Hayalleri gerçek kılan havuzlu ve teraslı modern evler | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Hayalleri gerçek kılan havuzlu ve teraslı modern evler

Homify TR Homify TR
Engel & Voelkers Bodrum Modern Havuz Engel & Völkers Bodrum Modern
Loading admin actions …

Zaman ilerledikçe insanların evlerinde istedikleri özellikler de değişiyor elbette. Estetik stiller neredeyse her sene yeni trendlerle yeniden biçimleniyor, mimari formlar günün ihtiyaçlarına göre şekilleniyor, mobilyalar üretim teknolojileri ilerledikçe daha konforlu ve fonksiyonel modellere dönüşüyor… Özellikle modern şehirlerde kalabalık, stres ve teknoloji hayatımızı sarmışken aslında tarih boyunca yaşadığımız yerlerde her zaman önemli olan açık yaşam alanları bugün daha da önemli hale geldi. Artık herkesin hayallerini süsleyen evin birincil özelliği havuz, bahçe ve teras gibi konforlu ve keyifli açık hava alanlarına sahip olması diyebiliriz. Kısacası herkes gelecekteki evinin planını kafasında kurarken mutlaka açık alanları da hesaba katıyor. 

Türkiye’deki profesyonel mimarlar da bu konuda oldukça göz alıcı işlere imza atıyorlar elbette. Balkon ve avlu gibi açık alan kültürünün oldukça gelişmiş olduğu Türkiye mimarisi, bugün de modern yaşamına uyum sağlayacak güzellikte, bugünün ihtiyaçlarını karşılayan fonksiyonel ve keyifli açık alanlar üretiyor. Biz de bu yazımızda hepsi Türkiye’den birbirinden güzel havuzlu ve teraslı ev örneklerini derledik. Bakalım en çok hangisi sizin hayallerinize göre…

1- Gerçek bir hayal evi

Muhteşem bir örnekle başlayalım: Işıklandırmalı havuzun hemen yanındaki modern oturma grubunun görünüşü bile o kadar konforlu ki… Taş, ahşap ve beton yüzeylerin iç içe geçtiği eklektik stil mimariyi tamamlayan bu keyifli alanlar her tarza uygun bir yaşam kalitesi sunuyor.

2- Doğal ve sade

Doğanın kalbinde, muhteşem bir kır manzarasına bakan ve ahşap doğallığı ile tasarlanmış bir terasta hamak keyfi harika olurdu değil mi?

3- Şehrin içinde teras keyfi

Geniş, keyifli ve konforlu bir teras için illa ki şehirden uzakta bir yerde müstakil bir evinizin olması gerekmez. Bugün pek çok şehirde geniş balkonlu apartmanlar bulunuyor. Eğer siz de balkonlu bir evde yaşıyorsanız, balkonunuza bu örnekteki gibi cam duvar ve konforlu bir tasarım uygulaması ile yaz kış terasın keyfini çıkarabilirsiniz.

4- Yazlık site modeli

Türkiye'de en yaygın havuzlu müstakil ev modellerini, ortak havuzlara sahip yazlıklar oluşturuyor. Bu yazlık evlerde önemli olan ortak havuzun her evin ulaşımına uygun bir mesafede bulunması ve ayrıca evlerin havuz alanı dışında da kendilerine ait teras alanları olması. Taş ve ahşabın bir arada bulunduğu bu harika yazlık ev örneği de, lüksü konforla harmanlıyor.

5- Bodrum manzarasına karşı

Engel & Voelkers Bodrum Modern Havuz Engel & Völkers Bodrum Modern
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Ahşap döşemelerle kusursuz görünen bir zemin, bambu tavanlı modern bir pergola, muhteşem Bodrum manzarasına karşı pırıl pırıl bir havuz… Kim böyle bir evde yaşamak istemez ki?

6- Güneşlenme alanları

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme Modern Havuz Mat atölye Modern
Mat atölye

Kuşadası_Konut_3D Görselleştirme

Mat atölye

Geniş bir havuz alanı söz konusu olunca elbette havuz çevresinde oluşturulan güneşlenme alanları da genel görünümü büyük ölçüde etkiliyor. Düzenli bir peyzaj ve şık zemin döşemeleri ile oluşturulan güneşlenme alanı dekorasyonu havuzlu evlerin estetik olarak odak noklarından biri diyebiliriz.

7- Klasik lüks

Büyük konaklar, klasik mimari ve lüksün en estetik halini sevenler için bu ev vazgeçilmez bir hayal evi… Geniş ve formuyla da dikkat çeken havuz, çevresindeki peyzaj ile birlikte bu büyük villanın ön cephesinde görülen klasik ve şık mimari biçimi tamamlıyor.

8- Yaşam alanları arasındaki akıcılık

Unlimited Design – Aialoft Ayayorgi: modern tarz , Modern
Unlimited Design

Aialoft Ayayorgi

Unlimited Design

Havuzlu ve teraslı evlerde, özellikle bu örnekteki gibi manzaralı ve lüks villalar söz konusu ise, yaşam kalitesi açısından önemli noktalardan biri de iç yaşam alanları ile dış yaşam alanları arasındaki ilişkidir. Eğer dışarıdaki havuz ve oturma alanları içeriden çok keskin biçimde ayrılırsa gerekli akıcılık sağlanamaz. Bu yüzden bu iki yaşam alanını, geniş camlarla olabildiğince bağlantılı şekillendirmek en doğru sonucu verir.

9- Minimalist mimari

Mamurbaba Summer House Minimalist Balkon, Veranda & Teras Unlimited Design Minimalist
Unlimited Design

Mamurbaba Summer House

Unlimited Design

Akıcı ve yalın tasarımlar son yıllarda özellikle mimari stil olarak tüm dünyanın en gözde yapılarını oluşturuyor. Bu örnekteki havuzlu ve geniş teraslı stil de modern minimalizmin oldukça çarpıcı bir örneği.

10- Konforlu ve şık mobilyalar

Teras alanlarının dekorasyonlarında seçilen mobilyalar da en az zemin döşemesi ve manzara kadar önemlidir aslında. Kalitesiz plastik sandalyeler ve özensiz mobilyalarla oluşturulan dağınık bir dekorasyon manzaranın tüm güzelliğini gölgeleyebilir ve ayrıca ev sahiplerine yeterince konfor ve keyif sunmaz. Rahat edeceğiniz ama aynı zamanda şık ve modern görünen mobilyalarla döşenen bir teras, yaz ve bahar aylarında evin en keyifli köşesi olacaktır.

Evinizin dış yaşam alanları için mobilya fikirleri arıyorsanız bkz: Keyifli açık alanlar için 16 farklı bahçe mobilyası önerisi

Bu 10 evden en çok hangisi size hitap ediyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!