5 çevre dostu ev

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

5 çevre dostu ev

homify.com.tr homify.com.tr
AR Design Studio:  tarz Evler
Loading admin actions …

Son yıllarda 'çevre dostu', 'ekolojik', 'yeşil' ve 'sürdürülebilir' gibi kelimeleri o kadar çok duyar olduk ki, bunların gerçek anlamlarını kimse umursamaz oldu. Artık inşaat sektöründeki birçok şirket ürünlerinin ve çalışma yöntemlerinin çevreye minimum zarar verdiğini iddia etse de, bunu ölçmenin ya da bunlardan emin olmanın bilinen bir yöntemi yok. 

Aslında yeşil ev kavramı ilk olarak, petrol fiyatlarının uçuşa geçtiği 1970'li yıllarda ortaya çıkmıştı. İthalat ve nakliye masraflarının birdenbire aşırı artması yüzünden, diğer sektörlerde olduğu gibi, inşaat alanında da yerel malzemeye doğru bir yönelim ortaya çıktı. 

Elbette yerel malzeme demek daha çevreci bir yaklaşım anlamına geliyor, zira hiçbir şeyi değilse bile nakliyeden kaynaklanan karbon salınımını azaltmış oluyor ve kendi üyesi olduğunuz topluluk ya da ulusa da katkıda bulunuyorsunuz. Ama bir evin çevreci olabilmesi için tasarım aşamasında da dikkat edilmesi gereken birçok konu var.  Klima yerine doğal bir havalandırma sistemi, ışık tabanlı enerji panelleri, güneş enerjisinin doğru kullanımı ve iyi tasarlanmış bir su tesisatı bunlar arasında. İlk bakışta bunlar size yabancı gelebilir, ama çevre dostu tasarım konusuna biraz kafa yorduğunuz anda ilk karşınıza çıkacak olan kavramlar da bunlar olacak. 

Bu yazıda çevre dostu bir ev nasıl olur, mimari alanında sürdürülebilirlik konusu nasıl ele alınabilir bazı örnekler üzerinde incelemeye çalışacağız. İşte size gerçekten 'yeşil' birkaç örnek:

Görmek inanmaktır

Designcubed:  tarz Teras
Designcubed

Courtyard House – East Dulwich

Designcubed

Designcubed, modern sürdürülebilir mimari konseptini ön planda tutan bir firma. Firmanın sahiplerinden biri olan mimar Steven Blower, İngiltere'de çeşitli bürokratik engeller yüzünden uzun süre boş kalmış bu araziyi bulduğunda kendini çok şanslı hissetmiş olmalı. Fotoğrafta gördüğünüz ev birçok açıdan çevreci prensiplere tam uyum sağlıyor. Örneğin kereste en iyi doğal yalıtkanlardan biri olarak görülür ve evin dış yüzeyinin tamamen zarif görünümlü ahşap panellerle kaplı olması bu anlamda müthiş bir ısı tasarrufu anlamına geliyor. Ayrıca evin inşaatında birçok geri dönüşümden geçmiş malzeme kullanılması da, evin bütününün karbon ayak izinin ve maliyetinin düşük olmasınıs sağlamış. Tabii tasarrufdan söz edince, estetik açıdan da göze batmayacak şekilde çatıya yerleştirilen güneş enerjisi panellerini de unutmamak gerekiyor. 

Tabii böyle bir evin tasarımında mimarın karşılaştığı en ciddi sıkıntılardan biri ışığın bir şekilde eve maksimum girmesine izin vermektir. Burada evin ortasına yerleştirilen geniş avlu, güneş enerjisi ve havalandırma ekstralarından maksimum verim alınmasını sağlarken, bu fotoğrafta görünmeyen çatı ışıkları ise evin her açıdan doğal ışıkla aydınlanmasını garanti altına alıyor.

Kır evi cazibesi

AR Design Studio:  tarz Evler
AR Design Studio

AR Design Studio- The Boat House

AR Design Studio

Koca bir binayı yıkıp baştan yapmaktansa, makul bir yenileme ve restorasyon süreci çevresel kaygıları olanlar açısından elbette daha doğru bir tercih. Zaten orada bulunan malzemeyi geri dönüşümden geçirip tekrar kullanmanın yollarını bulmak ya da ortaya çıkan alanı yeniden kullanmak karbon ayak izini mutlaka azaltacaktır. Örnekte elden geçmiş bir 18. yüzyıl İngiliz yapısı görüyoruz. Orijinal binayı destekleyen ve yerel olarak tedarik edilen malzeme, binanın çevresindeki kırsal ortamla da tam uyum içinde olmasını sağlıyor. Çatının açısı, yüzey alanı ve rengi gün içinde maksimum güneş enerjisi emmesini sağlayarak evin yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak olmasını garanti ediyor. Ayrıca, verandaya açılan boydan boya cam kapıların bir havalandırma mekanizması olarak bütün bu çevreci mantığı daha da vurguladığını da unutmamak lazım.

Pasif yaşam

Forrester Architects:  tarz Evler
Forrester Architects

Pond House_Passive House (Passivhaus)

Forrester Architects

Londra'da bulunan bir mimari bürosu tarafından tasarlanan 'Pond house' tamamıyla pasif yaşam ilkeleri dikkate alınarak yapılmış bir ev. Britanya'nın çevre açısından sembolik değeri olan ve çok iyi korunan su yollarından birinde inşa edilen ev, pasif mimari ilkelerine ve ülkenin koyduğu inşaat şartlarına tamamen uyacak şekilde tasarlanmış. Örneğin, bu evde bildik ısıtma ya da soğutma mekanizmalarına ihtiyacınız yok, çünkü mimarisi itibarıyla ev tamamen yalıtılmış durumda. Ayrıca ön cephenin güneye bakması sayesinde, güneş enerjisinden de maksimum fayda sağlıyor. Bütün bunların yanında, evde su ısıtmak ve elektrik üretmek için kullanılan yağmur suyu ve güneş enerjisi tabanlı bir sistem de bulunuyor.

Going back to the sustainable design factors that we spoke about in the introduction, this house surpasses the basics mentioned. It does not require conventional heating or cooling systems, is completely insulated and sealed, and most importantly, has a strong focus on the all important south facing solar heat gains.  On top of this, there is a complex rainwater and photovoltaic system to heat water and generate electricity.

Saklı bahçe

Dış dünyadan yalıtılmış bir orman alanına inşa edilen bu evin mimari mantığı doğayı ve insanları hiç rahatsız etmeden, mümkün olduğunca pasif bir mimari dili kullanmak ve bu konuda başarılı olunduğunu da söyleyebiliriz. Öyle ki, dışarıdan görülmese de evin gerçekten müthiş bir havalandırma mekanizması var. Zira evin her iki tarafı da açılabiliyor ve böylece adeta binanın tamamına taze bir nefes üflemiş oluyorsunuz. Aynı şekilde betonun izolasyon özelliği sayesinde sıcak yaz günlerinde bu evin içinin gayet serin olacağı muhakkak. Son olarak, evin alanının dışına taşan çatı sayesinde aşırı ısınma da önlenmiş oluyor. 

Tabii hem bu sakin ve huzurlu ortamı tamamlayan, hem de bölgedeki bitki örtüsü ve hayvanları koruma amacına hizmet eden küçük gölcük ve bahçeye de dikkat.

Kutu gibi

LIJO.RENY.architects:  tarz Evler
LIJO.RENY.architects

The Green Roof Residence

LIJO.RENY.architects

Hani 'kutu gibi ev' deriz ya, bu örnek herhalde tabirin tam anlamıyla kendini bulduğu bir ev olarak görülebilir. Tamamıyla termal bir bariyer olarak görülebilecek olan ev, bu özelliği sayesinde, şehir ısısını düşürüyor, sesleri emiyor, yağmur suyunu depoluyor ve müthiş bir yalıtım sağlıyor. Genel kabul gören rakamlara göre yeşil duvarlara ya da çatılara sahip olan binalar, geleneksel binalara göre % 25 oranında daha az enerji tüketiyorlar. Ayrıca bölgedeki hayvan ve bitki çeşitliliğine katkıda bulunabilecek ekstra alan sunması da cabası. Ama tabii bir evi böylesine sarıp sarmalayınca, içindekilerde yeraltında ya da bir mağarada yaşıyormuş hissiyatı oluşabilir. 

Yeşil tasarım ve çevre dostu evler konusunda sizin düşünceleriniz neler? Yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Çevreci prensiplere uygun olarak inşa edilmiş evleri inceledik.
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!