Bahçenizi peyzaj mimarlarına emanet etmek için 10 sebep

Homify TR Homify TR
proland peyzaj Proland Peyzaj Ön avlu
Loading admin actions …

Bu yıl bahar ayları beklediğimizden soğuk geçmiş olsa da yaz gelip çattı. Üstelik oldukça sıcak bir yaz olması bekleniyor. Sıcak havalarda elbette hepimiz kendimizi bir deniz kenarına veya koyu gölgeli bir ormana atmak istiyoruz. Ama maalesef dilediğimiz zaman bunu yapmamız mümkün olmuyor. Bahçelerimiz işte tam burada hayati bir görev üstleniyorlar. Evimize doğadan bir pencere açan ve bize nefes alma olanağı sağlayan bahçeler aynı zamanda ciddi bir emek ve bakım gerektiriyorlar. Bahçe işleri pek çok insana keyifli ve hatta kolay görünebilir. Keyifli olduğu şüphesizdir, ancak kolay olduğunu söylemek pek kolay değil. Dahası amatör birinin vereceği emekler sonuçsuz kalabilir ve hayalinizdeki bahçeye kavuşmanız mümkün olmayabilir. Bu işi profesyonel bir peyzaj mimarına emanet ettiğinizde ise mükemmel sonuçları garanti altına alırsınız. Bu yazıda 10 maddede bir peyzaj mimarıyla çalışmanın avantajlarını sizler için inceledik.

1- Profesyonel bir peyzaj çalışmasıyla evinizin değeri artar

proland peyzaj Proland Peyzaj Ön avlu
Proland Peyzaj

proland peyzaj

Proland Peyzaj

Bahçenize kendi başınıza birtakım bitkiler ekebilir, ağaçlar dikebilirsiniz. Bunlar çok güzel de olabilir. Ancak bir peyzaj mimarının tasarlayacağı bahçeyle kıyaslanabilir bir sonuca ulaşmanız hiç kolay değildir. Profesyonel bir peyzaj hizmeti aldığınız takdirde ise harika bir bahçeye kavuşmakla kalmaz, mülkünüzün değerini ve satılabilirliğini de ciddi biçimde arttırırsınız.

2- Peyzaj mimarları planlı çalışırlar

Özel Poliklinik Giriş Düzenlemesi Point Peyzaj Mimarlığı Modern Bahçe
Point Peyzaj Mimarlığı

Özel Poliklinik Giriş Düzenlemesi

Point Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj mimarları da tıpkı mimarlar, iç mimarlar ve dekoratörler gibi ciddi bir eğitim alan, neyi nasıl yapması gerektiğine teknik olarak hakim olan uzmanlardır. Bu yüzden bahçenizi ele alırken ellerinde bir planları olur. Size bunu sunarlar ve ancak onaylarsanız hayata geçirirler. Uzmanlar tarafından yapılan doğru planlama daima sağlıklı bir sonucu garanti altına alır.

3- Sürdürülebilirlik önemlidir

Bahçecilikten keyif alıyor olsanız da bitki türleri hakkında bilginizin sınırlı olması kaçınılmazdır. Oysa peyzaj mimarları işleri gereği bölgenizde en iyi yetişen türlere hakimdirler. Bu sayede sizin vakit ayırabileceğiniz kadar bakımla yetinebilecek dayanıklı yerel bitkilerle tasarımlar yapar ve bahçenizin uzun ömürlü olmasını sağlarlar.

4- Peyzaj mimarları sizi asfalt ve betona mahkum etmez

Bugünlerde pek çok bahçede yerli yersiz beton ve hatta bazen asfalt kullanıldığına rastlıyoruz. Genellikle bakım ihtiyacını azaltmak için yapılan bu uygulamalar bir bahçeyi tabir yerindeyse sakat bırakma potansiyeli taşır. Peyzaj mimarları ise evinize, bahçenize, bölgenize ve iklim koşullarına en uygun alternatifleri bilir ve uygularlar. Kesme veya doğal taşlar, ahşap paneller, çakıl yürüyüş yolları ve daha pek çok alternatif kullanılabilir. En güzel, en ekonomik ve en doğal sonuç için peyzaj mimarınıza güvenebilirsiniz.

5- Zahmetsiz sulama ve aydınlatma sistemleri

Sulama ve aydınlatma sistemleri bahçelerin önemli bir parçasıdır. Profesyonel destek olmadan bunların kurulumun yapmak oldukça zordur. Hem elektrik hem de su tesisatını iyi bilmek gerekir. Peyzaj mimarları bu konuda yetkindirler ve gerekirse dışarıdan başkaca profesyonelleri de işe dahil edip gerekli her şeyi temin edebilirler.

6- Bahçeniz sayesinde enerji tasarrufu yapabilirsiniz

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Bahçe
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Ağaçlar ve büyük ölçekli bitkiler de peyzaj mimarlarının uzman olduğu konular arasında yer alır. Bu bitkilerin doğru konumlandırılması sayesinde bahçenizde güçlü gölge alanlar elde edebilir, dahası evinize gelen güneşi keserek iklimlendirme masraflarınızı düşürebilirsiniz.

7- Eksiksiz hizmet

SAKLIKORU VİLLALARI- VİLLA PEYZAJ PROJE&UYGULAMA // SAKLIKORU - VILLA LANDSCAPE PROJECT AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN Modern Bahçe
AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

SAKLIKORU VİLLALARI- VİLLA PEYZAJ PROJE&UYGULAMA // SAKLIKORU – VILLA LANDSCAPE PROJECT

AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

Peyzaj mimarları keşif ve planlamadan başlayarak en son noktaya kadar kesintisiz ve eksiksiz bir hizmet sunarlar. Sizi aralarda gereken malzeme ve detaylarla yormaz, en başta yapılan sözleşmeye aykırı maliyet veya durumlarla karşılaştırmazlar. Bahçeniz konusunda peyzaj mimarınıza güvenip arkanıza yaslanabilirsiniz.

8- Şelaleler ve su yolları

ADALYA HOTEL KUNDU- ŞELALE PALMROCK WATERFALL Palmiye Peyzaj Mimarlık Tropikal Oteller
Palmiye Peyzaj Mimarlık

ADALYA HOTEL KUNDU- ŞELALE PALMROCK WATERFALL

Palmiye Peyzaj Mimarlık

Bahçenizde mini bir şelale veya çiçeklerinizin arasından geçen bir su yolu yaz aylarında size tarifsiz bir ferahlık ve serinlik sağlayabilir. Ancak böyle bir uygulamayı kendi başınıza yapmanız neredeyse imkansızdır. Peyzaj mimarları bu konuda da yanınızda olacaklardır.

9- Doğal havuzlar

Çeşitli su bitkileri vasıtasıyla doğal olarak arıtılan ve çok az bakım gerektiren doğal havuzlar son yıllarda oldukça revaçta. Bahçenizde küçük de olsa bu türden bir doğal havuz yaptırarak bahçe keyfinizi katlayabilirsiniz. Peyzaj mimarınız bu süreçte yanınızda olacak, gerektiği noktada bu alanda uzman firmalarla bağlantıya geçerek sizi yorucu ve maliyetli durumlardan koruyacaktır.

10- Peyzaj mimarınız sizin hayalinizdeki bahçeyi gerçek kılar

Back Garden LOLA 38 Hotel Klasik Bahçe
LOLA 38 Hotel

Back Garden

LOLA 38 Hotel

Hepimiz harika bir bahçenin hayalini kurarız. Ancak bunu kağıda dökmek, hele ki hayata geçirmek çok az insanın elinden gelir. Peyzaj mimarları bizi doğru şekilde anlayarak sıradan bir bahçe değil, bizim hayalimizdeki bahçeyi yapmak için çalışırlar. Üstelik doğru öneri ve yönlendirmelerle hayallerimizin bile ötesinde bir bahçeyi yaratabilirler.

Ticari mekânlar için yeşil alan fikirleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Evinizin bahçesi için bir peyzaj mimarı ile çalışmayı düşünüyor musunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!