Eskinin içinden yeniyi çıkaran tarz sahibi bir oturma odası | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Eskinin içinden yeniyi çıkaran tarz sahibi bir oturma odası

Homify TR Homify TR
Ortaköy Konut Projesi Minimalist Oturma Odası NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK Minimalist
Loading admin actions …

Oturma odaları hemen her evin en çok kullanılan bölümleri olagelmiştir. Modern dünyanın çalışan insanlar için biçtiği sekiz saatlik yenilenme süresi bugünün şartlarında çoğu zaman bunun ancak yarısı kadar bir zamanı bize bırakıyor. Öyle ya da böyle bu zamanın önemli bir kısmını oturma odalarımızda geçiriyoruz. Bütün ailenin bir arada vakit geçirdiği, dünyanın ve gündemin takip edildiği, bir sonraki güne hazırlanılan ve günlük sosyalleşme ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan oturma odalarımız aynı zamanda yaşamsal alışkanlıklarımızı yansıtır. Ev sakinlerinin yaşam tarzları bir sentez oluşturarak oturma odasının karakterini belirler. Öte yandan bunun tersi de geçerlidir. Oturma odalarımızın dekorasyonu ve tarzı yaşam tarzımız üzerinde etkili olabilir. Bu yazımızda İstanbul'un en bilinen ve en sevilen semtlerinden olan Ortaköy'de bir evin oturma odasındaki yenileme projesini inceledik. Her detayıyla özgün bir tarzı yansıtan ve ev sahiplerine çok sıcak bir atmosfer sunan bu oturma odasına gelin şimdi hep birlikte misafir olalım.

Alışılmışın dışında bir tasarım

İstanbul merkezli iç mimarlık ofisi Neg Atölye imzasını taşıyan bu proje, son yıllarda görmeye alıştığımız oturma odalarından oldukça farklı bir tasarıma sahip. Her şeyden önce kitaplıklar bu odanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Televizyon ise odanın ağırlık merkezi olmaktan ziyade gerekli bir donanım olarak yerleştirilmiş. Kağıttan ve sayfalardan hızla uzaklaşan dijital bir dünyada kitapları merkezine alan bir tasarım başlı başına sıradışı sayılabilir.

Odaya yayılan raf ve kitaplıklar

Konut Uygulama Kitaplık Minimalist Oturma Odası NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK Minimalist
NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK

Konut Uygulama Kitaplık

NEG ATÖLYE İÇ MİMARLIK

Oturma odalarında zaman zaman salt dekorasyon amaçlı olsa bile yer verilen kitaplar sıklıkla TV ünitesine entegre olarak bulunuyor. Bu odada ise yalnızca tek duvarda ve sınırlı bir alanda değil, odanın hemen her yerinde raf ve kitaplıklara yer verilmiş. Bunun için özel olarak tasarlanan nişler odayla mükemmel biçimde entegre olmuş. Nişlerin içerisinde ise İtalyan dekoratif boya kullanılmış.

Cezbedici simetri

Şömine, TV ve ana kitaplığın bulunduğu duvar oturma odasının en can alıcı noktası. Etkileyici bir simetriye sahip bu kısmın aydınlatmaları da odanın diğer aydınlatma elemanlarıyla birlikte sıfırdan yapılmış. Şömine yenilenerek uzun yıllar sorunsuz kullanılacak bir hale getirilmiş. Toplamda ortaya çıkan tasarım çağdaş çizgileriyle olduğu kadar zamana yenik düşmeyecek güçlü karakteriyle de oldukça iddialı.

Güzel olanı koruyan bir anlayış

Oturma odasının zemininde ise köklü bir değişikliğe gitmek yerine var olan doğal ahşap zemin kaplaması elden geçirilerek sistre cila ile yepyeni bir görünüme kavuşturulmuş. Mümkün olan her şeyi en kısa sürede atıp yerine yenisini koyma heveslisi günümüz dünyasında zaten çok güzel olan eskiyi koruyup ömrünü uzatmak kesinlikle takdir edilmesi gereken bir anlayış.

Yalın ve güçlü aksesuarlar

Odanın farklı bölümlerine dağılmış aksesuarlar genellikle yalın fakat oldukça güçlü bir tarzı yansıtıyorlar. Şöminenin bulunduğu duvarın sol tarafına düşen duvarda çıtalarla yapılan çerçevelerin ortasında kalan ilginç parça ise bunlar arasından en dikkat çekeni.

Kaliteli bir yaşam için özenle hazırlanmış

Balkon kapısının sağında kalan nişin altındaki piano dikkatinizi çekmiştir. Pianoyu aydınlatan özel tasarım lambader de gözlerden kaçacak gibi değil. Sıradan oturma odalarında görmenin pek mümkün olmadığı bu tür detaylar bu projede esas olarak kaliteli bir yaşamın hedeflendiğini ortaya koyuyor. Gereksiz ve amaçsız tasarım unsurları yerine yalnızca doğru parçalar bir araya getirilerek son derece doğal bir şıklık ortaya çıkarılmış. Mutfak, banyo, salon dekorasyonları, ofis ve mağaza projeleri gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren Neg Atölye bu oturma odasında gerçek anlamda keyifli bir tasarım yaratmış. Ev sahiplerine huzurla ve keyifle geçecek yıllar diliyoruz.

Firmanın bir başka projesini incelediğimiz Önce & Sonra: Demode bir mutfağın muhteşem dönüşümü yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu oturma odası projesini beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!