Görkemli şıklığıyla öne çıkan bir makam odası

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Görkemli şıklığıyla öne çıkan bir makam odası

Homify TR Homify TR
Büyükelçilik Makam Odası Klasik Çalışma Odası Lego İç Mimarlık & İnşaat Dekorasyon Klasik
Loading admin actions …

İç tasarım, her mekanın kendine has özelliklerini yansıtan bir sanattır diyebiliriz. Tasarım söz konusu olduğunda her iç mekan pek çok farklı kategoride değerlendirilebilir ve bu farklı kategoriler de belirli özelliklerin öne çıkarılmasını gerektirir. Örneğin konutların dekorasyonu oluşturulurken uygulanan yöntem ve tarzlar, ticari işletmelerde oldukça farklılık gösterir. İç tasarımın oldukça incelikli bir değerlendirme ve süreç sonucu ortaya çıkması gereken zorlu kategorilerden biri de önemli makam odaları. Devlet yetkililerinin ofis alanları ve diplomatların makam odalarının iç tasarımları söz konusu olduğunda oldukça spesifik özellikler ön plana çıkar. 

Bu yazımızda Ankara'da büyükelçiği bulunan bir ülke elçisinin makam odasına konuk oluyoruz. Bu şık ve özel makam odasının 3D modellemesi, iç mimari tasarımı ve tadilat işlemleri sayfalarımızda öne çıkan Ankaralı iç mimarlık firması Lego İç Mimarlık & İnşaat tarafından gerçekleştirilmiş.

Her şeyiyle elegan bir görünüm

Klasik stilde mobilyaların kullanıldığı ve her detayıyla asaletin ön plana çıktığı alanın makam masasının geniş açıdan görünümü. Zeminden tavana her ayrıntının incelikli işçiliğe sahip olduğu tasarımda makam masasını iki yanındaki diğer alanlardan ayıran işlemeli seperasyon duvarları kullanılmış. Koyu renkli tavan dekorasyonundaki aydınlatma sistemleri hem dekoratif olarak etkileyici, hem de farklı noktalardan led ışıklandırmalar ile maksimum aydınlık sağlıyor. 

İşlemeli mobilyalar

Tasarımda kullanılan klasik mobilyalardaki malzeme ve işçilik kalitesi odanın ana karakterini belirleyen temel unsurlardan. Masif ahşaptan oyma makam takımları hedeflenen resmi şıklığa görkemli bir katkıda bulunuyor. 

Sekretarya masası

Makam masasının yan tarafında bulunan sekretarya masası, daha minimalist bir modele sahip olsa da aynı görkemli klasik estetiği sürdürüyor. Odanın genelinde kullanılan koyu renkli masif ahşap mobilyalar bu bölümde de dikkat çekiyor. Bu koyu renkli mobilya stillerinin dokusunun daha net ortaya çıkabilmesi için zemin döşemesinde açık renkli ahşap tercih edilmiş. 

Dinlenme alanında chesterfield asaleti

Resmiyet ve görkem denilince ilk akla gelen klasik mobilyaların başında elbette chesterfield kanepeler geliyor. Bu makam odasının dinlenme alanında da mekanın atmosferini en iyi yansıtacak şekilde koyu yeşil deri chesterfield kanepe kullanılmış. 

Geniş dolap ve raf tasarımları

Odanın duvarları ya işlemeli şık dokunuşlarla bezenmiş ya da boydan boya depolama alanı olarak kurgulanmış. Evrak, dosya ve kitapların kategorilere ayrılarak saklanabildiği geniş dolap ve rafların camlı kapakları evrakların da dekorasyona dahil olmasını sağlıyor.  Geniş ve şık kapı tasarımı da odanın bütünündeki genel asalet ve resmiyet havasını tamamlıyor.  

Klasik şıklık

Alternatif olarak tasarlanan geniş dinlenme alanında yine klasik deri mobilyaların şıklığı ile karşılaşıyoruz. Hardal renkli oturma grubu chesterfield model kanepelerden ve kapitone şıklığını yansıtan klasik berjerlerden oluşuyor. 

Televizyon ünitesi

Makam masasının karşısında yer alan duvarda yine geniş dolaplardan oluşan bir TV ünitesi bulunuyor. 

Toplantı alanı

Diğer tarafta bulunan kütüphaneye ise sekiz kişilik şık bir toplantı masası eşlik ediyor. Toplantı masasında da yine işlemeli ahşap ve derinin birlikteliği ile ortaya çıkan klasik şık bir model görüyoruz. 

3D modelleme

Makam odasının tadilat ve uygulama işlemlerinden önce tasarım ayrıntılı olarak hazırlanmış. Önce ön proje, 3D modelleme ve tasarım, daha sonra uygulama projesi oluşturulmuş. Maliyet hesaplamalarının yapılması ve gerekli sözleşmelerin hazırlanması sonucu alanının uzman profesyonelleri bir araya gelerek uygulama sürecine geçilmiş. Bu görselde makam odasının 3D planını görebiliyoruz. Projenin toplam maliyeti ise 650,000 TL

Tüm projelerinde modern yönetim teknikleri kullanarak piyasada kendini kanıtlamış deneyimli bir firma olan Lego İç Mimarlık bu örnekteki gibi makam odası tasarımlarında adeta bir marka diyebiliriz. Firmanın bu alandaki bir başka göz kamaştırıcı tasarımı için bkz: Prestij sembolü bir makam odası

Bu görkemli tasarımı siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!