Önce & Sonra: Demode bir mutfağın muhteşem dönüşümü

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Önce & Sonra: Demode bir mutfağın muhteşem dönüşümü

Homify TR Homify TR
Mutfak Tasarımı NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK
Loading admin actions …

Mutfaklar evlerimizin en aktif kullanılan yaşam alanlarıdır ve bu yüzden de kullanışlı bir tasarıma sahip olmayan mutfaklar her zaman sıkıntı yaratır. Mutfakların evin diğer odalarına göre daha çabuk eskimesi ve yenilenmeye ihtiyaç duyması da yine en sık kullanılan ve aktif fonksiyonlara sahip olan bir alan olmasındandır. İşte bu yüzden, okurlarımızın en çok ilgi duyduğu projelerin başında da mutfak yenileme projeleri geliyor. 

Mutfak yenileme projelerinde özellikle kısıtlı bir alan söz konusu olduğunda işler zorlaşıyor. Ancak deneyimli ve vizyonlu bir iç mimarlık firması, en dar alanlarda bile harikalar yaratabilir. Bu yazımızda da tam da bunun örneği olacak bir dönüşüm projesine konuk oluyoruz. 

Kullanıcı odaklı tasarım projeleriyle alanında öne çıkan İstanbul merkezli firma Neg Atölye İç Mimarlık imzası taşıyan bu dönüşüm projesi, dar, kullanışsız ve demode bir mutfağın göz kamaştırıcı bir modernliğe dönüşüm hikayesi…  

Öncesi: Eski ve sıradan

Mutfağın öncesi ile başlayalım. Bu küçük mutfak alanında dikkat çeken hiçbir şey yok. Renklerden malzemelere her şey eskimiş ve oldukça demode görünüyor. Üstelik yerleşim de oldukça kullanışsız. Neyse ki bu görünüm değişmek üzere…

Sonrası: Göz kamaştırıcı bir derinlik

Yeni mutfak tasarımına baktığımızda ise bu alanın aynı alan olduğuna inanmakta güçlük çekiyoruz. Kesinlikle çok daha büyük, ferah ve işlevsel görünüyor. Peki ama nasıl? İnceleyelim…

Öncesi: Kısıtlı bir kullanım alanı

Yerleşimdeki sıradanlık ise kullanımı oldukça kısırlaştırmış. Bulaşık ve çamaşır makinesinin de yerleşimiyle mutfağın depolama alanı oldukça kısıtlı ve yetersiz. Tezgah ve çalışma alanının rahat olmadığını da kolaylıkla söyleyebiliriz. 

Sonrası: Küçük alanda büyük değişimler

Eski mutfakta bulunan küçük ve kullanışsız balkon alanı mutfağın içine katılmış ve bu büyük bir fark yaratmış. Bu alan geniş pencerelerle kaplanarak doğal ışığın çok daha etkili olması sağlanmış. Ayrıca bu alana minik bir masa yerleştirilerek ekstra yemek ve dinlenme alanı yaratılmış. Tasarımda vizyon, bu tip imkansız görünen şeylerin gerçekleşmesi anlamına geliyor.

- Daha geniş depolama alanı

Balkondan gelen küçük de olsa ekstra alan sayesinde depolama alanı da genişliyor ve standart mutfak dolaplarının yanına bir sıra daha zeminden tavana uzanan dolap ünitesi ekleniyor. Ayrıca mutfak dolapları da yeni nesil ve modern bir tasarımla çok daha kullanışlı hale getiriliyor.

- Çift taraflı mutfak üniteleri

Çift Taraflı Mutfak Dolapları NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK
NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK

Çift Taraflı Mutfak Dolapları

NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK
Karşılıklı yerleşimle oluşturulan koridorlu tasarım, mutfaktaki kullanışlılığı inanılmaz şekilde arttırıyor. Bu tasarım uygulaması sayesinde yalnızca depolama alanı değil, aynı zamanda çalışma tezgahı da iki katına çıkmış oluyor. Harika değil mi?

- Renk tercihleri

Alt dolaplarda ahşap tonları, tavana kadar uzanarak çok daha geniş bir depolama alanı kazandıran üst dolaplarda ise koyu gri kullanılması hem çok çağdaş bir estetik, hem de derinlik kazandırıyor.

Öncesi: Değişime aç bir görünüm

Değişimden önceki son derece sıradan kare fayanslar artık eskimiş görünüyor. Eski tip ahşap mutfak dolapları ise fayanslardan daha kötü durumda maalesef. Mermer tezgah da yeni nesil mermer şıklığını değil, 80lerde kalan demode bir stili çağrıştırıyor. 

Sonrası: Işıltılı ve yeni nesil bir stil

Çift Taraflı Mutfak Dolapları NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK
NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK

Çift Taraflı Mutfak Dolapları

NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK
Eski tip fayans ve malzemelere veda edilerek yeni nesil geniş fayanslar kullanılmış. Kapı da siyah ve modern bir modelle değiştirilmiş ve tasarımı tamamlayan bir unsur olarak dikkat çekiyor.

- Işıklandırma detayları

Tasarımda her ayrıntı büyük bir incelikle dizayn edilmiş. Işıklandırma da bu ayrıntılardan biri. Hem çalışma tezgahını vurgulayan ayrı led ışıklandırma sistemi, hem de genelde ferah ve kullanışlı bir dekoratif ışıklandırma tasarımı tercih edilmiş.

Bu tip değişim hikayelerini seviyorsanız yine Neg Atölye İç Mimarlık imzası taşıyan bir başka Önce & Sonra projesini incelediğimiz yazımıza da tıklayabilirsiniz: Önce & Sonra: Banyoda baş döndüren değişim

Bu eski mutfağın dönüşümünü nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!