Küçük mutfaklar için 10 dolap modeli | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Küçük mutfaklar için 10 dolap modeli

Homify TR Homify TR
swiden mutfak Modern Mutfak GN İÇ MİMARLIK OFİSİ Modern
Loading admin actions …

Dünya nüfusunun büyük bir hızda kentlerde yoğunlaşmasıyla büyük şehirlerin tamamında bir dizi değişiklik yaşanıyor. Arazi fiyatlarının artışı ve birim alana düşen insan sayısının fazlalaşmasıyla ortalama konut büyüklüklerinin azalması bunlardan biri. Geçmişte ortalama kabul edilen bir ev 3+1 ve 100 metrekare civarındayken zaman içinde 2+1 ve 75 metrekare düzeyine düştü. Son yıllarda ise 1+0 şeklinde evler dahi karşımıza çıkıyor. Küçük mutfaklar da küçülen evlerin doğal bir sonucu. Artık tasarımcılar çok daha küçük alanlara çok daha fazla şey sığdırmak zorundalar. Neyse ki yeni nesil çözümler bu sorunların üstesinden gelmeyi başarıyor. Bu yazımızda küçük mutfaklara ilaç gibi gelecek 10 farklı dolap modelini sizler için derledik. Bu birbirinden ilginç ve şık mutfak dolaplarına gelin biraz daha yakından bakalım.

1- Kulpsuz tasarımlar

Mutfak tasarım ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Mutfak tasarım

ANTE MİMARLIK

Klasik mutfak dolaplarında her bir bölmenin ayrı ayrı kulpu bulunur. Bu da aslında oldukça kalabalık bir görüntü yaratır. Kulpsuz tasarımlar çok daha akıcı bir görüntüyle mutfak dolabını adeta duvarın bir parçası haline getiriyor. Çekerek veya bastırarak açılabilen modelleri bulunan kulpsuz dolaplar küçük mutfaklar için cazip bir seçenek.

2- Zeminden tavana

Hacimleri doğru kullanmak tasarımcıların en büyük sınavlarından biridir. Özellikle küçük alanlarda gereksiz yere boş bırakılan ölü hacimler yetersiz depolama alanları gibi sonuçlara sebep olur. Tavana kadar yükselen dolaplar küçük mutfaklar için oldukça iyi bir çözüm. Her ne kadar üst dolaplara ulaşmak zor olsa da, küçük bir iskemle ya da basamakla bu sorunun üstesinden gelinebilir.

3- Üst dolap yerine açık raf

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması homify Akdeniz
homify

Ahşap Mutfak Tezgahı Uygulaması

homify

Mutfak dolaplarınızın mutfağınızda gereksiz bir kalabalık yarattığını düşünüyorsanız, üst dolaplardan kurtulup yerine açık raflar kullanabilirsiniz. Oldukça ferah ve pratik olan bu çözüm son derece düşük maliyetle uygulanabilir.

4- Buzlu cam dolaplar

Narlıdere Konut Projesi MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ Modern
MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ

Narlıdere Konut Projesi

MİMAR TUĞBA ÖZKILIÇ

Işığı geçiren yüzeyler, ışığı yansıtan yüzeylere göre pek çok durumda mekânları büyüten bir ilüzyon yaratırlar. Bu yüzden mutfak dolaplarında buzlu cam kapaklar daha ferah bir ortam sağlanmasına katkıda bulunabilir.

5- Küçük alanlara göre özel boyutlu tasarımlar

Altıntepe Tunapark / İstanbul Modern Mutfak GEKADESIGN Modern
GEKADESIGN

Altıntepe Tunapark / İstanbul

GEKADESIGN

En doğru tasarım her zaman yerine göre yapılan özel tasarımdır. Böyle bir imkânınız varsa mutfağınızın ölçülerine ve istediğiniz yerleşim şekline göre özel bir mutfak dolabı tasarımı yaptırın. Böylece hem en şık hem de en işlevsel çözümü size özel bir biçimde elde etmiş olursunuz.

6- Çift renkli dolaplar

TrioParkKonut Çorlu - Örnek Daire Modern Mutfak MAG Tasarım Mimarlık Modern
MAG Tasarım Mimarlık

TrioParkKonut Çorlu – Örnek Daire

MAG Tasarım Mimarlık

Aynı alanda yoğun olarak kullanılan tekdüze renkler mekân ne kadar büyük olursa olsun bunaltıcı bir hava yaratır. Mutfak dolaplarında farklı renklerle bir kontrast yakalayarak bu havadan kurtulabilirsiniz.

7- Dolap içi akıllı sistemler

Geçmişte mutfak dolapları yalnızca basit kapaklı kutular ve raflardan oluşan tasarımlara sahiplerdi. Bugünse küçülen mutfaklarda daha fazla depolama alanı yaratmak için çok daha fonksiyonel mutfak dolapları bulunabiliyor. Dolap ve çekmece içlerini düzenleyen ve bu sayede daha fazla depolama imkanı sunan dolap içi akıllı sistemler mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek.

8- Çekmeceli alt dolaplar

Mutfak dolaplarının tezgah altında kalan kısımları genellikle birkaç çekmece ve büyük dolaplardan oluşur. Bu kısımdaki dolaplar genellikle kullanışsızdır. Özellikle dolapların üst kısımlarında büyük bir hacim ölü olarak kalır. Alt dolapların tamamının çekmece olarak tasarlanması, hem çok daha verimli hem de pratik bir kullanıma imkan tanıyacaktır.

9- Köşe tasarımlar

Köşelerin doğru kullanımı mutfak tasarımında zor konulardan biridir. Pek çok mutfakta köşeye denk gelen dolapların içlerine hiçbir şey giremeyen biçimsizliklerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Köşelerin doğru kullanımıyla bu tarz bir alan israfının önüne geçebilir ve çok daha şık bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Bunun için yeni nesil köşe dolap sistemlerine göz atabilirsiniz.

10- Beyaz country mutfaklar

Küçük mekânlara her zaman ilaç olabilecek reçetelerden biri de beyaz renk kullanımıdır. Mutfaklarda da bu kural geçerlidir. Ahşap tezgah gibi hafif bir kontrast yaratacak dengeleyici bir unsurla birlikte beyaz mutfak dolapları küçük mutfağınızı çok daha ferah bir hale getirebilir.

Bu örnekteki gibi country stili beğeniyorsanız bkz: Country tarzı bir mutfak için 8 dekorasyon önerisi

Siz mutfağınızda bu modellerden hangisini tercih edersiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!