Osmanlı esintileri taşıyan çarpıcı bir daire dekorasyonu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Osmanlı esintileri taşıyan çarpıcı bir daire dekorasyonu

Homify TR Homify TR
Çayyolu Daire Projesi Modern Çalışma Odası Lego İç Mimarlık & İnşaat Dekorasyon Modern
Loading admin actions …

Tasarımla ilgili hemen her alanda olduğu gibi ev dekorasyonunda da küresel ve yereli, geleneksel ve moderni bir potada eritebilmek çoğu zaman başarıya kapı aralar. Elbette bunu yapmak söylemek kadar kolay değildir. Her şeyden önce çalışılan alanı çok iyi bilmek, dünya trendlerini takip edip günün gereklerine hakim olmak gerekir. Dahası ilgili alanın yerel ve geleneksel normlarını, motiflerini de yakından tanımak ve bunları çağdaş tasarım anlayışıyla harmanlama becerisi gerekir. Kısacası böylesi bir sentezi hedeflemek ve ona niyetlenmek bir şey, onu başarabilmek ise büsbütün başka bir şeydir. Bu yazımızda geleneksel Osmanlı motiflerini modern bir yorumla canlandıran, çağdaş tasarım ilkelerinden kopmadan yerel değerleri ön plana çıkaran oldukça etkileyici bir daire dekorasyonunu sizler için inceledik. Genç bir firma olmasına karşın farklı alanlarda imza attığı projelerle kısa zamanda adını duyuran Lego İç Mimarlık tarafından gerçekleştirilen bu dekorasyona gelin şimdi biraz daha yakından bakalım.

Aydınlık ve ferah iç mekânlar

Ankara'nın Çayyolu bölgesinde bulunan oldukça lüks ve büyük bir dairede gerçekleştirilen projede oldukça geniş bir bütçe kullanılmış. Deyim yerindeyse ev sahipleri bu daire için hiçbir masraftan kaçınmamışlar. Lego İç Mimarlık ekibi de bu geniş bütçenin hakkını sonuna kadar vererek birinci sınıf malzemelerle son derece özgün bir iş çıkarmayı başarmış.

Özel üretim mobilyalar

Dairenin dekorasyonunda kullanılan hemen her şey gibi klasik çizgileriyle oldukları kadar işçilikleriyle de göz kamaştıran mobilyalar da özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş. Zaten ilk bakışta bunların sıradan fabrikasyon ürünler olmadığını anlamak mümkün. Bej ve krem gibi pastel tonların altın rengi işlemelerle birlikte kullanıldığı bu oturma grubu, Osmanlı saraylarını andıran bir hava taşıyor dersek sanıyoruz yanlış olmaz.

Banyoda yedi yıldız konforu

Evlerden ziyade ultra lüks kral dairelerinde görebileceğimiz türden sıradışı bir malzeme kalitesi ve tasarım sunan banyo gerçek anlamda yedi yıldız konforunda. Zeminden duvarlara, altın rengi işlemelerden göz alıcı armatürlere kadar bütün detaylar adeta bir oya gibi işlenmiş.

Kullanışlı olduğu kadar gösterişli de

Ebeveyn banyosunda ana banyoya kıyasla nispeten daha mütevazi bir tarz olduğu söylenebilir. Ancak bu sizi yanıltmasın. Burada da kesinlikle alışılmışın çok ötesinde bir çizgi olduğu aşikâr. Günlük olarak daha fazla kullanılacağı için kullanışlı ve pratik bir tasarım yapılmış. Ama gösterişli ve iddialı olduğunu da teslim etmek gerekiyor.

Banyoya komşu giyinme odası

Ebeveyn banyosunun hemen yanında bir giyinme odası bulunuyor. Bu şekilde bir yerleşim ciddi anlamda bir kullanım kolaylığı sağlamış. Tıpkı banyoda olduğu gibi burada da koyu ve açık renkler kontrast oluşturacak şekilde bir arada kullanılmış.

Göz alıcı detaylar

Bu tarz üst düzey dekorasyon projelerinin daha düşük bütçeli ortalama projelere kıyasla çok daha detaylı çalışılması olağan bir durum. Bu titiz çalışma neticesinde akla gelebilecek her şeyin üzerinde tek tek duruluyor ve bunu da göz alıcı detaylarda görmek mümkün. Siyah, beyaz, altın rengi ve ahşabın dengeli bir uyum yakaladığı bu lavabonun deliğini gizleyen kapak bu çarpıcı detaylardan biri. İlk bakışta fark edilmeyen böyle detaylar aslında genel kaliteyi önemli ölçüde yükseltiyor.

Adeta bir film seti

Dairenin hususi olarak üzerinde durulan bölümleri arasında yer alan çalışma odasında Osmanlı motifleri en üst seviyeye çıkıyor. Öyle ki bu bölüm neredeyse bir dönem filmi setini hatırlatacak kadar ustalıkla tasarlanmış. Tasarımın kendisi kadar kullanılan birinci sınıf malzemeler de bu görüntünün oluşturulmasında önemli bir etken.

Bir tarzı ete kemiğe büründüren bir dekorasyon

Her türlü modern ihtiyaca yanıt verirken geleneksel çizgileri de bu kadar iyi yansıtabilmek ciddi anlamda önemli bir başarı. Müşterinin talep ettiği tarzı her şeyiyle ete kemiğe büründüren bir dekorasyon ortaya koyulmuş. Bütçenin geniş olması kendiliğinden bu tarz bir sonuca yol açmaz. Buradaki emek yoğun çalışmayı ve detaylardaki ince işçiliği de görmek gerekiyor. Bu dairede benzerine pek nadiren rastlayabileceğimiz bir dekorasyon gördüğümüzü söylersek hiç de abartmış olmayız sanıyoruz.

Yine Lego İç Mimarlık imzası taşıyan bir ticari projeyi incelediğimiz Yeni nesil bir yazılım firması için modern bir ofis tasarımı yazımız da ilginizi çekebilir.

Sizce bu evin en güzel odası hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!