Müstakil ev yaptıracaklar için 7 yapı alternatifi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Müstakil ev yaptıracaklar için 7 yapı alternatifi

Homify TR Homify TR
MOVİ HAFİF KONTEYNERDEN İMAL YAŞAM ALANLARI MOVİ evleri Kırsal/Country
Loading admin actions …

Kırsal bölgelerde yaşayan insanların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu dönemde ülkemizdeki temel konut türü müstakil evlerdi. Sanayi ve ticaretin gelişmesi, şehirleşmenin hızlanması ile nüfus dengesi zamanla kentler lehine değişti ve özellikle 50li yıllardan itibaren çok katlı yapılar hayatımızın bir parçası haline geldi. Apartmanlar ilk yaygınlaştıkları dönemde su, elektrik, kalorifer, telefon tesisatları gibi modern imkânlardan ötürü birer medeniyet sembolü olarak algılandılar. Bu durum da uzun yıllar bu şekilde devam etti. Şehirlerin hızla kalabalıklaştığı bugünlerde ise müstakil evlerin insan doğasına çok daha uygun ve açık ara çok daha konforlu konut tipleri olduğunu pek çoğumuz kabul ediyoruz. Nitekim bugün değilse bile en azından emeklilik günlerimizde bir müstakil ev sahibi olmak hepimizin ortak hayali. Bu hayalin peşine düşmek ve müstakil bir ev yaptırma fikrini ciddi anlamda gündemine almak isteyenler için tamamı Türkiye'de bulunan alternatiflerden oluşan bir derleme hazırladık. Farklı ihtiyaçlara, zevklere ve bütçelere hitap eden bu modeller arasında büyük bir olasılıkla siz de aradığınızı bulacaksınız.

1- Hafif çelik yapılar

180 m2 Tek Katlı Modern Bahçe BOTA YAPI Modern
BOTA YAPI

180 m2 Tek Katlı

BOTA YAPI

Hafif çelik yapılar prefabrik konutların hızla yaygınlaştığı bir dönemde daha sağlam ve daha kaliteli bir alternatif olarak inşaat piyasasında yerini aldı. Üretim ve montaj prensipleri itibariyle prefabrik yapılarla benzerlik göstermelerine karşın çelik iskeletleri ile her türlü iklim koşulu ve doğal afete karşı çok güçlü bir direnç sergilemeleri ile öne çıkan bu evlerin pek çok model altarnatifi de bulunuyor. Hafif çelik evler çok hızlı bir kurulum süresine sahip olmalarına karşın betonarme evlerden daha uzun ömürlü ve sağlam olmalarıyla müstakil evine sahip olmakta acele edenler için oldukça iyi bir seçenek.

2- Taş evler

gümüşlük taş evler Kırsal Evler Gülercan Mimarlık Kırsal/Country
Gülercan Mimarlık

gümüşlük taş evler

Gülercan Mimarlık

Taş evler binlerce yıldır dünyanın hemen her coğrafyasında yapılıyor ve kullanılıyor. Sağlamlık denince ilk akla gelen yapı türlerinden olan taş evlerin estetik olarak da hayli iddialı olmaları hepimizin malumu. Yapımları zahmetli ve maliyetli olmasına karşın pratikte sonsuz denecek kadar uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen yapılar olmaları ile taş evler pek çok açıdan cazip müstakil ev alternatifleri.

3- Prefabrik ahşap evler

Ahşap evler Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde çok uzun yıllardır kullanılıyor olsa da ticari olarak yaygın hale gelmeleri oldukça yakın bir zamanda gerçekleşti. Piyasaya pek çok yerli firma girdi ve modeller de çeşitlendi. Bu örnekte prefabrik ahşap ev denilebilecek bir model görüyoruz. Prefabrik evlerin üretim ve kurulum tarzını ahşap ürünleri ile destekleyen karma bir ev tipi olarak özellikle küçük hacimli müstakil konut ihtiyaçlarına yanıt verebilecek nitelikte.

4- Kütük evler

Geçme sistemiyle birbirine bağlanan kütükler veya kerestelerden imal edilen bu görkemli ahşap ev modeli de etkileyici bir müstakil ev seçeneği olarak dikkat çekiyor. Country tarzından hoşlananlar için özellikle çekici olan kütük evler, her ne kadar görece yüksek maliyetli olsalar da prefabrik evler gibi kısa sürede yapılabiliyor olma avantajlarıyla öne çıkıyorlar.

5- Saman evler

Modern Evler homify Modern

Ülkemizde henüz oldukça yeni bir konut tipi olan saman evler aslında dünyanın pek çok yerinde hayli yaygın. Örneğin Kanada'da yalnızca kırsal bölgelerde değil şehirlerde de saman evlere sıkça rastlanıyor. Ahşap bir iskelet ve tuğla yerine kullanılan saman balyalarıyla yapılan bu evler de hızlı bir kurulum süresine sahipler. Dahası yaygın inancın aksine saman evler oldukça yüksek bir yangın dayanımı sağlıyorlar. Kibrit çaksanız ısınacak kadar yüksek bir ısı yalıtım değeri sunmaları da bir başka avantajları.

6- Kerpiç evler

Reflections Camp Akdeniz Oteller badem ağacı Akdeniz
badem ağacı

Reflections Camp

badem ağacı

Kerpiç evler kadim Anadolu mimarisinin önemli bir parçası olarak bugün halen pek çok bölgemizde kullanılmaya devam ediyor. Toprak, kil ve saman karışımından oluşan bu doğa harikası malzeme bugünlerde yeniden gündeme gelmeye başladı. İTÜ İnşaat Fakültesi'nin çalışmalarıyla ortaya çıkarılan kireç katkılı kerpiç gibi modern uygulamalar sayesinde kerpiç evlerin yeniden yaygın hale gelmesi bekleniyor. Düşük maliyetli, yüksek yalıtım sunan ve doğallıklarıyla rakipsiz olan kerpiç evler herkese hitap etmese de iyi birer müstakil ev alternatifi oldukları aşikâr.

7- Konteyner evler

MOVİ MOBİL VİLLA ( 1+0 ) MOVİ evleri Kırsal/Country
MOVİ evleri

MOVİ MOBİL VİLLA ( 1+0 )

MOVİ evleri

Konteyner evler de tıpkı prefabrik konutlar gibi başlangıçta afet evleri olarak ortaya çıktılar. Oldukça kullanışlı oldukları görülünce daha sonra şantiye gibi ticari alanlara ve nihayetinde hemen her yere yayıldılar. Vinçle doğrudan yerine oturtulan ve oldukça uygun fiyatlı konteyner evlerin bugünlerde estetik olarak da ilginç modelleri bulunabiliyor. Bu örnekte ahşap dış cepheli ve cam kapılı bir konteyner ev görüyoruz. Fazla iç hacim ihtiyacı olmayanlar için pek çok açıdan tercih edilebilecek bir müstakil konut alternatifi.

Yeni evinizin bahçesi için ilginç fikirler bulabileceğiniz ​Konforlu bir bahçe için 20 mobilya ve aksesuar örneği yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Siz bu evlerden hangisinde yaşamak isterdiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!