Daha güzel bir banyo için 14 dolap modeli | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Daha güzel bir banyo için 14 dolap modeli

Homify TR Homify TR
Villa Balıkesir Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Banyoların genellikle ev dekorasyonları söz konusu olduğunda son sırada kalan alanlardan biri olduğunu kabul edebiliriz. Bunun en önemli nedeni de banyoların genellikle küçük alanlara sahip olması ve bu küçük alanlarda belirli unsurların yer alması. Yani çoğunlukla ev sahipleri banyoların aslında dekoratif olarak çok farklı olamayacağını düşünüyor ve bu yüzden de bu alanların dekorasyonu üzerinde, örneğin oturma odası gibi geniş ve sosyal yaşam alanlarına nispeten daha az duruyor. 

Banyolarda belli başlı ünitelerin olması gerektiği için belirli bir bütçeyle yerleşim konusunda çok büyük farklılıklar yaratılamayacağı bir noktaya kadar doğru. Çünkü örneğin klozet ya da duş kabinleri çoğunlukla bütçeye göre seçiliyor ve yerleşim de tesisata ve alanın genişliğine göre yapılıyor. Ancak bu tamamen size özel, şık ve alternatif bir banyo tasarımına sahip olamayacağınız anlamına da gelmiyor. Banyo alanını güzelleştirmek ve farklılaştırmak için yapmanız gerekenler aslında çok basit! Klozet, duş kabini ve lavabo gibi mutlak banyo unsurlarının yanı sıra, banyoyu farklılaştıracak diğer yüzey ve mobilyalara odaklanmalısınız. Eğer sıfırdan banyo tasarımı söz konusuysa fayans desen ve renklerinin seçimi bu konuda atabileceğiniz adımlardan biri. Bir diğeri ise dekoratif ışıklandırma unsurları. En etkili yollardan biri ise pek tabii ki banyo dolapları. 

Banyo dolapları konumları itibariyle çoğunlukla lavabonun altında, yani banyonun odak noktasını oluşturan merkezde yer alırlar ve bu onları dekoratif bir farklılık yaratmak için en ideal mobilya haline getirir. Dekoratif görünüme katkılarının yanı sıra, alanı daha kullanışlı hale getiren banyo dolapları, çok büyük bütçelere gerek duymadan çok farklı ve göz alıcı modelleri seçebileceğiniz bir çeşitliliğe sahip. Bu yazımızda banyosunu güzelleştirmek isteyen okurlarımız için homify sayfalarında öne çıkan en dikkat çekici banyo dolabı modellerini derledik. 

1- Asimetrik tasarım

Banyo dolabı denilince aklımıza ilk olarak hilton banyo modellerinde kullanılan klasik tezgah altı dolaplar geliyor. Klasik hilton banyo modellerini farklılaştıran ve alana hareket katan asimetrik tasarımlar son yılların en gözde modern banyo dekorasyonu trendlerinden biri.

2- Hem ferah hem geniş

Banyo tasarımcıları kusursuz bir banyo dizayn ederken genellikle ferah bir görünüm ve kolay temizlik gibi unsurları ön planda tutarlar. Banyonuzun daha ferah görünmesi ve pratik bir şekilde temizlenebilmesi için tezgah altında zemine değmeyen yüksek banyo dolapları kullanmalısınız. Depolama alanını genişletmek için de yüksek ama yatay bir genişliğe sahip olan dolapları tercih edebilirsiniz.

3- Küçük alanlarda zeminden tavana depolama alanı

Tarabya Konutları Modern Banyo ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Tarabya Konutları

ANTE MİMARLIK

Banyo dolabınızı seçmeden önce kendinize sormanız gereken sorulardan biri de ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğu. Yalnızca ev havluları ve bakım ürünleri için bir çekmece sizin için yeterli değilse ve temizlik ürünleri, banyo havluları vs gibi farklı şeyleri de depolamak için daha kapsamlı bir dolap istiyorsanız banyonuzun köşesinde zeminden tavana uzanan büyük bir dolap tercih edebilirsiniz.

4- Minimalist modeller

Corian Mutfak Tezgahı Üreticisi Ardıç Mimarlık Modern
Ardıç Mimarlık

Corian Mutfak Tezgahı Üreticisi

Ardıç Mimarlık

Özellikle misafir banyoları ya da ebeveyn odası banyoları söz konusu olduğunda evin genel temizlik malzemeleri vs için banyoda ekstra bir depolama alanına ihtiyaç duyulmayabilir. Bu durumda en minimal, yalnızca tezgah altı çekmecelerden ibaret tasarımlar her zaman zarif ve ferah bir görünüm yaratıyorlar.

5- Kullanışlı çekmeceler

Banyo Dolabı Bay mobilya Klasik
Bay mobilya

Banyo Dolabı

Bay mobilya

Çekmecelerin banyo dolaplarındaki yeri oldukça büyük. Büyük bir dolabın ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşünebilirsiniz; ancak raf veya bölme olmadan, dolabın verimliliği sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bunun önüne geçmek için farklı bölme ve çekmecelere sahip olan modellere yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

6- Kompakt tasarım

Fabrikasyon banyo dolapları belirli standart ölçülerde üretilse de bugün artık alana özel tasarım dolap yaptırmak da çok masraflı bir işlem değil. Banyonuzun ölçülerine tam uyum sağlayan kompakt tasarımlar hem çok daha şık görünüyor, hem de daha pratik bir kullanım sunuyor.

7- Ahşap doğallığı

D&S Altaş Home Modern Banyo yücel partners Modern
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

Malzeme seçimi de banyonuzun tarzını belirleyen en önemli unsurlardan. Son yıllarda doğallığın ön plana çıktığı dekorasyon trendleri ile ahşap banyo dolapları da bir hayli revaçta.

8- Dolap yerine açık raflar

Yeni nesil banyo trendlerinden bir diğeri de metal açık raflar. Özellikle şık, çağdaş ve minimal bir tasarım isteyenler için bu örnekteki gibi açık dolap modelleri oldukça ideal.

9- Çamaşır makinesini gizleyen tasarımlar

Çamaşır makineleri çoğunlukla banyolarda yer alıyor. Çamaşır makinesinin görünümü her zaman banyo dekorasyonunuza olumlu bir katkı sağlamayabilir. Bu durumda çamaşır makinesini de kapatacak uzun ve geniş dolaplar kullanabilirsiniz.

10- Tezgah altı çamaşır makinesi dolabı

Banyo Dolabı Minimalist Banyo Erim Mobilya Minimalist İşlenmiş Ahşap Şeffaf
Erim Mobilya

Banyo Dolabı

Erim Mobilya

Çamaşır makinesi tezgah altında bulunuyorsa bunun için de farklı dolap çözümleri var elbette. Depolama alanı olarak çekmecelerin kullanıldığı ve çekmecelerin iki yanında çamaşır ve kurutma makinesini saklayan dolap ünitelerinin bulunduğu bu model de ilham verici bir örnek.

11- Çekmece ve havlu rafı

Banyo tasarım Modern Banyo ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Banyo tasarım

ANTE MİMARLIK

Açık rafların kapalı dolap ve çekmecelere eşlik ettiği tasarımlar da son dönemde popülerleşen modelleri oluşturuyor. El havlularının ya da çeşitli dekoratif aksesuarların sergilendiği bu açık raflı dolap üniteleri banyoya hareket ve farklılık katan bir dokunuş.

12- Yatay tasarım

Bej rengi banyo Modern Banyo ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Bej rengi banyo

ANTE MİMARLIK

Açık havlu rafının bir başka örneğini de bu banyoda görebiliyoruz. Yatay olarak uzanan çekmecenin altındaki açık raf banyoya şık bir modernlik katıyor.

13- Renk seçimi

Yunus Emre Villa - İsveç Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK

Elbette dolap seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de renk seçimi. Banyo dolabının rengi dekorasyonun yarattığı atmosferi baştan aşağı değiştirebilir. Uyumlu bir dekorasyon için duvar renklerine yakın tonlar seçebilirsiniz.

14- Siyah estetiği

Şık ve görkemli banyo dekorasyonları için altın ya da gümüş pırıltılara eşlik eden siyah renk dolapların harikalar yarattığını görebiliyoruz. Siyah tonları her zaman banyolarda elegan bir görünüm ortaya çıkarmayı başarıyor.

Siyah ve tonlarının kullanıldığı 10 şık ve elegan banyo modeli başlıklı yazımızda da en güzel siyah banyo örneklerini derlemiştik.

Bu banyo dolabı modellerinden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!