Merdivene sanatsal bir dokunuş | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Merdivene sanatsal bir dokunuş

Homify TR Homify TR
VİLLA MERDİVEN Pİ METAL TASARIM MERDİVEN Modern
Loading admin actions …

Çok katlı tüm yapıların en temel bileşenleri arasında yer alan merdivenler, son derece hassas ve hata toleransı düşük konstrüksiyonlardır. Hesaplamaları doğru yapılmamış, yeterli güçte malzemelerle inşa edilmemiş, titiz bir şekilde monte edilmemiş merdivenler sonradan telafisi hiç de kolay olmayan çok çeşitli sorunlara yol açabilir. Bir merdivenin yalnızca bir basamağındaki milimetrik bir hata bile ciddi ev kazalarına kapı aralayabilir. Bu yüzden merdivenler hata kaldırmaz ve mutlaka profesyonellere emanet edilmelidir. Bugün sizin için incelediğimiz merdiven ise, ayrıntılı ve isabetli hesaplamaların çok ötesine geçen, bir anlamda merdiveni sanatla buluşturan muhteşem tasarımıyla öne çıkıyor. Bir villa renovasyonu sırasında müşterinin talebi üzerine eski merdiven tamamen iptal edilerek yapılan bu çok özel merdivende, bu alanda oldukça deneyimli ve iddialı bir firma olan İstanbul merkezli Pi Metal Tasarım imzası bulunuyor. Dilerseniz şimdi bu projeye biraz daha yakından bakalım ve bu merdivende bizim bulduğumuz gibi bir sanatsallık olup olmadığına kendiniz karar verin.

İşi ustasına teslim etmek

Yalnızca merdivenine bakarak bile oldukça etkileyici olduğunu söyleyebileceğimiz bu villa aslında Ankara'da bulunuyor. Ankara'da bir villanın merdiveni için neden İstanbul'dan bir firma çağırılmış derseniz, cevabı görsellerde bulabilirsiniz. Gerçekten kusursuz bir sonuç arıyorsanız, işi gerçek ustalara teslim etmeniz gerekir. O ustayı da gerekirse 500 km öteden bile bulup getirirsiniz.

Sağlamlık ve estetik bir arada

Çelik korkuluklu ve masif ahşap basamaklı olarak tasarlanan bu merdivenin omurgasında 10mm kalınlığında çift yanaklı içten basamaklı çelik kullanılmış. Merdivenin görsel olarak en iddialı bölümünü oluşturan korkuluklar ise yekpare metal plakalara lazer kesim yöntemiyle desenlerin işlenmesi ve ardından yine bütün olarak bükülmesiyle elde edilmiş. Basamak altlarında ise 3mm kalınlığında iki adet profil kullanılmış ve alt kısmı 2mm sacla kaplanmış.

Kalite detaylarda gizlidir

Lazerli kesim tekniğiyle oyularak ortaya çıkarılan bu oldukça karmaşık desen başlangıçta pek çok pürüz barındırdığı halde her bir oyuk tek tek zımparalanarak mükemmel hale getirilmiş. Bu zahmetli sürecin meyvesi ise kusursuz görünümde ve on yıllarca kalitesini koruyacak sağlamlıkta bir merdiven.

Profesyonel çalışma tarzı

Çelik omurganın bükümü tamamlandıktan sonra merdiven yerine teslim edilmeden fabrikada bir ön kurulum gerçekleştirilmiş. Bu prova hem işlerin planlara uygun olup olmadığını denetlemek hem de son küçük kusurları gidermek için önemli bir aşama. Kurulu vaziyette tamamen sorunsuz ve güvenli olduğuna karar verildikten sonra astar boyası atılarak demonte şekilde nakliye için sevk edilmiş.

Montaj aşaması

Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra nihai durağı olan villaya getirilen merdivenin montajı da titiz bir şekilde gerçekleştirilmiş. Bu son aşamada yapılan kaynak ve diğer bağlantı işlemlerinin yarattığı pürüzler tekrar özenle zımparalanmış ve endüstriyel beyaz boya ile boyanarak gerçek rengi verilmiş.

Masif gürgen basamaklar

Gürgen ağacından imal edilen 40mm kalınlığında masif ahşap basamaklar merdiven bükümüne uyumlu hale gelecek şekilde alıştırılmış. Zımparalanmasının akabinde ceviz renginde vernik ve son kat ipek mat cila ile kullanıma hazır hale getirilmiş. Detaylarını da gördükten sonra sanıyoruz değerlendirmemizi siz de haklı bulacaksınız. Açıkçası bir merdiven için (belki de eşin dostun aksi yönde ısrarına rağmen) İstanbul'da bir firmayla anlaşan ev sahiplerinin de bizim gibi düşündüğünü sanıyoruz. Bugünden yarına değişmeyen ömürlük yapılar olarak merdivenlerde böyle iddialı çalışmaları görmek gerçekten sevindirici.

Merdiven tasarım, imalat ve uygulaması konusunda çıtayı gittikçe daha yükseğe çıkaran Pi Metal Tasarım'ın bir başka projesini incelediğimiz Çelik, ahşap ve camı buluşturan merdiven projesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu merdiven tasarımını siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!