Önce & Sonra: 5 etkileyici iç mekan yenileme projesi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Önce & Sonra: 5 etkileyici iç mekan yenileme projesi

Homify TR Homify TR
Mutfak Tasarımı NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK
Loading admin actions …

Yenileme ve tadilat projeleri, iç mimari ve dekorasyonla bir şekilde ilgili olan hemen herkes için oldukça ilgi çekicidir. Boş bir tuval gibi tasarımcının aklına teslim edilmiş yeni bir evin döşenmesi kadar, belki ondan daha da fazla cezbedici olan tadilat projelerinin altında yatan sır, hayata geri dönüş çağrışımı yapmalarındadır. Her şeye rağmen ikinci bir şans verilen bu mekânlar her şeyleri baştan yapılmış olsa bile geçmişin anılarını taşımaya devam ederler. Bu anılar ve yaşanmışlıklar mekânı kendisine çok benzer yeni bir muadiline göre daha karakterli ve daha olgun kılar. Tüm bunlar üzerine bu şekilde düşünmemiş olsak bile böyle projelerle karşılaştığımızda sıklıkla hissettiğimiz duygulardır. Bu yazımızda sizler için etkileyici iç mekân yenileme projelerinden oluşan bir derleme hazırladık. Önceki hallerine de tanıklık edeceğiniz bu mekânların geçirdiği dönüşüme inanmakta güçlük çekeceksiniz.

1- Yılların yorgunluğunu taşıyan bir mutfak

Kiralamak için bir ev bakmaya gittiğinizde böyle bir manzarayla karşılaşsanız ne düşünürsünüz? Çoğu insan hemen evden çıkar ve kendine başka bir emlakçı bulur muhtemelen. Ama yenilemenin sihrini biliyorsanız burada yalnızca harabe bir mutfak değil, büyük bir potansiyel de olduğunu görürsünüz.

Zamanı geri çeviren sihirli bir el

Mutfak - Tamamlanmış Hali Orby İnşaat Mimarlık
Orby İnşaat Mimarlık

Mutfak – Tamamlanmış Hali

Orby İnşaat Mimarlık

Bu iki mekânın aslında aynı yer olduğuna inanmak pek kolay değil. Ama gerçek bu, ve yenileme sonrası mutfağın geldiği nokta bize bir mutfak planlayıcısının elinden geçmiş bir tadilat projesinin gücünü çok güzel biçimde özetliyor.

2- Yıkılıp yeniden yapılmalı (mı?)

Tıpkı biraz önceki mutfak gibi bu banyo için de hemen herkesin tepkisi yıkılıp yeniden yapılmalı olurdu. Oysa bu gerçekten korkunç görünen ve ömrünü yıllar önce tamamlamış banyo bile biraz sabır ve biraz da emekle harika bir banyoya dönüşebilir.

Şaşırtıcı değişim

Banyonun geçirdiği değişim tek kelimeyle muhteşem. Bu kadarını hayal etmek için gerçekten güçlü bir tasarım aklına ihtiyaç var. Tesisat dahil olmak üzere her şey sıfırdan ele alınmış ve eski banyo yalnızca boş bir dört duvar olarak kullanılmış. Geniş duş bölümünden devasa aynasına, armatürlerinden duvar ve yer karolarına kadar birinci sınıf bir banyonun ortaya çıktığını görmek için bu fotoğrafa bakmak yeterli sanıyoruz. Sınırları zorlayan bir tadilat projesi.

3- Her şeyiyle yenilenen bir oturma odası

A'dan Z'ye Salon yenilememiz Akdeniz Oturma Odası Ev Dekorasyonu Antalya Akdeniz
Ev Dekorasyonu Antalya

A'dan Z'ye Salon yenilememiz

Ev Dekorasyonu Antalya

Bu oturma odası önceki iki örneğimizden farklı olarak her şeyin yolunda göründüğü bir ortama sahip. Bununla birlikte birkaç on yıl öncesine ait bir dekorasyon anlayışını yansıttığı da su götürmez. Bu yüzden tamamen değiştirilmesine ve baştan yaratılmasına karar verilmiş.

Tadilat sonrası

A'dan Z'ye Salon yenilememiz Ev Dekorasyonu Antalya Akdeniz
Ev Dekorasyonu Antalya

A'dan Z'ye Salon yenilememiz

Ev Dekorasyonu Antalya

Oturma odasının geçirdiği bu değişime basit bir tadilat projesi demek yanlış bir tarif olur aslında. Eski halinde pek çok unsur halen iyi durumda ve kullanılabilir olsa da her şeyin yenilenmesine karar verilmiş ve tasarım çok köklü bir değişime uğramış. Tadilat sonrasında oturma odası özellikle aydınlatma sistemiyle etkileyici olan bambaşka bir mekâna dönüşmüş.

4- Potansiyel vaat eden bir mutfak

Bu kez çok da kötü durumda olmayan ama yine de bir hayli yıpranmış bir mutfağa konuk oluyoruz. Hijyen ve işlevsellik açısından her şey yolunda görünse de ciddi bir görsel değişikliğin zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Beklentilerin ötesinde bir tasarım

Balkonun da dahil edilerek oldukça büyük bir hale getirilmesiyle çok iyi bir çalışma alanı sunan mutfakta muazzam bir tasarım çalışması yapılmış. Akıcı mutfak dolapları, son derece ilginç fayanslar ve başrolde tavan aydınlatmalarıyla yalnızca sınıf değil aynı zamanda çağ atlayan bir mutfakla karşı karşıyayız.

5- Biraz güncelleme gerekiyor

Salon ( önce ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Salon ( önce )

MENTAL ARC DESIGN

Bu oturma odası ne çok eski ne de çok modası geçmiş olsa da, biraz güncellemeyi hak ediyor gibi görünüyor. Özellikle bir hayli kötü bir görüntü oluşturan zemin karoları bir değişimin sinyallerini veriyor.

Birkaç dokunuşla her şey değişir

Salon ( sonra ) MENTAL ARC DESIGN
MENTAL ARC DESIGN

Salon ( sonra )

MENTAL ARC DESIGN

Beklendiği gibi zemin sıfırdan ele alınmış. Buna duvarlarda, perdelerde ve mobilyalarda birkaç değişiklik daha eşlik ediyor. Aslında çok büyük bir tadilat yapıldığı söylenemez. Buna rağmen tam da ihtiyaç olan dönüşüm yaşanmış ve oda çok daha şık bir hale gelmiş.

Güzel bir ev için 15 sıradışı dekoratif duvar kaplama seçeneği yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu yenileme projelerinden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!