Sıcak yaz günleri için serinletici teras fikirleri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sıcak yaz günleri için serinletici teras fikirleri

Homify TR Homify TR
K.K EVİ Modern Balkon, Veranda & Teras Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Modern
Loading admin actions …

Hasretle beklediğimiz yaz nihayet gelip çattı. Tatilin, denizin, güneşin ve eğlencenin mevsimi yazın elbette negatif yönleri de var. Bunların başında da kuşkusuz baş edilmesi güç sıcaklar geliyor. Şehirlerde kalmak zorunda olanlarımız için, bir bahçemiz de yoksa balkon ve teraslar bizim için birer kurtarıcı oluyor yaz aylarında. Gerekli şekilde düzenlenmemiş, serin kalması için önlemler alınmamış boş bir teras ya da balkon bu noktada pek bir işinize yaramayacaktır. Dahası sıcaklığı toplayarak evin içine aktararak durumu olduğundan da kötü hale getirebilir. Öte yandan uygun şekilde dekore edilmiş ve yaza hazır bir teras sizin için gerçek bir nefes alma imkânı yaratabilir. Bu yazımızda terasınızı yaza en iyi şekilde hazırlayacak fikirleri sizin için derledik. Farklı ihtiyaçlara, tarzlara ve bütçelere yönelik alternatiflerin bulunduğu bu derlemede mutlaka siz de kendiniz için bir şeyler bulacaksınız.

Geniş aileler için

BILGE & AHMET SEZER EVI Klasik Balkon, Veranda & Teras Mimoza Mimarlık Klasik
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Terasınızda nasıl vakit geçireceğiniz sizin tercihlerinize göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Kimimiz ahşap bir iskemle ve küçük bir masada çayımızı içer, kimimiz geniş bir salıncakta uzun uzun dinlenmek isteriz. Geniş bir aileniz varsa ve teras sizin için önemli bir yere sahipse bu örnekte olduğu gibi büyük bir oturma grubu çok işinize yarayacaktır.

Sadeliğin cazibesi

Gereksiz bir eşya kalabalığı ve yoğunluk sizi yoruyorsa, iki kişilik küçük bir masa ve iki iskemle ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Hafif ve küçük mobilyalar tercih etmek terasınızı kolayca temizlemek ve güneş durumuna göre gerekirse yer değiştirmek için de faydalı bir seçenek olabilir.

Klasik ahşap mobilyalar

Özel Konut Tasarımı Modern Balkon, Veranda & Teras Deco Mimarlik Modern
Deco Mimarlik

Özel Konut Tasarımı

Deco Mimarlik

Hiçbir dönemde modası geçmeyen ahşap bahçe mobilyaları terasınız için de şık ve dayanıklı bir alternatif olabilir. Sekizgen formda ızgaralı bir masa ve yine ızgaralı iskemlelerden oluşan bu takım çok uzun yıllar kullanılabilecek sağlam bir bahçe mobilyası olarak dikkat çekiyor.

Canlı bitkileri ihmal etmeyin

Terasınızın büyüklüğü ne kadar olursa olsun mutlaka canlı bitkilere yer vermelisiniz. Bitkiler terasınızın yalnızca görüntüsüne değil havasına ve serinliğine de olumlu etki edecektir. Bahçecilikle aranız iyi değilse bile az bakım gerektiren bitkilerle terasınızı renklendirebilirsiniz.

Dört mevsimlik ve dört dörtlük bir teras

Teras sizin için ciddiye alınması gereken bir konu ise bu örnekte olduğu gibi eksiksiz bir dekorasyon düşünebilirsiniz. Cephesi ve çatısı tamamen açılır kapılır şekilde tasarlanmış, dinlenme koltukları ve yemek masası ile mükemmel bir donanıma sahip bu teras dört mevsim kullanım için gereken her şeyi sunuyor.

Gölgelendirme çözümleri

Terasların yazın kullanımı için en önemli konulardan biri de gölgelendirmedir. Terasınızın üstü açıksa ve/veya cepheden kuvvetli güneş alacak bir konumdaysa, gölgelendirme konusuna ekstra dikkat etmeniz gerekir. Bu alanda faaliyet gösteren uzman bir firmaya seçeneklerinizi danışmak ve destek almak bu noktada iyi bir fikir olacaktır.

Salıncaksız olmaz diyenler için

Yapı Fotografları-İç Modern Balkon, Veranda & Teras Ayzen Dizayn Mimarlık Modern
Ayzen Dizayn Mimarlık

Yapı Fotografları-İç

Ayzen Dizayn Mimarlık

Tek kişilikten başlayan ve açılıp yatak olabilen oldukça büyük örneklere kadar çok çeşitli salıncak piyasada bulunabiliyor. Terasınızın büyüklüğüne ve zevkinize uygun bir salıncak modeli akşam serinliğinin keyfini çıkarmak için harika bir seçenek olacaktır.

Boyutlara takılmayın

Kalamış'ta Ev Modern Balkon, Veranda & Teras Bozantı Mimarlık Modern
Bozantı Mimarlık

Kalamış'ta Ev

Bozantı Mimarlık

Terasınız dilediğiniz kadar geniş olmayabilir. Doğru bir tasarımla bu örnekteki gibi dar bir alanı da verimli kullanmak mümkündür. Dar profilli bir sandalye ve masa ile kendinize bir oturma alanı yaratabilir, hatta derinlemesine yerleşimle bir hamak bile kurabilirsiniz.

Rüzgarlı bölgeler için kapanan cepheler

Katlanır Cam Balkon Sistemleri Akdeniz Balkon, Veranda & Teras Ada İnşaat Akdeniz
Ada İnşaat

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Ada İnşaat

Balkon kapatma sistemleri yıldan yıla değişiyor ve gelişiyor. Manzarayı tamamen açıkta bırakan katlanır cam balkon sistemleri de son zamanlarda oldukça revaçta. Şiddetli rüzgar alan bir bölgede bulunuyorsanız bu sistemler terasınızın kullanım aralığını genişletmek için faydalı olacaktır.

Hayalleri gerçek kılan havuzlu ve teraslı modern evler yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu teraslardan en çok hangisi sizin zevkinize hitap ediyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!