Bahçeniz için 5 muhteşem gölgelendirme sistemi | homify

Bahçeniz için 5 muhteşem gölgelendirme sistemi

Homify TR Homify TR
Balayı Evi Akdeniz Balkon, Veranda & Teras Hoyran Wedre Country Houses Akdeniz
Loading admin actions …

Uzun ve soğuk kış günlerinde hasretle beklediğimiz yaz nihayet geldi. Pek çoğumuz denize ve güneşe doyacağımız bir tatilin hayalini kuruyoruz. Hatta bazılarımız planlarını çoktan yaptılar bile. Ama yazın tatile çıkma şansımız olsa bile genellikle bunu bir hafta gibi bir süreye sığdırmak zorunda kalıyoruz. Ama evimizde birtakım değişiklikler yaratarak yazın tatilde olmadığımız kısmını da keyifli geçirebileceğimiz bir ortam yaratabiliriz. Evinizin bahçesi varsa yazın keyfini hiç şüphesiz en iyi burada çıkarırsınız. Ama yoksa da çok dert etmeyin. Terasınızda veya balkonunuzda da güzel bir ortam hazırlayabilirsiniz. Bunun için işe yakıcı yaz güneşinden sizi koruyacak bir gölge alan yaratarak başlamak gerekiyor. Bu yazıda evde keyifli yaz günlerinin ilk adımı olabilecek bu gölge alan sorununa farklı şekillerde çözüm üreten beş örneği inceledik. Farklı zevklere ve bütçelere hitap eden bu gölgelendirme sistemleri arasında mutlaka size göre bir uygulama bulacaksınız.

Yeni nesil branda gölgelikler

Branda denince aklınıza kaba ve çirkin bir malzeme geliyorsa bu sektördeki gelişmeleri takip etmeyi epey zaman önce bırakmışsınız demektir. Yeni nesil branda sistemleri iklim koşullarına yüksek bir dayanıklılık göstermelerinin yanı sıra estetik olarak da oldukça hoş seçenekler sunuyorlar. Bu örnekte dışa doğru eğimli bir çelik konstrüksiyon üzerine gerilmiş asimetrik bir branda modeli görüyoruz. Havuz başında nefis bir dinlenme alanını gölgeleyen bu model, branda sistemlerinin her türlü tasarıma uyum gösteren oldukça esnek ve şık ürünler olduğunu ortaya koyuyor.

Metal konstrüksiyon pergola

PERGOLART – Bodrum Residence Havuz Alanı : modern tarz , Modern Aluminyum/Çinko
PERGOLART

Bodrum Residence Havuz Alanı

PERGOLART

Geniş alanlar için oldukça yaygın başvurulan bir gölgeleme sistemi olarak pergolalar pek çok yerde karşımıza çıkabiliyor. Genellikle belli başlı birkaç modelle sınırlı olan pergola sistemleri de son yıllarda önemli değişiklikler göstermeye başladılar. Bu örnekte nar çiçeği renginde ve desenli çatısıyla havuz başına uygun bir gölgelik alan sunan iddiali bir pergola modeli görüyoruz. Metal konstrüksiyonuyla sağlam ve son derece uzun ömürlü olan bu pergola, dış etkilere tamamen açık ve havuz başı gibi yoğun kullanılan alanlar için oldukça iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Klasik ahşap çatı sistemleri

Klasiklerin klasik haline gelmesinin her zaman bir sebebi vardır. Ham haldeki ağaç gövdelerinin taşıyıcı olarak kullanıldığı bu ahşap kaplama ve kiremit örtülü çatı sistemi eski köy evlerinde kullanılan çatıları andıran gerçek bir klasik. Çok az bir bakımla uzun yıllar yüksek bir dayanıklılık sunan, gölge vermenin ötesine geçerek kalın örtüsüyle güneşi tamamen kesen bu sistem özellikle rustik tarzdan hoşlananlar için harika bir gölgelendirme çözümü. Evinizin mevcut çatısını uzatarak teras üzerine uygulanabileceği gibi, bahçenin bağımsız veya eve bitişik bir bölümüne de uygulanması mümkün. Diğer alternatiflere göre biraz daha maliyetli ve zahmetli olmakla birlikte gölgelendirme konusunda nihai ve çok şık bir çözüm olarak tercih edilebilir.

Metal iskeletli çatı sistemleri

Ahşap iskeletli çatılara daha zahmetsiz ve daha düşük maliyetli bir alternatif olarak benzer yapıda ancak metal bir iskelete sahip çatı sistemleri de tercih edilebilir. Çok kısa bir sürede iskelet montajı yapılabilen, örtü olarak çok çeşitli alternatiflerin kullanılabildiği ve son kat olarak da shingle ve benzeri ürünlerle tamamlanan bu sistemler de oldukça dayanıklı ve sağlam yapıdalar. Hızlı ve kalıcı bir çözüm arayanlar için gündeme alınabilecek bir seçenek.

Motorlu pergola sistemleri

Motorlu Pergola Sistemleri Modern Balkon, Veranda & Teras PERGOLA A.Ş. Modern Aluminyum/Çinko
PERGOLA A.Ş.

Motorlu Pergola Sistemleri

PERGOLA A.Ş.

Her mevsim kullanılabilen ve hava şartlarına göre gerektiğinde açılıp kapanabilen daha esnek bir çözüm arayanlar için motorlu pergola sistemleri harika bir alternatif. Akordeon şeklinde katlanarak açılan özel üretilmiş bir brandanın kullanıldığı bu sistemler tek tuşla çok kolay bir şekilde kapalı hale getirilebiliyor. Yine metal bir konstrüksiyon üzerine kurulan sistemler geniş teras alanlarında gölgeleme çözümü arayan ancak kışın da güneşi kesmek istemeyenler için iyi bir seçenek. Bu sistemler aynı zamanda kafe, restoran ve benzeri ticari mekânlarda da yaygın olarak kullanılıyor.

Bu konu ilginizi çekiyorsa Şık ve kullanışlı teras şemsiyeleri yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Siz bu 5 seçenekten en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!