek Odası Minimalist Yemek Odası MENTAL ARC DESIGN Minimalist Masif Ahşap Rengarenk
MENTAL ARC DESIGN

Yemek Odası

MENTAL ARC DESIGN

Küçük bir alanda hem şık hem konforlu hem de akıcı bir yemek alanı yaratmaya çalışıyorsanız dikdörtgen modeller yerine yuvarlak masaları değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Yuvarlak masaların çapları büyüdükçe köşeli masa tasarımlarına göre daha çok yer kaplarlar, ancak en küçük boyutlar söz konusu olduğunda bunun tersi geçerlidir. Örneğin 4 kişilik bir yuvarlak masa, 4 kişilik bir dikdörtgen masadan daha az yer kaplayarak daha konforlu bir deneyim sunar. Modern görünümü de cabası!

2- Bir kenarı duvara dayanan yerleşim

Salonunuzun alanını küçültmeyen bir yerleşim için dikdörtgen şeklindeki masanızın bir kenarının kullanımını feda edin ve duvara dayayın. Böylece yemek masası ve oturma alanı arasındaki boş alan çoğalmış olacak ve bu da görsel genişliğe katkıda bulunacaktır.

3- Büyüyebilen masa modelleri

cana.cezairli+adore_tr

Loft Doğal Ahşap Mutfak Masası Takımı

cana.cezairli+adore_tr

Yemek yerken daha büyük hale gelebilen, kullanılmadığında ise kenarlardan küçültülebilen masa modelleri özellikle küçük apartman dairelerinde yaşayanlar için oldukça pratik bir çözüm.

4- Sarkıtlarla masayı vurgulayın

Yemek masası ışıklandırması alanın şık ve ferah görünmesi için en önemli unsurdur. Salondaki genel ışıklandırma ya da duvardaki aplikler, yemek masası için yeterli değildir. Yemek alanlarında kusursuz bir görünüm için mutlaka masayı vurgulayan bir avize kullanılması gerekir.

5- Halılarla sınırları belirleyin

Villa Taşbaşı İskandinav Yemek Odası yücel partners İskandinav
yücel partners

Villa Taşbaşı

yücel partners

Yemek masası ile oturma alanı arasındaki sınırları daha da belirginleştirerek karmaşık bir görünümün önüne geçmenin yollarından biri de zemini kullanmaktır. Halıların çizdiği sınırlarla yemek masası ve oturma odası duvara gerek olmadan ayrılırlar.

6- Duvar dekorasyonu

Avcılar Cadde Bostan Modern Yemek Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Avcılar Cadde Bostan

ANTE MİMARLIK

Yemek alanını süslemenin en ideal yolu duvarları kullanmak. Yemek masasının bulunduğu alanın duvarlarında tarzınızı yansıtan tablolar kullanabilirsiniz. Geniş ya da parçalı ayna dekorları da özellikle küçük salonlarda görsel derinlik sağlar.

7- Modern ve şık seperatörler

Bugün açık planlı evler bir hayli popüler olduğu için bu alanlar için tasarlanan seperatör modelleri de oldukça çeşitlilik kazandı. Birbirinden farklı görünümleri ile her tarza uygun ve her boyut için ideal seperatörler bulmak mümkün. Yemek alanı ve oturma odası arasına şık bir seperatör yardımıyla dekoratif bir sınır çizebilirsiniz.

8- Masa düzeni de dekorasyonun bir parçası

Oturma odası Modern Yemek Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Oturma odası

ANTE MİMARLIK

Unutmayın ki yemek masanızın üzerindeki dekor, salonunuzun görünümünü büyük ölçüde etkiler. Oturma odası ile uyumlu bir şıklığın yemek masasında da devam etmesi gerekiyor. Bu yüzden sofrayı kullanmadığınız zamanlar için de yemek masasının üzerine süsleyecek birkaç aksesuar seçmek oldukça iyi bir fikir.

9- Masif masalar

İDEAL YEMEK TAKIMI Rustik Yemek Odası Kuta Home Rustik
Kuta Home

İDEAL YEMEK TAKIMI

Kuta Home

Eğer doğal ve görkemli bir yemek alanı yaratmak istiyorsanız plastik ya da diğer fabrikasyon yemek masaları yerine masif ahşap tasarımları tercih etmelisiniz. Masif masalar salonunuzun dekorasyonunu tamamen değiştirebilen oldukça kuvvetli tasarım unsurlarıdır.

10- Banklı yemek takımları

Klasik Yemek Odası homify Klasik

Son yıllarda yemek masası takımlarında öne çıkan trendlerden biri de bank kullanımı. Dikdörtgen şeklindeki masaların uzun kenarlarından birinde sandalye yerine bank kullanarak yenilikçi ve modern bir doku yaratabilirsiniz.

11- İç içe geçen alanlarda minimalist renkler

Modern Oturma Odası homify Modern

Eğer yemek alanınız oturma alanından çok fazla ayrılamıyorsa ve salonunuzun büyüklüğü bunun için yeterli değilse dekorasyonda açık renkleri kullanmalısınız. Bembeyaz bir salonda iç içe geçen alanlar kalabalık ve boğucu bir görünüm yaratmayacaktır.

12- Duvar kağıdı uygulaması

Yemek masasını oturma alanından ayırmanın bir yolu da masanın bulunduğu duvarı karakteristik duvar kağıtları ile kaplamak. Masayı vurgulamanın yanı sıra görsel olarak salonda daha geniş bir efekt yaratan duvar kağıtlarının renk ve dokularının oturma alanının mobilyaları ile uyum sağlaması gerelkir elbette.

Farklı modeller için bkz: Odanın karakterini belirleyen dekor: Çarpıcı duvar kağıdı modelleri

Bu dekorasyon ipuçlarını faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!