İç tasarımda ahşap kullanmanın 11 harika yolu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İç tasarımda ahşap kullanmanın 11 harika yolu!

Homify TR Homify TR
AHIR KAPISI MODELİ ÇİFT SÜRGÜLÜ KAPI ORMAN TASARIM
Loading admin actions …

Bugün artık üretim teknolojilerinin de gelişmesiyle iç tasarımlarda kullanılan sayısız malzemeden söz etmek mümkün. Ancak profesyonel iç mimarlar sağlıklı, stiliyle benzersiz bir estetik sunan ve zamanın gelip geçici trendlerinin ötesinde uzun ömürlü ve elegan bir ev ortaya çıkarmak istediklerinde her zaman doğal malzemelere yönelirler. Mobilya yapımında da iç mimari tasarım unsurlarında da en sık kullanılan doğal malzemelerin başında da elbette ahşap geliyor. 

Evinizin iç tasarımında ahşap tercih etmek için sayamayacağımız kadar çok neden var aslında. Öncelikle ahşap malzeme çevre dostudur. Odunun işlenmesi diğer inşaat malzemelerinin üretim işlemlerinden daha az zararlı karbon salınımına neden olur. Ayrıca ahşabın yalıtkanlığı sayesinde evinizi ısıtmak veya soğutmak için de daha az enerji harcarsınız. Ahşap malzemenin nefes alan yapısı insan sağlığı için de yararlıdır; yalnızca daha temiz bir hava sağlamakla kalmaz, aynı zamanda görünümündeki doğallıkla da daha huzurlu ve iyileştirici bir atmosfer yaratır. 

Tüm bu avantajlarının yanı sıra ahşabın yüzyıllardır vazgeçilmeyen bir malzeme olmasının nedenlerinden biri de elbette görsel olarak çok yönlü bir yapıya sahip olması. Ahşap ile istediğiniz stili oluşturmak çok kolaydır. Her dekorasyon tarzına uyum sağlayabilir ve ayrıca kolaylıkla renklendirilebildiği için hem çok renkli tasarımlar ortaya koyar, hem de yenilemesi oldukça kolaydır. 

Zamana meydan okuyan bu muhteşem doğal malzemeyi evlerinizde hemen hemen her alanda kullanabilirsiniz. Nasıl mı? İşte ahşap doğallığından vazgeçemeyenler için 11 göz kamaştırıcı fikir…  

1- Mutfak dolapları

Huzurun İçinde Bir Ev Hayal Edin... Gürsoy Kerestecilik Rustik Ahşap Ahşap rengi
Gürsoy Kerestecilik

Huzurun İçinde Bir Ev Hayal Edin…

Gürsoy Kerestecilik

Mutfak üniteleri söz konusu olduğunda son yıllarda malzeme ve model seçenekleri o kadar arttı ki mutfağını tadilattan geçirecek olanlar karar vermekte güçlük çekebiliyor. Ama özellikle son yılların en gözde stillerinden rustik veya country tarz mutfakların sıcaklığını sevenler için ahşap oldukça ideal görünüyor. Bu örnekte mutfak dolaplarında farklı renkte ve yakma işlemi ile desen verilmiş ahşap kullanılmış. Muhteşem görünüyor değil mi?

2- Banyoda ahşap

Engel & Voelkers Bodrum Modern Banyo Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Eskiden banyo gibi ıslak alanlarda ahşap kullanımından kaçınılırdı çünkü yeterince korunmayan ahşap yüzeyler su teması ve nem yüzünden kabarıp şişebilir. Ancak bugün ahşap yüzeyler için son derece güçlü vernik ve kaplama teknolojileri kullanılıyor ve bu sayede banyoda da rahatlıkla ahşap zemin, duvar ve banyo üniteleri tasarlanabiliyor.

3- Mobilyalarda ağaç dokusu

Ahşap malzemenin en güzel özelliği hemen hemen her mobilyada ve aksesuarda kullanılabiliyor olması. Yani aslında evinizi istediğiniz her noktada ahşapla süsleyebilirsiniz. Eğer ahşap sıcaklığını daha net şekilde hissettirmek istiyorsanız bu örnekteki gibi ağacın dokusunu belli eden tasarımlar tercih etmelisiniz.

4- Kütük yemek masaları

KÜTÜK MASA MODELLERİ günsoy orman ürünleri Klasik
günsoy orman ürünleri

KÜTÜK MASA MODELLERİ

günsoy orman ürünleri

Mobilya demişken son yılların en gözde trendlerinden biri olan geniş ve masif ahşap yemek masası modellerinden bahsetmeden geçmeyelim. Hem bahçede hem de iç mekanlarda artık en çok tercih edilen yemek masası modellerini kütük masalar oluşturuyor.

5- TV üniteleri

Her salonun olmazsa olmazlarından biri televizyon üniteleri. Oturma odasında sıcak ve akıcı bir doğallık istiyorsanız televizyon ünitenizi özel tasarımla ahşap malzemeden yaptırabilirsiniz.

6- Aydınlatma ögeleri

ademözsöz – LaBute Trio: modern tarz , Modern Ahşap Ahşap rengi
ademözsöz

LaBute Trio

ademözsöz

Dediğimiz gibi ahşap iç mimariden aksesuarlara her türlü alanda kullanılabilir. Evinizde kusursuz bir uyum sağlamak için aydınlatma ögelerinde de ahşap modelleri tercih edebilirsiniz.

7- Ahşap tavan derinliği

Aslı& Şamil Keser konut Modern Oturma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Aslı& Şamil Keser konut

Bilgece Tasarım

İç mimaride ahşap, her zaman tüm evin dokusunu değiştiren kuvvetli bir tasarım unsuru olmuştur. Tavan, duvarlar ve zemin evlerimizde en geniş yüzeyleri oluşturdukları için en radikal değişimler de bu alanların tasarlanmasıyla gerçekleşir. Bu örnekteki gibi ahşap kaplama bir tavan yaşam alanlarına benzersiz bir derinlik ve şıklık katacaktır.

8- Sağlıklı ve uzun ömürlü zeminler

Lantana Parke – OAK ANTIK VINTAGE: modern tarz , Modern Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

OAK ANTIK VINTAGE

Lantana Parke

Zemin kaplamaları söz konusu olduğunda da malzeme seçenekleri bugün oldukça fazla. Ancak ahşap zeminler her zaman bambaşka bir etki yaratıyor. Her ne kadar sentetik malzemelere göre biraz daha pahalıya mal olsa da eleganlığıyla göz dolduran bir ev istiyorsanız zemin döşemesinde ahşap kaplama tercih etmenizi öneriyoruz.

9- Duvar kaplamaları

Modern Yatak Odası homify Modern

Duvarlar için de son yıllarda birbirinden şık ahşap tasarımlar ön plana çıkıyor. Duvarda, özellikle bu örnekteki gibi işçiliğin göz doldurduğu ahşap paneller kullanarak odanın dekoratif olarak odak noktasını oluşturabilirsiniz.

10- Merdivenler

Gül & Emin Timur Modern Koridor, Hol & Merdivenler Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Gül & Emin Timur

Bilgece Tasarım

Çok katlı evlerde katları ve yaşam alanlarını birleştiren merdiven tasarımlarının iç mimaride yeri çok büyüktür. Merdivenin hem şekli ve yerleşimi hem de yapıldığı malzeme evin genelindeki stili belirleyen faktörlerden biridir. Ahşap merdivenler, doğallık, akıcılık ve şıklığı bir arada isteyenler için en garantili seçenek diyebiliriz.

11- Doğallığa açılan kapılar

Ahır Kapısı Modeli Kütüphane Dolap ORMAN TASARIM
ORMAN TASARIM

Ahır Kapısı Modeli Kütüphane Dolap

ORMAN TASARIM

Tabii ki iç mimari unsurlardan bahsederken kapı ve pencereleri atlamak olmaz. Evinizin iç tasarımında kapı ve pencerelerde doğal ahşap tercih ederseniz yalnızca harika ve eşsiz bir görünüm elde etmekle kalmaz aynı zamanda evinizin maddi değerini de arttırmış olursunuz.

Bugün geleneksel modellerden daha çağdaş tasarımlara pek çok farklı form ve stilde ahşap kapı dizayn ediliyor. Bu örnekteki country stil modern ahır kapısı ise son yılların öne çıkan yenilikçi tasarımlarından. Benzer örnekler için bkz: Geleneksel tasarımları inovasyonla buluşturan kapılar

Siz bu örneklerden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!