Farklı koltuklarla özgün bir tarz yaratın | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Farklı koltuklarla özgün bir tarz yaratın

Homify TR Homify TR
Salon Tasarımı Eklektik Oturma Odası Origami Mobilya Eklektik
Loading admin actions …

Ev dekorasyonunda farklı ve özgün bir tarz yaratmak kolay bir iş değildir. Özellikle de her türlü mobilya ve aksesuarın çok büyük oranda büyük fabrikalarda üretildiği ve binlercesinin mağazalarda satıldığı bu ortamda. Bu durumda bir fark yaratmak istiyorsanız mobilya kataloglarındaki ezber tasarımlardan uzaklaşmalı ve yeni şeyler denemeye açık olmalısınız. Farklı tarzlardaki koltuk modellerini oturma odanızda bir araya getirmek bunun için harika bir yol olabilir. Siz de böyle iddialı bir projeye kendinizi hazır hissediyorsanız bu derlemede farklı koltuk modellerini yan yana kullanmanın en güzel örneklerini bulacaksınız. Buradan başlayın ve siz de kendi tarzınızı yaratın.

Modern ve klasik bir arada

Yalnızca ev dekorasyonunda değil tasarımın konusu olan hemen her alanda kontrast en temel unsurlardan biridir. Doğru bir kontrast oluşturmak iyi bir tasarım ortaya çıkarmanın tamamı değilse bile yarısını teşkil eder demek yanlış olmaz. Oturma odanızda ve koltuklarınızla bir kontrast oluşturmanın en iyi yollarından biri de klasik ve modern koltukları bir arada kullanmak. Bu örnekte düşük sırtlı kapitoneli klasik bir koltuk, yüksek sırtlı ve köşeli hatlara sahip modern bir koltukla bir arada kullanılmış. Aynı zamanda koyu kahverengi ve bej renkleri de bir kontrast oluşturuyor. Sonuç oldukça şık.

Yıldızlaşan bir parça

Salon Tasarımı Eklektik Oturma Odası Origami Mobilya Eklektik
Origami Mobilya

Salon Tasarımı

Origami Mobilya

Farklı tarz ve renklerde koltukları birlikte kullanmanın bir diğer yolu da bu örnekte olduğu gibi ürünlerden birini ön plana çıkararak yıldızlaştırmaktır. Genel olarak ölçülü ve dengeli bir dekorasyona sahip ve klasik bir tarzın hakim olduğu bu odada fuşya renginde oldukça iddialı bir koltuğa yer verilmiş. Kapitoneli tasarımıyla ve özellikle rengiyle sivrilen bu koltuk, hem odanın genel dekorasyonu hem de diğer üçlü koltukla çok güçlü bir kontrast oluşturuyor.

İki artı bir

Oturma grubunun ana parçasını oluşturan büyük kanepede ve tekli koltuklarda farklı tarzlar kullanmak da kullanabileceğiniz yöntemlerden biridir. Pastel tonların hakim olduğu bu oturma grubunun büyük parçasını koyu yeşil renginde kapitoneli bir koltuk oluştururken teklilerde oldukça kibar ve modern bir tasarıma sahip bej berjerler tercih edilmiş.

Farklı koltukları farklı eşyalara uydurmak

Farklı renk ve tasarımlarda koltuklar kullanmak için oturma odanızdaki diğer unsurları da dikkate almanız gerekir. Çünkü farklı tarzları bir araya getirmek her şeye rağmen bir denge gerektirir ve birbiriyle ilgisiz bir dizi eşyayı bir odaya yığmak genellikle iyi bir sonuç vermez. Özellikle yemek odasının da dahil edildiği bunun gibi geniş salonlarda koltukları farklı gruplara uydurma yoluna gidebilirsiniz. Bu örnekte kapitoneli klasik koltuk renk tercihiyle perdelerle, daha modern bir tarzdaki bej koltuk ise yemek masası takımıyla uyum içinde. Sonuçta ise hem kontrast hem de dengeli bir salon ortaya çıkmış.

Desen farkı

Luxev Mobilya – Hünkar Koltuk Takımı: modern tarz , Modern
Luxev Mobilya

Hünkar Koltuk Takımı

Luxev Mobilya

Tek rengin hakim olduğu oturma gruplarında desenli bir koltukla monoton havayı kırmak da göz önünde bulundurabileceğiniz bir formüldür. Üstelik bu durumda farklı bir tarz ve hatta farklı bir renk bile tercih etmeniz gerekmez. Aynı rengin desenli bir versiyonu da yeterince farklı bir etki bırakacaktır.

Çok bölümlü salonlar

Koltuk seçimi Modern Oturma Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Koltuk seçimi

ANTE MİMARLIK

Birden fazla oturma ve dinlenme alanı bulunan geniş salonlarda farklı koltuklar yerine farklı oturma gruplarını kombin olarak kullanma şansınız var. Klasik tarzdaki bu etkileyici salonda bir bölümde daha modern ve zarif bir L koltuk, bir diğer bölümde ise her yönüyle gerçek bir klasik oturma grubu kullanılmış.

İki uçtaki tarzların buluşması

Aşiyan Cephe Modern Oturma Odası Decora Modern
Decora

Aşiyan Cephe

Decora

İddialı tasarımlardan hoşlanıyorsanız biraz daha radikal davranıp ne renk ne de tarz olarak hiçbir benzerliği bulunmayan, dahası odadaki diğer eşyalarla da herhangi bir ilgileri bulunmayan bu iki koltuk gibi benzemez parçaları da bir araya getirebilirsiniz. Sezgilerinize ve tasarım becerinize güveniyorsanız tam anlamıyla özgün bir koltuk kombinasyonu için bu yola başvurabilirsiniz.

Oturma odası ve/veya salon dekorasyonunu gündeminize aldıysanız Modern salonlar için 15 farklı dekorasyon modeli yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Bu oturma gruplarından en çok hangisi size hitap ediyor?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!