Aynalarla değişen iç mekanlara 7 örnek | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Aynalarla değişen iç mekanlara 7 örnek

Homify TR Homify TR
Mehtap Cam ve Ayna Ürünleri – Mehtap Cam: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Aynalar yüzlerce yıldır insanlığa hizmet ediyorlar. İlk dönemlerde metal levhaların düzleştirilmesi ve parlatılmasıyla yapılan aynalar zaman içinde teknik gelişmeler neticesinde çeşitli değişimler geçirdiler. 17. yüzyıldan itibaren metal levhalar yerlerini bir yüzü sır adı verilen ince bir tabakayla kaplanan camlardan yapılan aynalara bıraktılar. Venediklilerin bulduğu ve bir dizi karmaşık süreci gerektiren bu yöntem de 19. yüzyılda Almanya'da bulunan daha gelişmiş bir kaplama tekniğiyle birlikte terk edildi. Bugün halen aynalar buna çok yakın bir teknikle yapılıyor. İnsanlığın kendine ilişkin merakı ve ilgisinin de bir sembolü olan aynalar, son birkaç yüzyıldır dekorasyonun da önemli bir parçası haline geldiler. Hemen herkesin evinde en azından bir odasında ayna bulmak mümkündür. Banyo ve yatak odalarında aynalar vazgeçilmezdir. Ancak bu basit olduğu kadar da etkileyici ürünün çok daha farklı ve yaratıcı kullanım imkânları da var. Bugün sizler için aynanın iç mekân dekorasyonunda kullanım şekillerine ilişkin bir derleme hazırladık. Bu derlemede siz de kendi eviniz için yeni fikirler bulacaksınız.

1- Aynayla genişleyen salonlar

baklava ayna aslan cam Cam
aslan cam

baklava ayna

aslan cam

Aynanın karşısına geçip baktığımız zaman kendimizi görürüz. Aynı zamanda aynanın çerçevesi içinde yansıttığı diğer şeyleri de görürüz. Bu denklemden kendinizi çıkarırsanız aynanın bulunduğu mekânın hacmini kendi çerçevesi ölçeğinde genişlettiğini düşünebilirsiniz. Nitekim aynaların özellikle büyük boyutlarda kullanıldığı dekorasyonlarda gözle görülür bir ferahlık ortaya çıkar. Bu örnekte olduğu gibi çok geniş bir ayna bir salonun iç hacmini iki katıymış gibi gösteren çok hoş bir ilüzyon yaratabilir.

2- Antrelerde aynalar

Canan Delevi – Park Maya: modern tarz , Modern
Canan Delevi

Park Maya

Canan Delevi

Evlerimizde aynaların en çok kullanıldığı bir diğer bölüm de antrelerdir. Çoğu örnekte portmantonun bir parçası olarak kullanılan aynaların farklı şekillerde antrelerde kullanılması mümkündür. Dilerseniz bir boy aynasıyla evinizden çıkmadan kıyafetinize bakabilir, veya bu örnekte olduğu gibi şık bir çerçeveli aynada kendinize selam vererek güne iyi başlayabilirsiniz. Yeterince gün ışığı almayan antrelerde aynanın doğru açıyla kullanımı sayesinde asgari düzeyde bir aydınlık elde etmek de mümkün olabilmektedir.

3- Kapladığı alanın ötesinde bir estetik unsur

Aynalar yalnızca kendimizi görmek veya ışığı yansıtmak için işe yarayan nesneler değildir. Özel tasarımlara sahip aynalar yeri geldiğinde başlı başına bir estetik unsur olarak da bir dekorasyonun parçası haline gelebilirler. Bu örnekte bir salondaki konsolun üstünde kullanılan bir aynayı görüyoruz. Gerek yüksekliği gerekse de salondaki konumu itibariyle pratik olarak herhangi bir işlevi olmadığını söylemek yanlış olmaz. Mekânı daha aydınlık ya da ferah göstermek gibi bir ilüzyon da yaratmıyor. Buna rağmen bulunduğu mekâna ışıltı katan bir dekoratif unsur olarak bir değer taşıyor.

4- Aynasız banyo olmaz

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar - Üst Kat Modern Banyo Penintdesign İç Mimarlık Modern
Penintdesign İç Mimarlık

Erbek Nif 3+1 Villa için Tasarımlar – Üst Kat

Penintdesign İç Mimarlık

Her banyoda bir ayna bulunur. Aynası olmayan bir banyo, bir anlamda musluğu ya da duşu olmayan bir banyodan farksızdır. Ancak sıradan bir yuvarlak ya da dikdörtgen aynanın kullanıldığı bir banyo ile gerçek bir banyo tasarımcısı imzalı ve aynanın tasarım unsuru haline geldiği bir banyo da elbette farklıdır. Yatay ve dikey yüzeylerin birbirini kestiği son derece iddialı bu banyoda dar enli ve çok yüksek bir ayna tercih edilmiş. Fazlasıyla derin lavabo ve paralelinde duran açık banyo rafıyla birlikte tasarıma çok net ve şık bir etkide bulunuyor.

5- Aynalı portmantolar

Ergun İnşaat Örnek Daire Modern Koridor, Hol & Merdivenler nihle iç mimarlık Modern
nihle iç mimarlık

Ergun İnşaat Örnek Daire

nihle iç mimarlık

Antrelerde ayna kullanımına az önce değinmiştik. Portmantolara entegre aynalar da aynı başlık altında değerlendirilebilir. Evden çıkmadan kıyafetlerinize bakmak için büyük bir portmanto aynası son derece işlevsel bir seçenektir. Ayrıca pek çok evde dar ve karanlık olarak tasarlanan antreleri daha ferah ve aydınlık bir hale getirmek için de geniş bir portmanto aynası faydalı olabilir.

6- Sıradışı tasarımlar

M.K. Evi Okuma Köşesi Modern Oturma Odası Entrada Mimarlık Modern Ahşap Ahşap rengi
Entrada Mimarlık

M.K. Evi Okuma Köşesi

Entrada Mimarlık

Tıpkı yüzyıllar öncesinin aynaları gibi metal levhalar olarka tasarlanmış bu üç kanatlı ilginç ayna birden çok işlev üstlenecek şekilde yerleştirilmiş. Okuma koltuğuna gelen şiddetli gün ışığı keserken aynı zamanda aksi yönden gelen ışığı yansıtma görevini yerine getiriyor. Estetik olarak oldukça iddialı olduğunu ise söylemeye bile gerek yok. Tek kelimeyle muhteşem bir ayna modeli.

7- Yatak odalarında aynalar

Yatak odaları da aynaların sık kullanıldığı odalar arasında yer alırlar. Giyinmek ve soyunmak için kullanılan boy aynaları hemen her yatak odasında bulunur. Ancak yatak odalarında aynaların işlevi bunlarla sınırlı değildir. Genellikle çok fazla aksesuarın bulunmadığı yatak odalarında sıradanlığı kırmak ve bir derinlik yaratmak için de aynalar kullanılabilir. Özellikle iyi konumlandırılmış, yeterli büyüklükte ve şık bir çerçeve içindeki bir ayna yatak odanızın yıldız parçası haline gelebilir.

Ayna konusu ilginizi çekiyorsa Aynalar için harika kullanım örnekleri yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Sizin evinizde hangi odalarda ayna bulunuyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!