Evden çalışanlar için 10 dekorasyon önerisi | homify

Evden çalışanlar için 10 dekorasyon önerisi

Homify TR Homify TR
Modern Çalışma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Evden çalışmak kimi zaman konforlu ve keyifli görünse de aslında evde doğru tasarlanmış bir çalışma alanınız yoksa yapılması gereken işleri yetiştirmek de zorlaşacaktır. Ev ortamı, hayatımız boyunca konfor, dinlenme ve eğlence sağlayan yaşam alanları olarak benimsendiği için işimize odaklanıp verimli bir şekilde çalışabilmek için çalışma alanlarımızda belirli düzenlemeler yapılması gerekiyor. Özellikle evde kalarak sosyal mesafeyi koruduğumuz bu zorlu dönemde, evden çalışanlar için işlerini kolaylaştıracak, verimliliği ve yaratıcılığı arttıracak çalışma alanı önerilerimizi ve öne çıkan örnek dekorasyonları bu yazımızda derledik. 

Aslında evlerimizde oluşturacağımız düzenli bir çalışma alanının yalnızca bu günler için değil, esnek çalışmanın giderek daha da yaygınlaştığı modern hayatın içinde artık sürekli bir ihtiyaç haline geldiğini söyleyebiliriz. Kesintiye uğramadan ve odağınızı kaybetmeden, hem konforlu hem de üretken bir atmosfer sağlayan bir çalışma alanına ayrı bir oda ayırabileceğiniz gibi, küçük bir eviniz varsa yatak odasında, oturma odasının bir köşesinde ve hatta balkonda bile yer verebilirsiniz. İşte birbirinden güzel örnekler ve evden çalışanların işlerini kolaylaştıracak 10 dekorasyon önerisi…  

1- Maksimum gün ışığı

Çalışma odası dolapları Modern Çalışma Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Çalışma odası dolapları

ANTE MİMARLIK

Evinizde oluşturacağınız çalışma alanı için en önemli özellik iç açıcı, enerji veren ve aydınlık bir atmosfer olmalı. Bunun için de çalışma masasının konumu oldukça büyük önem taşıyor. Çalışma masanızı gün ışığından maksimum faydalanabileceğiniz bir noktaya yerleştirilmesi çok daha pozitif enerji ile çalışmanızı ve işinize odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden de küçük odalar için en ideal yer pencere kenarıdır. Ancak elbette günün en aydınlık saatlerinde ve güneş ışıklarının açısı size doğru döndüğünde bilgisayar ekranında yansımalar oluşabilir. Bunun önüne geçmek için çalışma alanınızı tasarlarken bu saatlerde kullanabileceğiniz bir kalın perde eklemeyi de unutmayın. 

2- Sınırların belirlendiği bir tasarım

Eviniz biraz küçükçe çalışma odası olarak ayırabileceğiniz ekstra bir odanız yoksa tamamen evden çalışmaya adanmış bir alana sahip olmak da imkansız gibi görünebilir. Ancak evde sağlıklı bir çalışma ortamı yaratabilmek için illa geniş ve boş alanlara ihtiyacını yok, yalnızca biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Salonunuzun bir bölümünü çalışma alanı olarak ayırabilirsiniz. Bu şık örnekte, çalışma masasının bulunduğu duvar rengi ve oturma alanı ile çalışma alanı arasında yer alan yarım seperatör olarak işlev gören kitaplık ünitesi, salonun içinde çalışma alanının sınırlarını belirliyor. Hem ferah hem de oldukça kullanışlı bir tasarım. 

3- Konforlu ve sağlıklı

Mekan Tasarımı Modern Çalışma Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Daha küçük bir salon örneğini de bu fotoğrafta görüyoruz. Bu oturma odasının oldukça küçük bir metrekareye sahip olması ferah ve kullanışlı bir çalışma alanı ortaya çıkarılmasına engel olamıyor. TV ünitesinin yan tarafındaki pencere önü, özel seçilen mobilyalarla döşenerek konforlu ve sağlıklı bir çalışma alanına dönüştürülmüş. 

4- Düzenli çalışma

CCT 172 Project in Trabzon Modern Çalışma Odası CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 172 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Düzen de evden çalışanların verimliliğini arttıran önemli unsurlardan biri. Düzenli bir çalışma alanı için de elbette ki evrak, kitap ve belgelerinizin düzenli olarak yerleşebileceği depolama alanlarına ihtiyacınız var. Farklı boyutlardaki raflardan oluşan geniş bir kitaplık böyle bir ihtiyaç için en estetik ve ideal yöntemlerden biri. 

5- Özel ölçülere göre özel mobilyalar

Çalışma alanında kullanacağınız mobilyaları mevcut boş alana göre seçin. Standart masa boyutları size uymuyorsa uzun ve ince masaları tercih edebilir, böylece hem geniş hem de daha az yer kaplayan bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. 

6- Balkonlarınızı da değerlendirebilirsiniz

Yaz mevsimi geldiğinde özellikle akşam saatlerinde hem serin hem de daha keyifli bir çalışma alanı istiyorsanız balkonunuzu da kullanabilirsiniz! Konforlu sandalyeler ve şık bir masa ile balkon alanını da daha işlevsel hale getirmek mümkün. 

7- Dinlenme koltuğu

Çalışma alanının yanında mutlaka mola verdiğinizde dinlenebileceğiniz rahat bir yer de yaratmalısınız. Uzanma koltukları, özellikle çalışma odaları için mükemmel bir tercih olacaktır. 

8- Canlandırıcı bitkiler

Evden çalışma saatlerinde her zaman enerji ve canlandırıcı bir etkiye ihtiyaç duyacaksınız. Bunu sağlamak için de uzmanlar mutlaka çalışma alanında canlı bitkiler bulundurmanızı tavsiye ediyor. Yeşil yapraklı süs bitkileri, kaktüs ya da sukulentler ya da büyük ev ağaçları çalışma odalarına canlandırıcı bir doku katacaktır. 

9- Masa lambaları

İki Lob: modern tarz , Modern
İki Lob

Masif Köpek Formunda Masa Lambası

İki Lob

Çalışma odalarının olmazsa olmazlarından biri de elbette doğru aydınlatma. Genel ışık kaynağının çalışma alanı için asla yeterli olmayacağını unutmayın ve hem göz sağlığınız hem de canlı bir ortam için mutlaka masa lambası da kullanın. 

10- Yatak odasında ayrı bir bölüm

Salonunuzda ya da evinizin diğer odalarında çalışma alanı için yer yoksa yatak odanızda da yer açmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle yatak odalarının kullanımını da çok fonksiyonlu hale getirebiliriz. Bunun en güzel örneklerini derlemiştik, bkz: Alan kullanımında ilham veren örnekler: Çalışma masası dahil 11 yatak odası!

Sizce çalışma alanı oluşturulurken başka nelere dikkat edilmeli? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!