Evinizi sonbahara hazırlamanın 7 yolu

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Evinizi sonbahara hazırlamanın 7 yolu

homify.com.tr homify.com.tr
LEIVARS:  tarz Banyo
Loading admin actions …

Güzel, sıcak bir yaz mevsiminin sonuna geldik. Havalar yavaş yavaş soğuyacak, ağaçlar yapraklarını dökecek, naftalin kokulu kışlıklar dolaplardan çıkacak ve soğuyan havayla birlikte yaşam alanlarımızı, evlerimizi de yeniden düzenlemek, yaklaşan kışa hazırlanmak zorunda hissedeceğiz kendimizi. İç mimarlar ve dekoratörler sıcak yaz aylarında genellikle daha açık renkleri ve hem yatak örtüsü ve nevresim, hem de mobilyada mevsimlik ince kumaşları tercih ederler. Serinlik ve esinti ön plandadır ve sıcak yaz günlerinde güneşi ve ısıyı kendine çeken kalın, koyu renkli kumaşlardan ve dar, einstisiz mekânlardan uzak dururuz genellikle. 

Ama sonbaharla birlikte, yavaş yavaş daha kalın ve ağır kumaşları, büsbütün koyu değilse bile bir ton daha koyu renkleri ve daha ağırbaşlı desenleri düşünmeye başlayabiliriz. Aslına bakarsanız hüzünle özdeşleştirilen bu mevsime renk açısından en uygun düşen, iki iklim durumu arasındaki geçişi de simgeleyen toprak rengi tonlarıdır. Bu yazıda evini sonbahara hazırlamak isteyen okurlarımızı için birkaç ipucu vermeye çalışacağız.

Dokular ve desenler

Mevsim değişikliğini fırsat bilip, evinizin genel renk paletini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Mesela yaza ait beyaz ve mavi tonlarından yavaş yavaş kurtulup, turunculara, hakilere, leylak renklerine dönebilir, mesela sonbahara has bir kızıl eriğin tonlarını evinizde yeniden yaratmayı deneyebilirsiniz. Muhtemelen bir ay önce bu askıda yazlık şapka ve ince eşarplar asılıyken, artık ne olacağı belirsiz sonbahar havasına karşı kaşkollar ve şemsiyeler saklandıkları yerlerden çıkmaya başlamış durumda. 

Aynı şeyi perde ve örtüler için de söyleyebiliriz. Modada nasıl bir eşarp ya da kaşkol ilavesiyle bütün dış görünüşüzü değiştirmek mümkünse, ev dekorasyonunda da perdeleriniz aynı işlevi görebilir. Saten türü kumaşlar ve daha koyu örtüler sonbahar için ideal unsurlardır. Yaz aylarında güneş ışığından daha çok faydalanmak için ince tül perdeleri terchi ederiz ve bunlar da fazla desen ya da süs olmaz, genellikle basit ve klişe bir çiçek deseni olur çoğunun üzerinde. Oysa sonbaharla birlikte güneş battığında evdeki ısıyı mümkün olduğunca uzun süre tutabilmesi, daha kalın perdeleri tercih etmek gerekir. Tabii kalın perdelerle birlikte dekoratif anlamdaki seçenekleriniz de fazlalaşır.

Tekrar eden desenler

Dışarıdaki çiçekler öldü, yapraklar dökülüyor diye evinize biraz bahar esintisi getirmeyecek değilsiniz ya. Dışarıda olmayan çiçekleri evinize taşımaya ne dersiniz mesela? Örneğin normalde koyu renklerin hakim olduğu bu odada, çiçek desenli, iç açıcı tekli koltuk gayet güzel uyum sağlayıp mekâna daha sıcak bir hava katıyor. Sizin de görebileceğiniz gibi, koyu kestane renkli büfe koltukla müthiş bir uyum sağlayıp, birbiriyle kontrast oluşturan iki stilin harmoni içinde görünmesine olanak tanıyor. 

Yukarıda da söylediğimiz gibi, evinize bir sonbahar esintisi taşımanın en iyi yollarından biri kuşkusuz bu tarz desen ve dokuların kullanımı. Yaz aylarında ağırlıklı olarak beyaz ve tonlarını ya da ana renklerin en açık versiyonlarını kullanırken, sonbaharla birlikte bu tercihleri değiştirmeye başlayabiliriz. Örneğin çiçek desenleriyle ya da daha soluk ahşap ve toprak tonlarıyla mevsim geçiş etkisini belirgin kılabilirsiniz. Böylece dışarıda hava soğurken bile, sizin evinizdeki o sıcaklık ve samimiyet hissi devam edebilir.

Mevsimlik mobilya

Herhangi bir yere sabitlenmeyen mobilyaların en büyük avantajı mevsimlik olarak kullanmaya, yani mevsime göre değişiklik yapmaya imkân vermeleri. Belki yaz aylarında aşırı ışık koltuklarınızı soldurmasın diye oturma grubunuzu yeniden düzenlemiş, ya da daha çok ışık almak için yemek masanızı pencereye ya da kapıya yaklaştırdınız. Hatta belki yaz boyu işe yaramayan şömine ya da radyatörün etrafındaki tekli koltuğu oradan kaldırdınız. Şimdi artık, her şeyi tekrar yerli yerine koymanın, sonbahara ve yaklaşan kışa hazırlanmanın zamanıdır. Şömine ya da kullandığınız diğer ısıtma ünitesinin etrafını yeniden donatmaya başlayabilir, yemek masasını evin kutup bölgesinden çıkıp daha sıcak bir bölgeye aktarabilirsiniz. Hatta bununla da yetinmeyip, evinize sonbahar hissiyatını getirecek olan ahşap aksesuarlar ve dekorasyon unsurlarını da yavaş yavaş sokabilirsiniz. 

Mesela uzun yaz günlerinde ihtiyacınız olmayan lamba ve diğer bağımsız ışıklandırma unsurlarını yeniden ortaya çıkarmanın vakti gelmiş durumda. Ayrıca yaz boyu evden uzak kalmış ve bazı mobilyaları paketleyip bodruma ya da kullanılmayan bir odaya taşımışsanız, bunların tozunu alıp yeniden kullanıma açmak için de zaman gelmiş durumda. Kolay gelsin.

Rahat ve sıcak kumaşlar

homify:  tarz Yatak Odası

Soluk nevresim ve yatak örtülerinizi kışlıklarla değiştirmek için henüz erken olabilir ama ufak ufak yatak odanıza halı ve kilim ilaveleri yapmaya başlayabilirsiniz mesela. Örneğin burada yatağın üstüne atılan küçücük bir halı, odanın çok daha rahat ve sıcak görünmesini sağlamış. Ayrıca sonbahar kaprisli mevsimdir, beklenmedik derecede soğuk bir gecede, böyle bir ekstraya sırf dekorasyon açısından değil gerçekten ısınmak için de ihtiyacınız olabilir. 

Sonbahar mevsimi ayrıca dolaba kaldırmış olduğunuzu kışlıkları yavaş yavaş o mahpus hayatından kurtarıp havalandırmanın, kendilerine gelmelerini sağlamanın da zamanıdır. Yorganlar, battaniyeler, kalın pikeler, kışlık pijamalar yavaş yavaş tekrar yatak odası sığınağınızın bir parçası olmaya başlayabilirler. Ayrıca her evin baş belası olan güvelerin bütün yazı iş üstünde geçirip geçirmediğini kontrol edip, kış başlamadan gereken önlemleri almak da bir başka önceliğiniz olmalı.

İçimiz ısınsın

Tıpkı yaz mevsimini dolaplarda geçiren nevresim ve yorganlarınız gibi, evinizin ısınma ünitesi de uzun süren bir hareketsizlikten muzdariptir. Bu bakımdan, herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için kışı beklemek yerine, evinizin ısınma ünitelerini daha sonbaharda deneyip, olası sorunları geç olmadan çözmeye ya da çözdürmeye çalışın. Özellikle sıcak iklimlerde uzun süre kullanılmayan cihazlarda buna benzer kötü sürprizlerin karşınıza çıkması gayet olasıdır. Bu bakımdan kışın ilk soğuk gününü beklemek yerine, bu konuda gerekeni şimdiden yapıp, dışarıda kar yağarken şömine karşısında sıcak bir sahlep yudumlamanın zevkini yaşayın. 

Ayrıca, sonbahara daha büyük yeniliklerle girmek istiyorsanız, belki de evinizdeki ısınma ünitesini baştan aşağıya yenilemenin vakti gelmiştir. Belki de çoktandır istediğini o şömineyi ya da şık radyatörleri taktırmanın zamanı gelmiş durumda. Eğer soğuk kış günlerinde rahat koltuğunuza kurulup, tam karşınızda çıtır çıtır yanan ateşin seyrini bakmak, kıvılcımların şarkısıyla kendinizden geçmek istiyorsanız, işinizi kara kışa bırakmayın.

Kokular

LEIVARS:  tarz Banyo
LEIVARS

Westminster

LEIVARS

Nasıl ki her mevsim için farklı parfüm ve esanslar varsa, evinizi dekore etmek için kullandığınız mum, tütsü ve kokuları da mevsime göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Yaz kokuları genellikle hafif, meyvemsi ve çiçek kokularını hatırlatan rayihalardır. Oysa sonbaharla birlikte daha keskin, ahşap kokusuna yakın kokulara yönelmek her zaman iyi bir fikirdir. Dolayısıyla yavaş yavaş gardenya ve hindistancevizi esanslarını ortadan kaldırıp, zarif gül ya da vanilya kokularına dönenbilirsiniz. Evinizi yalnızca görünüş olarak değil atmosfer olarak da sonbahara hazırlamanın birçok yolunda biri de bu.

Antrenizi donatın

Clifford Interiors:  tarz Mutfak
Clifford Interiors

Hallway in an Italian Villa

Clifford Interiors

Evi gösteren girişidir demiştik daha önce, sonbaharı da daha girişten itibaren evinize sokmanın önünde hiçbir engel yok. Evin diğer odalarında bir değişiklik yapmayacaksanız bile misafirlerinizi evin girişinde sonbahar hissiyatına sokmayaı deneyebilirsiniz. Bunun en basit yollarından biri fotoğraftaki gibi ahşap ve kuru dal ağırlıklı bir kompozisyona yönelmek ve bunu hem renk, hem de tema olarak bu kompozisyonu tamamlayan ahşap sepetlerle süslemek. 

Sizin sonbahara özgü ne gibi dekorasyon fikirleriniz var? Yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Evini sonbahara hazırlamak isteyenler için 7 ipucu. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!