3D Mimari tasarımlar: 10 örnek | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

3D Mimari tasarımlar: 10 örnek

Homify TR Homify TR
Güzelbahçe Villa Modern Evler VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Teknoloji artık hayatımızın her alanını kaplıyor. Cep telefonumuza bakmadan bir saat, bilgisayarımıza bakmadan bir gün geçiremez olduk. Öyle ki aslında çok yeni olan sürüyle teknolojik ürün olmadan önce neler yaptığımızı bile hatırlamıyoruz. Elbette bu duruma isyan etmenin bir anlamı yok. Zaten bu imkânların içine doğan yeni nesil kendi yolunu bulmaya başladı bile. Öte yandan bireysel hayatlarımız dışında da teknolojik gelişme çok ciddi değişimler yaratıyor. İnşaat sektörü de bu değişimleri yaşayan alanlar arasında kuşkusuz. Bu yazımızda son dönemde sektörün çehresini en çok değiştiren gelişmelerden olan 3D mimari tasarımları ele aldık. 10 örnekle açıklamaya çalışacağımız bu konunun mimari tasarımda nasıl köklü değişimler yarattığına gelin biraz daha yakından bakalım.

Üretim ve satış aşamalarını iç içe geçiren yeni bir dönem

Site Ön Görünüş i&o tasarım
i&o tasarım

Site Ön Görünüş

i&o tasarım

3D mimari tasarımların inşaat sektörüne en büyük etkilerinden biri hiç şüphesiz satış aşamasını çok daha erkene çekmesi ve hatta üretim öncesine kadar kaydırmasıdır. Yaşı yeterli olanlarımızın hatırlayacağı gibi geçmişte bir ev sahibi olurken topraktan girmek gibi bir konsept vardı. Bu, bir evi bitmeden önce, hatta kimi zaman inşaat bile başlamadan satın almak anlamına geliyordu. Üretici firmaya finansman anlamında önemli bir kaynak sağlayan bu uygulama, ev almak isteyenleri de bitmiş bir eve göre çok daha ucuza ev sahibi yapıyordu. Bugünse tüm bunlar geri dönülmemek üzere değişti.

Gerçeğinden farksız modeller

İnsanlar bir şeyi satın almadan önce gerçeğini görme ve elleriyle dokunma isteklerini büyük ölçüde geride bıraktılar. İnternet ortamında otomobil satışı dahi yapılması da bunun önemli bir işareti. İnşaat sektörü için de benzer bir durum söz konusu. 3D modellemeler sayesinde satın alacağımız evin henüz temeli bile atılmadan en küçük detayına kadar inceleyebilir ve hatta içinde gezebilir hale geldik. Tabi bunun için yüksek kaliteli 3D tasarımlar şart.

Ticari uygulamalarda büyük kolaylık

Samsun Derebahçe PTT Şubesi Serramento Mimarlık Modern
Serramento Mimarlık

Samsun Derebahçe PTT Şubesi

Serramento Mimarlık

Mağaza, ofis, dükkan ve diğer ticari mekân tasarımlarında da 3D modellerin büyük etkisi oldu. Sektörle ilgili olanların yakından bileceği gibi bu tarz projelerde tasarımcılar ve müşterinin uzlaşması için çok sayıda farklı teklif ve güncelleme gerekir. Taslak halindeki tasarım deyim yerindeyse iki taraf arasında mekik dokur. Bilgisayar ortamında en gerçekçi şekilde yapılan 3D tasarımlar sayesinde bu süreç hem çok daha kolay, hem de çok daha isabetli hale geldi.

Sürprizlere yer bırakmayan kesinlik

3D tasarımlar sayesinde mimari projelerde özellikle alıcı taraflar için olumlu olan bir kesinlik ortaya çıktı. Yer yer fayans dokularına kadar detaylandırılmış modellemeler sayesinde ne satın aldığımızdan tam olarak emin olabiliyoruz ve gerçek ürün ortaya çıktığında sürprizlerle karşılaşmıyoruz.

Yaşayan tasarımlar

CCT 150 Project in Beylikduzu Modern Evler CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 150 Project in Beylikduzu

CCT INVESTMENTS

Mimari tasarımlarda binalar kadar binaların çevresi de önemli bir yer tutar. Belirsiz bir çevrede ve tamamen bilinmeyen koşullarda bir yapı tasarlanamaz. 3D tasarımlar sayesinde mimari çizimlerde çevreyi çok daha canlı olarak modellemelere katmak mümkün hale geldi.

Kağıt ve kalemin sınırları olmadan düşünmek

Bilgisayar ortamında yapılan 3D modeller tasarımcılar için de özgürleştirici oldu. Gelişmiş destek araçları sayesinde çok daha hızlı ve kolay çalışabildikleri gibi, sınırsız değişiklik imkanıyla en uç fikirleri bile deneyerek görme imkanına kavuştular.

Şaşırtıcı gelişmeler

New Plus - Ofis ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

New Plus – Ofis

ANTE MİMARLIK

3D tasarımlar aslında hiç de yeni uygulamalar değil. İnşaat sektörünün de aralarında bulunduğu pek çok alanda uzun zamandır kullanılmaktalar. Ancak bugün ulaşılan gelişmişlik düzeyi gerçekten şaşırtıcı. Bir binanın yalnızca detaylı tasarımını değil, şehrin silüeti içindeki yerini bile 3D modellemede görmek mümkün hale geldi.

Her alana yansıyan ilerleme

3D tasarımlar yalnızca mimariye değil, inşaat sektörünü oluşturan irili ufaklı pek çok alana etki ettiler. Örneğin aydınlatma tasarımları da bu modellemeler sayesinde büyük bir ilerleme kaydetti. Alınacak sonuçlar önceden kesin olarak görülebiliyor ve buna göre revize edilebiliyor.

Tabana yayılan tasarım

3D modellemenin gelişimi bir ilginç gelişmeye daha sebep oldu. Bugün tasarımla hiç ilgisi olmayan insanlar bile yardımcı programlar sayesinde hayallerindeki evi üç boyutlu olarak tasarlayabiliyorlar. Elbette bu çok kaba ve hesapları yapılmamış bir tasarım oluyor. Ancak mimarınıza isteklerinizi anlatmak için olabilecek en iyi yol olduğuna şüphe yok.

Daha iyi bir gelecek için

Teknolojinin nimetlerinin hayatımızı günden güne daha iyi hale getirdiğine şüphe yok. Bu nimetleri daha iyi ve sürdürülebilir bir gelecek için kullanabilirsek, bu nimetlerden gelecek kuşakların da faydalanmasını sağlayabiliriz.

Ticari iç tasarımlar: Yeme & İçme üzerine 12 örnek yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu örnek 3D modelleme uygulamalarından en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!