Yaşam alanlarında dekoratif olarak ayna kullanmanın 10 yolu | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Yaşam alanlarında dekoratif olarak ayna kullanmanın 10 yolu

Homify TR Homify TR
Ethnic House Rustik Oturma Odası Derya Bilgen Rustik
Loading admin actions …

Aynalar ev dekorasyonlarında pek çok nedenden ötürü büyük bir rol oynarlar. Işığı yansıtan yüzeyleri dolayısıyla bir odayı olduğundan daha büyük hissettirmenin en kolay ve şık yollarından biri aynaları kullanmaktır. Işığı yansıtıp mekanı genişleten, görsel derinliği arttıran ve yaşam alanlarının genel olarak daha iyi görünmesini sağlayan aynalar aynı zamanda dekoratif olarak da harika aksesuarlardır. Biraz yaratıcı bir kullanımla ve farklı modellerle aynalar içinde bulundukları odaların görsel olarak odak noktası haline gelebilirler. 

Bu yazımızda, evlerini güzelleştirmek, genişletmek ve daha ışıltılı bir görünüme kavuşturmak isteyen okurlarımız için birbirinden şık ve etkileyici dekoratif ayna kullanımı örneklerini derledik. 

1- Geniş boy aynaları

Hande Ersin Dekorasyon Hande Ersin Dekorasyon
Hande Ersin Dekorasyon

Hande Ersin Dekorasyon

Hande Ersin Dekorasyon

Bir alanın derinliğini arttırırken ona aynı zamanda elegan bir estetik stil kazandırmanın en iyi yollarından biri işlemeli güzel çerçevelere sahip büyük ve geniş boy aynaları kullanmaktır. Bu tarz boy aynaları duvara monte edilerek sabitlenebileceği gibi, daha modern ve çabasız bir tarz elde etmek isteyenler bu örnekteki gibi yalnızca duvara dayanan ve zeminde duran bir kullanım oluşturabilirler.

2- Yatay uzanan aynalar

Yeniköy Yalı Daire 2013 Modern Oturma Odası ARTISTIC DESIGN Modern
ARTISTIC DESIGN

Yeniköy Yalı Daire 2013

ARTISTIC DESIGN

Duvar dekorasyonunda çizgili desenler kullanmak odanın genişliğini etkiler. Eğer basık tavanlı bir eviniz varsa dikey çizgili duvar kağıtları kullanarak tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz. Dar alanlarda ise bu örnekteki gibi yatay çizgiler odayı daha geniş ve ferah gösterecektir. Bu oturma odasında ilgi çekici olan esas nokta ise, çizgili duvarın yatay çizgilerine uyumlu bir ayna modeli ile oldukça sıradışı bir derinlik oluşturulması.

3- Köşesiz şıklık

Ethnic House Rustik Oturma Odası Derya Bilgen Rustik Ahşap-Plastik Kompozit
Derya Bilgen

Ethnic House

Derya Bilgen

Yuvarlak aynalar son yılların modern dekorasyonlarında en öne çıkan trendlerden birini oluşturuyor. Özellikle doğal, samimi ve sıcak bir görünüm isteyenler için köşesizliğin akıcı ve hoş estetiği oldukça ideal bir seçenek olacaktır.

4- Çoklu modeller

Yemek Bölümü Salonda Modern Yemek Odası GN İÇ MİMARLIK OFİSİ Modern
GN İÇ MİMARLIK OFİSİ

Yemek Bölümü Salonda

GN İÇ MİMARLIK OFİSİ

Yuvarlak aynalar tek ve büyük bir ayna olarak kullanılabileceği gibi, bu örnekteki gibi çoklu tasarımlarla da yerleştirilebilirler. Birden fazla aynanın simetrik ya da asimetrik şekilde bir duvara dizilmesi evinize hareketli bir derinlik katacaktır.

5- Baklava desenli ayna kaplama

Salona dahil olan yemek alanlarının daha ferah ve geniş görünmesini sağlamak için de aynalar bu alanlarda sıklıkla kullanılıyor. Baklava desenli ayna kaplama duvar uygulamaları ise, son yıllarda ışıltılı bir yemek alanı isteyenlerin en çok tercih ettikleri seçeneklerden biri.

6- Klasik tarzda ayna tasarımları

Aynalar aslında çerçevelerine, biçimlerine ve kullanım tarzlarına göre pek çok farklı stilde öne çıkabiliyor. Yüzyıllardır yaşam alanlarını daha şık hale getiren aynalar elbette klasik ve gösterişli tasarımların da vazgeçilmezlerinden. Özellikle altın ya da gümüş renkli çerçevelere sahip olan ve oymalı, işlemeli modellerle klasik estetiği yansıtan bu tarz ayna modelleri klasik avangart stilini beğenenler için oldukça ideal.

7- Çerçevesiz ve sade

Primus Villa Güzelbahçe Modern Yemek Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Primus Villa Güzelbahçe

VERO CONCEPT MİMARLIK

Tam tersi bir estetik anlayışını temsil eden çerçevesiz aynalar da İskandinav ve minimalist stili benimseyenler için sıklıkla tercih ediliyor. Sadeliğin öne çıktığı ve süslemeler yerine yalnızca aynanın kendi ışıltısının dekorasyonda kullanıldığı çerçevesiz modeller tüm dünyada son yılların yeni nesil dekorasyon trendlerinden biri.

8- Yatak odaları için farklı fikirler

Yatak odası Modern Yatak Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Yatak odası

ANTE MİMARLIK

Yatak odalarında da ayna kullanımına sıklıkla rastlıyoruz ancak bu örnekteki dizayn oldukça dikkat çekici ve sıra dışı. Yatak başlığının arka tarafında kalan duvar kaplamasının bir parçası olarak yatay olarak görülen aynalar hem derinliği arttırıyor, hem de monte edildiği duvarı daha geniş gösteriyor.

9- Girişte fonksiyonel ayna dekorları

Renkli koridor Modern Koridor, Hol & Merdivenler J.Design Modern
J.Design

Renkli koridor

J.Design

Koridor ve antre alanları da aynaların vazgeçilmez olduğu yaşam alanlarından. Evden çıkmadan üstümüze başımıza bakmak için fonksiyonel olarak da gerekli olan aynalar aynı zamanda bu genellikle dar bir mimari şekle sahip olan alanların geniş görünmesini sağlıyorlar.

10- Aynalı mobilya tasarımları

homify: modern tarz , Modern

Dekorasyonda ayna kullanmanın en yenilikçi, yaratıcı ve ilgi çekici yollarından biri ise mobilya yüzeyleri! Aynalı mobilyalar son zamanların en öne çıkan dekorasyon fikirlerini oluşturuyor. Aynalı mobilya tasarımları ışığı yansıtan yüzeyleriyle özellikle küçük alanlarda kalabalık yerine ferahlık yaratıyorlar. Sini modeliyle bu kullanışlı aynalı orta sehpa da oldukça şık tasarımlardan.

Orta sehpa konusunda bunun gibi sıra dışı ve şık modeller arıyorsanız tıklayın: Orta sehpaya mı ihtiyacınız var? İlham verecek 12 fotoğraf!

Sizce en güzel ayna modeli hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!