Bahçe ve balkonları güneş ve yağmurdan korumanın yolları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Bahçe ve balkonları güneş ve yağmurdan korumanın yolları

Homify TR Homify TR
PERGOLA A.Ş. – PERGOLA ALU AVANTGARDE: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Kışın en soğuk günlerini yavaş yavaş geride bırakmaya başlıyoruz. İçimizi ısıtacak bahar güneşini bolca göreceğimiz günlere haftalar kaldı. Bahar demek aynı zamanda doğaya, kırlara, ormanlara ve korulara koşmak, temiz havaya doymak demek. Söz konusu evimiz olduğu zaman da bahçeye veya balkona koşmak. Ancak bahar beraberinde güneşi, açan çiçekleri ve en güzel kokuları getirdiği gibi aynı zamanda bolca da yağmur getirir. Bu yazımızda bahçenizi ve balkonunuzu hem yağmurdan hem de güneşten korumak için yapabileceğiniz uygulamaları ele aldığımız bir derleme hazırladık. Şimdiden hazırlanmaya başlarsanız hem daha doğru bir seçim yapabilir, hem de bütçenizi daha rahat ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden daha erken diye düşünmeyin ve derlememize bir göz atarak işe başlayın.

- Rattan & bambu kaplamalar

Engel & Voelkers Bodrum Modern Balkon, Veranda & Teras Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Estetiğe önem veriyorsanız bahçenizi veya balkonunuzu dış etkenlerden korumak için tercih edebileceğiniz ürünlerin başında rattan ve bambu kaplamalar yer alıyor. Yağmur koruması endüstriyel alternatifleri kadar başarılı olmamakla birlikte görüntüsüyle içinizi açacak bu doğal alternatifler mutlaka dikkate alınmalı.

- Açılır kapanır sistemler

BILGE & AHMET SEZER EVI Klasik Balkon, Veranda & Teras Mimoza Mimarlık Klasik
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Mekanik ve elektronik açılır-kapanır sistemler gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Buna paralel olarak alternatifler modeller de çoğalıyor ve maliyetler düşüyor. Mevsime ve güneşin durumuna göre rahatlıkla yön verebileceğiniz bu sistemler işlevsellik bakımından tek kelimeyle rakipsizler. Bahçenizin ya da balkonunuzun konumuna ve büyüklüğüne uygun olarak seçeceğiniz açılır-kapanır bir sistemle bu alanları yalnızca sıcak ve yağışsız günlerde değil, dilediğiniz zaman kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Balkonlara uygulanan ve kış aylarında tamamen kapalı bir kullanıma imkan tanıyan cam perde sistemleri de açılır-kapanır sitemler arasında sayılabilir. Evinizde kış bahçesi keyfi yaşamak istiyorsanız bu da oldukça iyi bir seçenek.

- Alüminyum alternatifler

Hafif, kolay işlenen ve görece düşük maliyetli bir metal olan alüminyum dış mekânlar için basit konstrüksiyonlarda çok sık kullanılıyor. Konstrüksiyon olarak demir doğramalar kadar dayanıklı olmasalar da güneş ve yağmur gibi iklim olaylarından koruma işlevlerini rahatlıkla yerine getiren ve uygulanmaları da oldukça kolay olan alüminyum kaplamalar oldukça efektif bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bu ürünler oldukça hızlı ve kolay uygulanabiliyor olmalarıyla da işi acele olanlar için oldukça cazip.

- Işıklandırmalı sistemler

PERGOLA A.Ş. – PERGOLA ALU AVANTGARDE: modern tarz , Modern Ahşap-Plastik Kompozit
PERGOLA A.Ş.

PERGOLA ALU AVANTGARDE

PERGOLA A.Ş.

Balkonunuzu veya bahçenizi gündüzleri dış etkenlerden korumak sizin için yeterli değilse, serin yaz akşamları geçirmek için göz alıcı bir seçenek arıyorsanız aydınlatma elemanlarıyla donatılmış ışıklandırmalı sistemlere bir göz atmanızda yarar var. İhtiyaca göre farklı aydınlatma kapasiteleriyle donatılan bu sistemler farklı malzemelere de uygulanabiliyor.

- Dört mevsime uygun şemsiye modelleri

Şemsiye denince aklımıza genellikle plajlarda binlercesini bir arada gördüğümüz mantar tipi basit ürünler gelir. Oysa bu alanda da pek çok gelişme yaşandı ve artık birbirinden cazip şemsiye modelleri erişilebilir hale geldi. Bahçenizin veya balkonunuzun büyüklüğüne göre bunlar arasından seçim yapabilirsiniz. Klasik şemsiye tipinde ama çok daha sağlam ve dayanıklı olan modellerden asimetrik kesimleriyle çok tarz görünen yeni nesil modellere kadar oldukça geniş bir yelpazeden seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu zorluk da muhtemelen bu ürünlerle ilgili yaşayacağınız tek sıkıntı olacaktır.

- Ahşap pergolalar

Unlimited Design – Aialoft Ayayorgi: modern tarz , Modern
Unlimited Design

Aialoft Ayayorgi

Unlimited Design

Doğanın en büyük mucizelerinden biri olan ahşabın dokunduğu her alana müthiş bir güzellik kattığı hepimizin malumu. Bu harika malzeme yaygın düşüncenin aksine dış mekânlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle gerekli koruma uygulamaları yapılmış ahşaplarla her türlü iklim olayına çok uzun yıllar dayanacak konstrüksiyonlar yapmak mümkün. Ahşap pergolalar bu yüzden hem bahçeler, hem de balkon ve teraslar için her daim cazip bir seçenek. Her ne kadar alternatiflerden daha maliyetli olsalar da, uzun ömürlü ve çok şık bir çözüm için ahşap pergolaları değerlendirmekte yarar var.

Bu soğuk kış günlerinde baharı anımsatacak bir başka yazımız olan Huzurlu, şık ve konforlu teras ve bahçe fikirleri incelememize de göz atabilirsiniz.

Sizce bu koruyucu sistemlerden en şık görüneni hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!