Ticari iç tasarımlar: Yeme & İçme üzerine 12 örnek | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ticari iç tasarımlar: Yeme & İçme üzerine 12 örnek

Homify TR Homify TR
Edsvikens Cafe - Stockholm / İSVEÇ ANTE MİMARLIK Kırsal/Country
Loading admin actions …

homify ailesi olarak sizleri her zaman en son tasarım ve dekorasyon trendleriyle buluşturmaya, seçkin mekânları sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu kez de yepyeni bir dizi ile karşınızdayız. Dizinin ilk bölümünde yeme-içme sektöründeki ticari mekânlardan oluşan bir derlemeyi sizlerle buluşturuyoruz. Her biri alanında öncü ve dekorasyonlarıyla çarpıcı olan bu mekânlar, sektörde 2020 trendlerini daha iyi anlamanıza ve en iyi örneklerini incelemenize yardımcı olacak.

1- Kafe dünyasına renkli bir yorum

Pastel renkli mobilyaları, çiçek desenli duvarları ve dikey bahçe uygulamarıyla eğlence sektöründe son yılların yükselen mekânları olan kafelerin dünyasına renkli bir yorum getiren bu kafe, misafirleri için hem keyifli hem de huzurlu bir ortam sunuyor.

2- Simitleri de atmosferi de sıcacık

Balkaya Fırın & Cafe Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Balkaya Fırın & Cafe

Bilgece Tasarım

Fırın kafe konsepti de son yıllarda yükselişte. 2000li yılların en popüler mekânları arasında yer alan simit kafelerin günümüze uyarlanmış ve özellikle tarzlarıyla çok daha şık hali sayılabilecek bu yeni nesil kafeler fırından yeni çıkmış taze simit sıcaklığında bir atmosfer sunuyor.

3- Meyhaneler yine, yeni, yeniden

Tuzla Marina Meyhane Giriş homify Modern Ahşap Ahşap rengi
homify

Tuzla Marina Meyhane Giriş

homify

Eğlence dünyasının kökleri Osmanlı dönemine kadar uzanan bir geleneğe sahip olan mekânları meyhaneler modern yüzleriyle tekrar ortaya çıkmaya başladılar. Elbette meyhane kültürü hiç ölmemişti. Ama bu kez çok daha şık ve iddialı mekânlar olarak karşımızdalar.

4- Keyifli yaz akşamları için

Restoran & bar konseptli mekânlar da her zaman yeme-içme dünyasında kendilerine yer bulabilmiş ve dönem dönem kabuk değiştirseler de hep var olmuşlardır. İç ve dış mekânların en iyi taraflarını birleştiren bu örnekte şık olduğu kadar uzun saatler oturmak için yeterli konforu da sunan bir ortam bizi karşılıyor.

5- Kantin tarzı

Raflar ve çerçeveler ANTE MİMARLIK Kırsal/Country
ANTE MİMARLIK

Raflar ve çerçeveler

ANTE MİMARLIK

Tasarımın her alanında bir sadeleşme ve daha yalın olana yönelme artık bir trend olmaktan çıktı ve kalıcı bir anlayış haline geldi. Amaca odaklanan ve işlevselliğin zirve yaptığı yeme-içme alanları olarak kantinlerin örnek alındığı kafeler de bu anlayış doğrultusunda giderek yaygınlaşıyor.

6- Her şeyiyle genç bir mekân

Yeme-içme dünyasının en seçkin mekânları genellikle onlara hitap etmiyor olsa da, aslında sektörün esas kitlesini gençler oluşturuyor. Özellikle kafe tarzındaki mekânların müşteri kitlesi neredeyse tamamen gençlerden oluşuyor. Bu durumu çok iyi kavrayan bir anlayışla tasarlanmış bu kafe, capcanlı tarzıyla gençlerin kalbini çalacak cinsten bir mekân.

7- Manhattan esintileri

Elit zevkleri olan orta sınıf kentli nüfusa hitap eden mekânlar da özellikle büyük şehirlerde daha çok karşımıza çıkıyor. Uzun ve yorucu çalışma saatlerinin ardından kendi zamanlarını keyifli geçirmek için kusursuzu arayan bu kitle, hiç kuşkusuz bu mekânda aradığını tam olarak bulacaktır.

8- Dergi kültürü geri döndü

İstatistikler pek fazla okumayan bir toplum olduğumuzu söylese de, aslında oldukça gelişmiş bir yayıncılık sektörümüz var. 90lı yıllarda tepe noktasına ulaşan dergicilik de bu sektörün önemli bir kolu olarak son birkaç yılda tekrar ivme kazandı. Her gün yenileri çıkan sanat dergileri kendi etraflarında bir kültür de yaratıyorlar. Mekânlar da bu kültürün doğal uzantıları ve kafe dünyasında özel bir yerleri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

9- Pastaneler kahveyi keşfediyor

Buket Patisserie yücel partners Modern
yücel partners

Buket Patisserie

yücel partners

Batı tarzı kahve kültürü ülkemizde çok eski bir geçmişe sahip değil. Yeme-içme dünyamızın belki de en eski parçalarından olan pastaneler yakın bir zamana kadar Türk kahvesi dışında kahve çeşitleri sunmuyorlardı. Son dönemde bu durum bir hayli değişti ve seçkin pastaneler artık kahve evlerini aratmayan menüler sunuyorlar.

10- Vazgeçilmez lezzet börek

Tarihi Sarıyer Börekçisi Penintdesign İç Mimarlık Klasik
Penintdesign İç Mimarlık

Tarihi Sarıyer Börekçisi

Penintdesign İç Mimarlık

Börekçiler yeme-içme sektöründe özel bir yeri olan ve oldukça sınırlı bir menüleri olmasına karşın her zaman müşteri bulabilen mekânlar. Dekorasyonları ile yeni dönemi kucaklamayı başaran börekçiler ise daha geniş bir müşteri kitlesi yakalayabiliyorlar.

11- Ayrılmaz ikili kahve ve çikolata

Geleneksel kahve kültürümüzde Türk kahvesinin yanında lokum ikram edilir. Bu gelenek halen sürüyor olsa da kahve ve çikolata tiryakilerinin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu ayrılmaz ikiliyi menüsünün ve tasarımının odak noktasına yerleştiren bu kafe, kahve tiryakileri için oldukça cazip olabilecek bir mekân.

12- Balık olmadan olmaz

Canlı Balık Restaurant Amasra Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Canlı Balık Restaurant Amasra

Bilgece Tasarım

Balık restoranları da yeme-içme ve eğlence dünyasının özel bir yere sahip olan mekânları arasında yer alıyorlar. Meyhane kültürüyle de yer yer iç içe geçmekle birlikte çok daha geniş bir balık menüsü sunan balık restoranları özellikle sahil kentlerimizin olmazsa olmazları.

İstanbul'da dünya standartlarında bir kafe-restoran projesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu ticari işletmelerden en çok hangisinin iç tasarımını beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!