Gürültüyü azaltırken çalışma verimini arttıran bir akustik uygulaması | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Gürültüyü azaltırken çalışma verimini arttıran bir akustik uygulaması

Homify TR Homify TR
Flo Genel Müdürlük Modern Yemek Odası Fales Akustik Çözümler Modern
Loading admin actions …

Çok sayıda insanın bir arada bulunduğu mekânlar her zaman özel düzenleme ve uygulamalar gerektirir. Bu durum hem AVM, fabrika veya şantiye gibi ticari mekânlar, hem de hastane, okul, üniversite gibi kamusal mekânlar için geçerlidir. Örneğin bir AVM'de sıradan bir petekli ısıtma sistemi kullanmak abesle iştigal olur. Aynı şekilde bir hastaneyi havalandırmak için basit bir sistem asla yeterli olmayacaktır. Bu yüzden toplu olarak bulunulan alanlar özel tasarımlara ve özel çözümlere gereksinirler. İnsan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu da akustiktir. Akustik olarak incelenerek gerekli düzenlemelerin yapılmadığı kalabalık ortamlarda çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin bir okul kantini durmaksızın büyüyen bir uğultuya maruz kalabilir veya bir üniversite anfisi sesin yankı yapmasından ötürü pratikte kullanılmaz hale gelebilir. Kısacası akustik de tıpkı iklimlendirme ve havalandırma gibi çok temel bir ihtiyaçtır. Bu yazıda sektöründe lider bir firmanın genel merkezinde yapılan akustik inceleme ve uygulamayı inceledik. Akustik alanında uzmanlaşan önemli bir firma olan Fales Akustik Çözümler imzası taşıyan bu projeye gelin biraz daha yakından bakalım.

Yalnızca faydalı değil, gerekli bir uygulama

Bir mekânın akustik açıdan incelenmesi ve gerekli yerleştirme ve düzenlemelerin yapılması pek çok açıdan faydalıdır. Öncelikle seslerin sağlıklı yayılımı işitme konforunu sağlayacaktır. Gereksiz uğultu ve gürültülerin engellenmesi yorgunluğu azaltır ve sağlık üzerinde olumlu etki eder. Gerekenlerin net duyulduğu, gerekmeyen seslerin yayılmasının engellendiği bir çalışma ortamı iş verimini de yükseltecektir. Akustik uygulamaların daha pek çok faydasından söz edilebilir. Ama asıl önemlisi bunun aynı zamanda bir gereklilik olmasıdır. Akustik çözümler olmadan çok sayıda insan bulunan mekânlar pek çok sıkıntıya ve hatta sağlık sorununa yol açabilirler.

Dekorasyona katkı sağlayan ürünler

Fales Akustik güçlü referansları bulunan ve bugüne kadar pek çok büyük işletmeye hizmet vermiş bir firma. Yaptıkları uygulamaların hepsindeki ortak özelliklerden biri de kullanılan akustik malzemelerin mekânların dekorasyonuna çok şık katkılarda bulunması. Teknik bir konuda detaylı hesaplamalar sonucu bir dizi ürün yerleşimi yaparken estetikten de ödün vermemek bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor.

Süreç nasıl işliyor?

Az önce de değindiğimiz gibi akustik oldukça teknik bir konu. Mekânların ve bu mekânlarda kullanılan yapı malzemelerinden mobilyalara kadar her şeyin detaylı bir incelemesini ve çok sayıda ölçüm yapılmasını gerektiriyor. Bu inceleme ve ölçümlerden elde edilen verilerin titiz bir analizi ve gerekli hesaplamaların ardından mekânın akustik olarak iyileştirmesine ilişkin çözüm önerileri sunuluyor. Hizmet verilen işletmeyle her konuda uyuşma sağlandıktan sonra gerekli ürünlerin tasarım ve üretim süreci başlıyor. İlgili alandaki mevcut dekorasyon da göz önüne alınarak tasarlanan ürünlerin yerleştirilmesinden sonra bir kez daha gerekli testler yapılıyor. Nihayet belli süre sonra müşteri memnuniyeti anketiyle süreç tamamlanmış oluyor.

Yükselen iş verimiyle geri dönen bir yatırım

Konforlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı her çalışanın hakkıdır. İşletmeler bu ortamları temin etmekle yükümlüdür. Ancak bu yalnızca çalışanlar için gerekli olan bir şey değildir. Sağlıklı çalışma ortamı daima iş verimini yükseltir. Böylece işletme hem çalışanlarını korurken hem de verimliliği yükselterek büyümesine katkıda bulunmuş olur. Akustik uygulamalara bu yüzden kendini kısa sürede ödeyen bir yatırım olarak bakmak daha doğru olacaktır.

Güven veren bir ekip

Fales Akustik Çözümler oldukça az sayıda firmanın bulunduğu son derece spesifik bir alanda hizmet veriyor. Fakat verdikleri hizmet pek çok ticari ve kamusal kuruluş için hayati önem taşıyor. Akustik konusunu ciddiye alan ve yoğun trafikli alanları buna göre düzenlemek için adımlar atan kuruluşların çoğalması toplum sağlığı için de büyük önem arz ediyor. Fales Akustik, deneyimli ve alanında uzman ekibiyle ülkemizde yavaş yavaş önemi anlaşılan akustik çözümlerde gerçekten güven veren bir firma.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için yine aynı ekibin imzasını taşıyan bir başka projeyi incelediğimiz Yüksek verimlilik ve düşük stres için profesyonel akustik çözümler yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Gürültü kirliliğini ortadan kaldıran bu tasarımları nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!