Ticari mekânlarda başarıyı getiren 11 altın fikir | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ticari mekânlarda başarıyı getiren 11 altın fikir

Homify TR Homify TR
İNCİRLİEV OTEL ALAÇATI İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK Akdeniz
Loading admin actions …

Ticari mekânlarda tasarım ilkelerinin konut dekorasyonlarına göre ciddi farklılık taşıdığını yazılarımızda zaman zaman vurguluyoruz. Bunlar da yine kendi içlerinde ofis, mağaza, yeme içme mekânları, dükkan gibi çeşitli kategorilere ayrılıyorlar. Alt kategorilerin ihtiyaçları ve gereklilikleri de yine değişiklik arz edebiliyor. Ancak yine de ticari mekânları konutlardan ayıran belli başlı özelliklerden bahsetmek mümkün. Bu derlemede ticari mekân tasarımında başarı getiren fikirleri sizler için bir araya getirdik. Hem mağaza ve dükkan gibi doğrudan müşteriye yönelik tasarlanan, hem de ofis ve yazıhaneler gibi çalışanları odağa alan mekânlardan örnekler seçmeye çalıştık.

1- Ferah bir yerleşim

Balkaya Fırın & Cafe Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Balkaya Fırın & Cafe

Bilgece Tasarım

Rahat bir kullanım alanı ve ferah bir yerleşim her türden ticari mekân için daima iyi bir fikirdir. İşletmeyi gereksiz yere boş veya eksik gösterebilecek aşırı durumlara savrulmadan ferah bir yerleşim tasarlamak özellikle yeme içme mekânları için büyük önem taşır.

2- Doğayı arkanıza alın

Hangi sektörde olursanız olun, işletmenizin bir bahçesi varsa, onu düzenlerken doğaya savaş açmayın. Kimi kafe ve restoranlarda bahçelerin önce tamamen dümdüz hale getirilip ardından yapay gölgelendirmeler ve basit saksı çiçekleri ile düzenlendiği görüyoruz. Oysa doğal olanı bozmak yerine ona uyumlu bir tasarım yapmak her zaman daha iyi bir sonuç verir. Üstelik genellikle bu çok daha ekonomik bir çözümdür.

3- Bırakın hava ve ışık hareket etsin

Bugünlerde hemen her sektörden firmaların merkezleri açık ofis şeklinde düzenleniyor. Bazı avantaj ve dezavantajları olan açık ofisler söz konusu değilse, bir ofis alanını bölümlerken boşluklu ürünler kullanmaya dikkat edin. Işığın ve havanın serbestçe dolaşmasına imkân veren bu türden bölümlemeler açık ofis havasını kolaylıkla yakalayacaktır.

4- Markanızı vurgulayın

İşletmenin adı ya da markasının ne kadar ön planda tutulması gerektiği sektörlere göre değişkenlik arz eden bir durumdur. Tasarımcının öncelikle bunu iyi değerlendirmesi gerekir. Yine de her türlü ticari mekânda markaya vurgu yapmak önemlidir. Bunu zarif bir şekilde yapmaya, aşırı vurguyla müşteriyi markadan soğutmamaya da dikkat etmek gerekir.

5- Doğru aydınlatma

Ofis ve yazıhane gibi çalışan odaklı ticari mekânlarda iş verimi ve konsantrasyon büyük bir önem taşır. Doğru bir planlama ve mekân tasarımı yapılmazsa ciddi verimlilik kaybı yaşanabilir. Aydınlatma da bunun önemli bir parçasıdır. Özellikle geniş ofislerde profesyonellerce dizayn edilmiş aydınlatma sistemleri mutlaka yapılması gereken bir yatırımdır.

6- Ürünü ön planda tutan raf düzenlemesi

Mağaza ve dükkanlarda ürün her şeyden önce gelir. Bu yüzden iç mekân düzenlemesini mümkün olduğunca çok ürünün kolayca görülebileceği ve incelenebileceği şekilde yapmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Bununla birlikte mağazaki tüm ürünleri göstermeye çalışarak gereksiz kalabalık yaratmak yerine daha iddialı ürünleri vitrin olarak kullanmak iyi bir fikir olabilir.

7- Yapılan işi tasarıma yansıtmak

Respitek - Genel NõodDesignContract Modern
NõodDesignContract

Respitek – Genel

NõodDesignContract

Ticari mekân tasarımlarında kimi zaman yapılan işten bağımsız bir estetik arayışı yanlışına düşülebiliyor. Oysa bir işletme için her şeyden önce yapılan iş, satılan mal veya verilen hizmet gelir. Bu yüzden mekânlar işle ilintili tasarımlara sahip olmalı, bu şekilde karakterize edilmelidir. Medikal ürünler pazarlayan bir firmanın merkezinden alınan bu görüntü ne demek istediğimizi özetliyor.

8- Mekânınız reklamınız olsun

Restaurant Kulis Klasik
Kulis

Restaurant

Kulis

Hemen her sektör için reklam ve pazarlama büyük bir önem taşır. Reklamı kullanmanın sayısız yolu vardır. Hizmet sektörü içinse işletmenizin kendisini bir reklam unsuru haline getirebilirsiniz. Çok farklı ve çok özel bir mekân, hiç reklamı olmasa bile kendinden söz ettirecek ve dilden dile yayılacaktır.

9- Rekabetten sıyrılmak özgünlük gerektirir

Long Beach Son Hali Çağlar Wood House Modern Ahşap Ahşap rengi
Çağlar Wood House

Long Beach Son Hali

Çağlar Wood House

İş kolunuz ne olursa olsun daima belli bir rekabet ortamı vardır. Bazı sektörlerde bu çok daha fazla geçerlidir. Bu yüzden markanızı ve işinizi ön plana çıkaracak imza niteliğinde tasarımlar bulmalısınız. Türkiye'de sayısız denecek kadar çok turizm tesisi olduğu söylenebilir, ancak burada gördüğümüz muhteşem ahşap villaların benzerine rastlamak pek mümkün olmayacaktır. İşiniz ne olursa olsun sizi farklı kılacak ve akılda bırakacak özgün tasarımlar bulabilirsiniz.

10- Hedef kitlenizi kucaklayın

DİŞ HEKİMİ / PEDODONTİ KLİNİĞİ Modern Hastaneler Meteor Mimarlık & Tasarım Modern
Meteor Mimarlık & Tasarım

DİŞ HEKİMİ / PEDODONTİ KLİNİĞİ

Meteor Mimarlık & Tasarım

Bir ticari mekânın tasarımında işin niteliği kadar hedef kitlesi de belirleyici etkendir. Özellikle çocuklara hizmet eden bu ağız ve diş sağlığı kliniği hedef kitlesine uygun olarak çok canlı ve neşeli bir tasarım tercih etmiş. Bir sağlık kuruluşunda normal şartlarda yadırgatıcı olabilecek bu tür bir tasarım söz konusu çocuklar olunca bir anda parlak bir fikre dönüşebiliyor.

11- Kaliteye yatırım yapın

The Plaza Hotel Edirne Lobi Merdiven Modern Oteller Pİ METAL TASARIM MERDİVEN Modern Masif Ahşap Rengarenk
Pİ METAL TASARIM MERDİVEN

The Plaza Hotel Edirne Lobi Merdiven

Pİ METAL TASARIM MERDİVEN

Kaliteli malzeme ile kaliteli görünen malzeme arasındaki fark bir ticari mekânın havasında hemen hissedilir. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız kaliteli bir dekorasyon hayati önem taşır. Bu muhteşem ahşap merdivenin yerinde sıradan bir betonarme merdiven olsaydı hiç şüphesiz çok daha farklı bir etki bırakırdı.

Bu derlemeyi beğendiyseniz Cafe ve restoran dekorasyonlarında dikkat edilecek püf noktalar yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu tasarım ipuçlarını faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!