10 çarpıcı örnekle iç tasarımda bitki kullanımı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 çarpıcı örnekle iç tasarımda bitki kullanımı

Homify TR Homify TR
YOSUN DUVAR & DİKEY BAHÇE SKY İç Mimarlık & Mimarlık Tasarım Stüdyosu İskandinav
Loading admin actions …

Evinizi güzelleştirmenin en doğal yolu, bitkilerle yaşam alanlarına canlılık katmaktır. Özellikle dekorasyona uyum sağlayan bitki seçimleriyle bir odanın konfor ve ferahlık düzeyi çarpıcı şekilde değişebilir. Bitkiler hem evinize temiz hava ve doğallık sağlar, hem de boş alanları dolduran dekoratif aksesuarlar olarak harikalar yaratırlar. Bitkileri iç tasarıma dahil ederek çok daha çekici yaşam alanları yaratmanın pek çok farklı yolu var elbette. Özellikle kusursuz bir dekorasyon istiyorsanız bitki türünün seçimi ve dekorasyonun içindeki yerleşimi çok büyük önem taşır. Yaşam alanlarınızın renk ve tasarım stiline uyumlu seçilmiş ve ustaca sergilenen bitkiler evinizin benzersiz bir görünüme kavuşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda evinizin enerjisini de değiştirir. 

Biz de bu yazımızda evini bitkilerle canlandırmak ve güzelleştirmek isteyen okurlarımıza ilham verebilecek birbirinden güzel tasarımları derledik.

1- Doğallık ve samimiyet bir arada

Love is Organic – İç mekan saksı: modern tarz , Modern Beton
Love is Organic

İç mekan saksı

Love is Organic

Bitkileri evlerimizin dekorasyonlarına dahil etmenin pek çok yolu var. Birbirinden güzel makrame modelleriyle duvara ya da tavana asılan saksı bitkileri iç mekanlarda yer kaplamadan canlılık ve doğallık yaratmanın oldukça şık bir yolu. Makrame örgülerin samimi ve doğal dokusu yeşil bitkilerin ferahlığıyla bir araya gelmesi özellikle evinde sıcak bir atmosfer isteyenler için oldukça ideal bir dekorasyon fikri oluşturuyor. 

2- Zarif, farklı ve etkileyici

Ethnic House İskandinav Oturma Odası Derya Bilgen İskandinav Ahşap-Plastik Kompozit
Derya Bilgen

Ethnic House

Derya Bilgen

Oturma odanızın tavanından süzülen bir sarmaşığa ne dersiniz? Harika görünüyor değil mi? Özellikle boş alanları doldurmak ya da bu örnekte olduğu gibi oturma alanı ve yemek alanı arasında seperasyon oluşturmak için tavandan zemine uzanan bir düzenekle oldukça sıradışı bir etki yaratabilirsiniz. 

3- Dinlenme köşeleri

Eğer evinizde bu şık oturma odasında olduğu gibi bir dinlenme köşeniz varsa bu köşeyi mutlaka bir salon bitkisiyle tamamlamalısınız. Ayaklarınızı uzatıp günün stresini atacağınız alanlarda canlı bir yeşil bitki her zaman iyileştirici bir etki yaratır. 

4- Kış bahçeleri

Balkon kapatma uygulamaları Türkiye'de oldukça yaygın. Kış bahçesi de olarak da adlandırılan kapalı balkonlarda gerçekten açık havada bir bahçe atmosferi yaratmak için de elbette bitkilerin doğallığına başvurmak gerekiyor. Bu balkon alanı, konforlu oturma grubuna eşlik eden yemyeşil bitkiler ve şık saksılarla kusursuz görünüyor. 

5- Antrede doğal bir karşılama

Antreler konuklarımızı ve dışarıdan eve döndüğümüzde bizi karşılayan alanlardır ve bu yüzden davetkar bir dekorasyona ve pozitif enerjiye sahip olmaları gerekir. Antre alanları genellikle dar ve küçük olduklarından bu davetkar atmosferi mobilyalarla yaratmak pek mümkün değildir. Ancak antrenizi çiçek ve yeşil bitkilerle süsleyerek evinizin sizi ve konuklarınızı harika bir pozitif enerjiyle karşılamasını sağlayabilirsiniz.  

6- İskandinav stil dekorasyonlarda bitkiler

Scandinavian İskandinav Oturma Odası Magic Mimarlık İskandinav Ahşap Ahşap rengi
Magic Mimarlık

Scandinavian

Magic Mimarlık

Beyaz ve masif ahşap tonlarının baş rolde olduğu İskandinav stil dekorasyonlar söz konusu olduğunda bitkilerin önemi bir kat daha artıyor. Bu minimal ve doğal dekorasyon stili küçük büyük farklı türde bitki ve çiçeklerle süslendiğinde, bu örnekte olduğu gibi gerçekten benzersiz bir estetik ortaya çıkıyor. 

7-Dikey bahçeler

Dikey bahçeler, son yılların en gözde dekorasyon trendlerinden birini oluşturuyor. Yer kapalamayan ama içinde bulundukları ortama eşsiz bir doğallık ve estetik katan dikey bahçe modellerinin bugün pek çok farklı model seçeneği de var. Bu örnekte dikey bahçelerin bir türü olan yosun duvar uygulaması ile benzersiz bir görünüm kazanan yatak odası dekorasyonunu görüyoruz. 

8- Sıradışı tasarımlar

Bakım istemeyen ve uzun ömürlü yosun türlerinden oluşturulan dekoratif tasarımlar dikey bahçelerle sınırlı değil. Işıl ışıl ve ezber bozan bir farklılığa imza atan bu yosunlu sarkıt aydınlatma ögesi tasarımı, evlerinde benzersiz ve çağdaş bir doku isteyenler için harika bir ilham kaynağı. 

9- Yatak odasında bitki kullanımı

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: "b.b. home passion V" HannaHome Dekorasyon Tropikal
HannaHome Dekorasyon

Barbara Becker imzalı yepyeni bir koleksiyon: b.b. home passion V

HannaHome Dekorasyon

Eskiden yatak odalarında yeşil bitki bulundurulmaması gerektiği söylenirdi. Bitkilerin geceleri karbondioksit salgılamasının insan sağlığına zararlı olduğu kanısı maalesef yakın zamana kadar bilinen bir ezberdi. Ancak bu bilgi, oldukça yanlış ve asılsız. Bilim insanları, en büyük ev ağaçlarının bile bir gece boyunca salgıladığı karbondioksit miktarının en fazla bir sivrisineğinki kadar olabileceğini belirtiyor. Zaten aksi olsaydı örneğin ormanın içinde kamp yapıp uyumak öldürücü olabilirdi. Oysa bitkiler, bu yanlış bilinen önyargının aksine, yatak odalarında dinlendirici ve iyileştirici bir etki yarattıkları için uyku hijyenini arttırıyorlar. Kısacası yatak odanızı da bitkilerle süslemek oldukça sağlıklı ve şık bir fikir diyebiliriz. 

10- Vazolarda renkli çiçekler

boyaci-ev-tadilati Kırsal Oturma Odası Evinin Ustası Kırsal/Country
Evinin Ustası

boyaci-ev-tadilati

Evinin Ustası

Bitkilerin bakımı konusunda bilginiz yoksa evinizi canlandırmaya daha basit çiçeklendirmelerle başlayabilirsiniz. Vazolarda haftada bir değiştirerek tutacağınız çiçekler de tahmin ettiğinizden daha büyük bir değişim yaratacaktır. 

Ayrıca bitki bakımını öğrenmek istiyorsanız bkz: Yeni başlayanlar için: Bakımı kolay ev bitkileri

Siz bu örnek tasarımlardan en çok hangisini beğendiniz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!