Birbirinden huzurlu 9 peyzaj tasarım projesi | homify

Birbirinden huzurlu 9 peyzaj tasarım projesi

Homify TR Homify TR
GREENLİNE PEYZAJ BERKANT YALÇIN GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
Loading admin actions …

Bahçeli bir eve sahip olmak hemen hemen herkesin hayallerini süsler. Çünkü evlerimizin iç yaşam alanlarına ek olarak açık havanın tadını çıkarabileceğimiz, mis kokulu çiçekler ve yemyeşil çimlerle süslenmiş bir dış mekan bize konforlu bir yenilenme alanı sunar. Elbette bir bahçenin yaşam kalitesini yükselten özelliklerini sağlayan ana unsur peyzaj tasarımıdır. 

Bahçe tasarımı denilinde akla ilk olarak dış mekanların daha güzel görünmesini sağlayan bitki ve mobilya seçimleri gelse de aslında peyzaj tasarımı yalnızca estetikle ilgili bir alan değil. İyi bir peyzaj tasarımında çekici bir görünümün yanı sıra sürdürülebilirlik, iklime göre doğru malzeme seçimleri, toprak analizi ve bu analize göre bitkilendirme, toprak seviyesi, rüzgar ve yağmur olasılıklarına göre tasarım gibi oldukça teknik detayların incelenmesi gerekir. İşte bu yüzden bahçeli evinizin keyfini en şık, konforlu ve sağlıklı şekilde çıkarmak istiyorsanız bahçe alanının tasarımında mutlaka profesyonel peyzaj mimarları ile çalışmanızı öneriyoruz. 

Tabii teknik bilgi ve deneyimin dışında peyzaj mimarlarının estetik bakış açılarını da es geçmemek gerek. Peyzaj tasarımları da tıpkı iç mekan tasarımları gibi her bahçenin kendine has özelliklerini yansıtan, ev sahiplerinin ihtiyaç ve yaşam stillerini analiz ederek bahçeye yansıtan, aynı zamanda da kullanışlı bir plan ve uygulama gerektirir. Bu yazımızda bu özelliklerin hepsini içeren ve herkesin hayallerini süsleyecek 9 peyzaj tasarım örneğini derledik. 

1- Bölümlere ayrılmış sosyal alanlar

Fransa Villa Mimari ve Bahçe Tasarımı 3DsMax Ali Kafadar Design Studio Tropikal Oteller Ahşap Yeşil
Ali Kafadar Design Studio

Fransa Villa Mimari ve Bahçe Tasarımı 3DsMax

Ali Kafadar Design Studio

Oldukça ayrıntılı ve bölümlere ayrılmış sosyal alanların ortaya çıkarıldığı bu peyzaj tasarımı tek kelimeyle muhteşem! İki duvarın arasında bir koridor şeklinde uzanan bahçede yemek alanı, bahçe şöminesinin etrafına konumlanmış harika bir oturma alanı ve köşede de salıncakların bulunduğu bir dinlenme alanı bulunuyor. Ayrıca oturma alanının arkasında yer alan bahçe mutfağını da gözden kaçırmayın! 

2- Havuzlu bahçeler için peyzaj

Bahçeli evde yaşamak isteyenlerin çoğu o bahçenin içinde bir de havuz olmasını arzu eder elbette. Havuz alanları da peyzaj tasarımının oldukça önemli bir parçasıdır. Havuzun bahçedeki yeri, etrafındaki bitkilendirme, çevresindeki güneşlenme alanı ve şekli bahçenizi şekillendiren peyzaj mimarlarının sunduğu tasarım planı dahilindedir. Bu örnek tasarımda da yemyeşil çimenlerin ve palmiyelerin arasında modern şekliyle dikkat çeken bir havuz bulunuyor. 

3- Sabit oturma grubu

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Bahçenizde yer alan oturma alanı sık kullanılan bahçelerin en önemli odak noktasını oluşturur. Oturma alanınızı oluştururken seçenekleriniz de neredeyse sınırsız. Bugün birbirinden şık ve dış mekan koşullarına dayanıklı mobilya modelleri üretiliyor. Ancak saray bahçelerini andıran tasarımlarıyla taştan ya da tuğladan örülmüş veya betonla şekillendirmiş sabit oturma alanları her zaman fark yaratıyor. Bu örnekte olduğu gibi.

4- Mini şelaleler

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Bir başka havuzlu peyzaj tasarım örneği. Katmanlı bir tasarım oluşturularak mini şelaleler elde edilmiş. Oldukça şık ve iyileştirici atmosfer yaratan bir fikir.

5- Doğal havuzlar

Havuzlu bahçe demişken, nispeten yeni sayılan ve tüm dünyada yaygınlaşan havuz konseptlerinden biri de doğal havuzlar. Doğal havuzlar (ya da diğer isimleriyle biyolojik havuzlar) etrafında oluşturulan sığ suda yer alan temizleyici bitkiler sayesinde her zaman temiz kalır ve suları değiştirilmez, tıpkı bir göl gibi.

6- Bitki seçiminin önemi

Ağaç, çiçek ve diğer bitki türlerinin seçimi de peyzaj tasarımında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan. İklim koşularına uyum sağlamayan bitki seçimleri oldukça soluk bir bahçe ortaya çıkarabilir. Bahçenizi dört mevsim canlı tutacak bir bitkilendirme ise harikalar yaratır.

7- Ezber bozan dinlendirici bir tasarım

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Sıradan bahçe tasarımlarından sıkıldıysanız bu örnek peyzaja bayılacağınıza eminiz. Tropikal bir stilde ve otantik süslemelerle dizayn edilen bu bahçenin keyfini bütün gün sıkılmadan çıkarabilirsiniz.

8- Yürüyüş yolları

Ölmez villaları-2 ANTE MİMARLIK Modern Bahçe
ANTE MİMARLIK

Ölmez villaları-2

ANTE MİMARLIK

Düzenli bir yürüyüş yolu da iyi bir bahçenin olmazsa olmazlarındandır. Büyük saksıların eşlik ettiği bu şık yürüyüş yolu gibi…

9- Zen bahçeleri

Ardıç Ev Avlu Egeli Proje Kayalı bahçe
Egeli Proje

Ardıç Ev Avlu

Egeli Proje

Bahçe denilince aklımıza hep yemyeşil çimenler gelse de aslında avlu tarzı bahçeler de tüm dünyada tercih edilen bahçe türlerinden biri. Çimsiz bahçelerin bakımı ve kullanımı çok daha kolay. Üstelik kayalı bahçe ya da Zen bahçesi olarak isimlendirdiğimiz taş, kaya ve kumdan oluşan bahçelerin meditatif bir cazibesini olduğunu söylemek mümkün.

Kayalı bahçelerle ilgileniyorsanız bkz: Neden bir Zen bahçesine ihtiyacınız var? İşte 10 sebep!

Sizin favoriniz hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!