Banyo tasarımlarına doğallık katan fikirler | homify

Banyo tasarımlarına doğallık katan fikirler

Homify TR Homify TR
BANYO PROJESİ WALL INTERIOR DESIGN Rustik Banyo
Loading admin actions …

Banyo tasarımı ev dekorasyonu içinde nispeten daha az imkânlar sunan bir alandır. İşlevselliğin ön planda olduğu, bir şeyler eklemek ya da çıkarmanın nadiren mümkün olduğu ve çoğu zaman gün ışığı dahi almayan banyolarda sıradanlığın dışına çıkarak orijinal tasarımlar yapmak gerçek bir beceri ister. Tam da bu yüzden nasıl her evin oturma odası ayrı bir karaktere sahipse, banyolar da genellikle birbirine çok benzer. Tasarım açısından sınırlı imkânlar sunan böyle bir alanda farklılık yaratabilmek için belli konseptlere odaklanmak ve alışılmışın dışına çıkmak genellikle iyi bir fikirdir. Bu yazımızda banyo tasarımında farklılık yaratabilecek, mekâna doğallık katacak fikirlerden oluşan bir derleme hazırladık. Birini ya da birkaçını kendi banyonuzda da kullanabileceğiniz bu fikirlere biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

- Ahşap görünümlü seramik zemin

Dekor İtalyan Seramik homify Eklektik Banyo
homify

Dekor İtalyan Seramik

homify

Seramik sektörü son yıllarda ciddi bir atılım içerisinde ve gerek evler gerekse ticari mekânlar için sonsuz çeşitlilikte ürün bulmak mümkün hale geldi. Geçmişte yalnızca birkaç ebat, belli başlı renkler ve bazen de dokularla sınırlı olan seramik üretiminde bugün aklınıza gelecek her rengi ve deseni, en küçüğünden en büyüğüne sayısız farklı boyutu bulmak mümkün. Ahşap desenli seramik zeminler de oldukça yeni ürünler. Plastik tabanlı zemin kaplamalarındaki sahte ahşap görüntüsünün aksine son derece gerçekçi ve şık görünen bu ürünler banyonuza ahşap havasıyla doğallık katacak bir potansiyel taşıyor.

- Doğal ışık

ZEN BODRUM ARTHUR&MILLER Modern Banyo
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Banyoların genellikle gün ışığından yararlanmayan mekânlar olduğunu başta belirtmiştik. Pek çoğumuzun evindeki banyolarda çok küçük pencereler vardır ve bazen bunlar dışarıya değil apartman boşluğuna bakar. Bu durum banyoları yapay ışığa mahkum eder. Banyonuzu doğal ışık alabilecek şekilde yenileyerek gerçek bir doğallık yakalayabilirsiniz. Uygulaması çok kolay bir fikir gibi görünmese de, elde edeceğiniz sonuç için böyle bir yatırım yapmak hem yaşam kalitenizi hem evinizin değerini arttıracaktır.

- Canlı bitkiler

#İstanbuldekorasyon Ev TAdilatları Akdeniz Banyo
Ev TAdilatları

#İstanbuldekorasyon

Ev TAdilatları

Zemin değişikliği veya yeni bir pencere açmak gibi kapsamlı ve masraflı değişiklikler yapmak için durumunuz çok elverişli değilse banyonuzda daha basit fikirleri de deneyebilirsiniz. Canlı bitkiler banyonuzda doğal bir hava yakalamak için kullanabileceğiniz çok kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Bir ya da birkaç bitkiyle banyonuzun havasını çok küçük bir maliyetle tamamen değiştirebilirsiniz.

- Doğal renk seçimleri

Banyonuzda yenilik zamanı geldiğini düşünüyorsanız zeminde ve duvarlarda doğal renklere yer vererek de ilginç sonuçlar elde edebilirsiniz. Yeşilin nötr tonları, muhtelif toprak tonları gibi doğada sık karşılaştığımız renkler, bunları dengeleyecek doğru kombinasyonlarla birlikte banyonuzda oldukça ferah bir hava yaratabilir.

- Geri dönüşüm tasarımları

Alaçatı Langaza Restaurant Bej Mimarlık Rustik Banyo
Bej Mimarlık

Alaçatı Langaza Restaurant

Bej Mimarlık

Dünyanın giderek artan şiddetle uyarı sinyalleri vermesi çevre konusunda bilincin ister istemez gelişmesine yol açıyor. Geri dönüşüm trendi de çevre konusunda artan bilinç seviyesinin bir uzantısı ve gerçekten de çok önemli bir konu. Üstelik geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıldıkları her mekâna rüstik bir hava katıyorlar. Eski bir dikiş makinesini banyo dolabına ya da işlevsiz kalmış bir hasır sepeti sabun kutusuna dönüştürerek banyonuzda doğayla uyumlu ve pozitif bir hava yakalayabilirsiniz.

- Mozaik tasarımlar

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi homify Akdeniz Banyo
homify

Ebru Erol Mimarlık Atölyesi

homify

Mozaik insanlık tarihinin en eski tasarım tekniklerinden biridir. Bugün halen mükemmel durumda olan binlerce yıllık mozaikler ülkemizde de belli başlı müzelerde sergileniyor. Elbette doğada mozaik diye bir şey yok. Ama bu kadim teknik artık o kadar kökleşmiş ki gerçekten de uygulandığı yere doğal bir hava katıyor. Kendin-yap tekniğiyle de uygulayabileyeceğiniz ve çok maliyetli olmayan mozaik zemin ya da duvarlar banyonuzda harika bir görüntü yaratabilir.

- Doğal taş lavabo ve aksesuarlar

Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler Kepez Yapı Market Rustik Banyo
Kepez Yapı Market

Doğaltaş Lavabo Ve Mozaikler

Kepez Yapı Market

Doğal malzemeler ev dekorasyonunda son yıllarda çok tercih edilir hale geldi. Ahşap, mermer, doğal taşlar gibi bu malzemeler gerçekten de dokundukları her alanın havasını değiştiriyorlar. Doğal taşlardan oyulmuş lavabolar, banyonuzda yapabileceğiniz en kolay ve en güçlü değişikliklerden biri olabilir. Bu düzeyde bir değişiklik istemiyorsanız veya bütçeniz yeterli değilse doğal taşlardan yapılmış çeşitli aksesuarlar da banyonuza güzel bir dokunuş olacaktır.

Daha fazla ilham verici fotoğraf için bkz: Rustik banyo tasarımları ve dekorasyon örnekleri ile ilgili 11 fikir

Sizce en doğal ve şık görünen banyo tasarımı hangisi?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!