İç tasarımlarda mermer kullanmanın 9 farklı yolu | homify

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

İç tasarımlarda mermer kullanmanın 9 farklı yolu

Homify TR Homify TR
Balıkesir Villa Modern Yemek Odası ANTE MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

80li ve 90lı yıllarda mermer en lüks ve gösterişli evlerin vazgeçilmezi olan bir tasarım malzemesiydi. Ancak 2000li yıllar geldiğinde, üretim teknolojilerinin de gelişmesiyle daha ekonomik ve pratik malzemeler iç mimari ve dekorasyon dünyasında popülerleşmeye başladı ve bu da mermer gibi nispeten daha pahalı ve işlenmesi zor olan doğal taşların gözden düşmesine sebep oldu. Ancak seneler ilerledikçe modern dünya sentetik malzemelerden sıkılmaya başladı ve doğallık, iç tasarımda yeniden popülerleşmeye başladı. Doğal, sağlıklı ve dayanıklı olan malzemeler bugün artık iç mimari ve dekorasyon trendlerinin en üst sıralarında yer alıyor. Ve doğal, sağlıklı ve dayanıklı denilince de elbette akla ilk olarak benzersiz bir dokuya sahip olan, doğal taşların en gösterişlisi, mermer geliyor. 

Mermer geri dönerken elbette günümüzün estetik anlayışına ve kullanım alışkanlıklarına göre daha modern bir tarz edindi diyebiliriz. Artık sadece lüks ve gösterişli yaşam alanlarında zenginlik belirten bir malzeme değil mermer; minimalist mekanlarda da, modern ve yüksek enerjili çağdaş tasarımlarda da mermerin farklı renk ve dokulardaki alternatifleri iç mimarlar tarafından sıklıkla kullanılıyor. 

İşte dönüşü muhteşem olan mermerin modern tasarımlardaki yerine 9 harika örnek! 

1- Mutfak tezgahı

Mutfaklar mermer için muhteşem bir kullanım alanı! Mutfakta çok vakit geçirenler için tezgahın dayanıklılığı, doğallığı ve sağlıklı bir yapıya sahip olması çok büyük önem taşır. Tüm bu özellikleri en yüksek seviyede karşılayabilen ve üstüne bir de şahane görünen mermer tezgahlar modern mutfaklarda harikalar yaratıyor.

2- Duvar kaplama

Kalafatoğlu Villa İç Mekan Modern Banyo VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Mermer duvar kaplamaları da bugünün lüks evlerinde farklılık yaratan tasarımlar ortaya çıkarıyorlar. Özellikle banyo duvarlarında tercih edilen mermer kaplamalar aslında yemek odalarından antrelere pek çok farklı alanda da kullanılabiliyor.

3- Zeminlerde mermer ihtişamı

HOL MERMER GRANİT ZEMİN KAPLAMA Modern Koridor, Hol & Merdivenler MAKRO STONE Modern Mermer
MAKRO STONE

HOL MERMER GRANİT ZEMİN KAPLAMA

MAKRO STONE

Mermer malzeme denilince akla gelen ilk şeylerden biri de elbette zemin kaplamaları. Özellikle antre, apartman girişleri, ya da geniş ve görkemli salon tasarımları söz konusu olduğunda iki farklı renkte mermer kullanılarak oluşturulan desenli zemin dekorasyonları her zaman muhteşem bir estetik yaratıyor.

4- Pratik ve şık: Mermer karolar

Silver Fantasy - Gri Mermer - Hurok Marble Modern Çalışma Odası Hurok Marble Modern
Hurok Marble

Silver Fantasy – Gri Mermer – Hurok Marble

Hurok Marble

Dediğimiz gibi mermer tasarım dünyasına geri dönerken çağa da uyum sağlayan bazı değişimlerle döndü. İşçiliği zor ve maliyetli olan geniş mermer zemin kaplamalarının estetik şıklığı bugün hâlâ geçerli; ancak artık zeminlerde çok daha pratik şekilde uygulanabilen mermer karolar da kullanılıyor. Daha ekonomik ve pratik bir mermer kullanım yöntemi olarak öne çıkan karolar, çağdaş stiller için ideal.

5- Mermer lavabolar

2000li yıllarda lavabo üniteleri de hep birbirine benzeyen sıradan tasarımlardan ibaret olurdu. Ancak bugün lavabolar pek çok farklı malzemeden, pek çok farklı form ve boyutta üretilebiliyor ve bu da banyo ve mutfaklar için zengin bir çeşitlilik sağlıyor. Banyolarda en çok tercih edilen sıradışı lavabo modellerinden biri ise, doğallık ve klasik görkemiyle öne çıkan mermer lavabolar.

6- Mobilyalarda mermer: Orta sehpa

Şimdiye kadar saydıklarımız aslında geçmişten bugüne mermerin her zaman kullanılageldiği alanlar. Mermerin çok daha yenilikçi ve sıradışı şekilde kullanıldığı tasarımları ise yeni nesil mobilya tasarımları oluşturuyor. Mermer yüzeyli şık ve etkileyici orta sehpalar bu mobilya örneklerinden yalnızca bir tanesi…

7- Mermer TV ünitesi tasarımı

TV DUVAR MERMER ÜNİTESİ Modern Oturma Odası MAKRO STONE Modern Mermer
MAKRO STONE

TV DUVAR MERMER ÜNİTESİ

MAKRO STONE

Ve bir başka yeni nesil mermer kullanım örneği: Muhteşem bir TV ünitesi. Bugün artık salonların odak noktalarını çoğunlukla televizyon çevresi oluşturuyor. TV üniteleri de bu yüzden dekorasyonda çok önemli bir yer tutuyor. Mermer şıklığını yansıtan bir TV ünitesi tasarımı da elbette iç tasarımda harikalar yaratan bir ürün.

8- Görkemli yemek masaları

Aksesuarlar Modern Yemek Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Aksesuarlar

ANTE MİMARLIK

Belirttiğimiz gibi, mermer ağır bir malzeme de olsa bugün mobilyalarda sıklıkla kullanılır hale geldi. Yemek masaları da en sık mermer kullanılan mobilyalardan biri. Klasik tarzın hakim olduğu, gösterişli ve kalabalık yemek alanları için mermer yüzeyli yemek masaları oldukça etkili bir doku ortaya çıkarıyor.

9- Klasik ve şık: Mermer merdivenler

ferforje merdiven korkuluğu savfer metal sanat atölyesi Klasik Demir/Çelik
savfer metal sanat atölyesi

ferforje merdiven korkuluğu

savfer metal sanat atölyesi

Ve tabii ki mermer denilince olmazsa olmazlardan: Merdiven alanları. Çok katlı evlerde lüks ve zarif bir görünüm elde etmek için mermer merdivenlerden daha ideal bir seçim olamaz, değil mi?

(Farklı merdiven modelleri arıyorsanız bkz: İç merdiven modelleri: 32 örnek fotoğraf)

Siz de evinizde mermer şıklığına yer veriyor musunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!