Koridorlarda nötr renk kullanımı: 9 örnek | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Koridorlarda nötr renk kullanımı: 9 örnek

Homify TR Homify TR
3D GOLD PANEL Modern Koridor, Hol & Merdivenler Diva Yapı Modern
Loading admin actions …

İç tasarım bağlamında nötr renkler olarak da anılan tarafsız renkler, genel olarak bir odada çok dikkat çekmeyen ve yumuşak geçişlere olanak tanıyan, renksiz gibi görünen renk gruplarıdır. Beyaz tonları, bej, fildişi, siyah tonları ve griyi nötr renkler arasında sayabiliriz. Nötr renkler özellikle bir iç mekanda dekorasyon unsurlarını öne çıkarmak, odaya daha ferah ve iç açıcı bir atmosfer kazandırmak ve küçük alanları daha aydınlık ve geniş göstermek için duvarlarda kullanılıyor. İç mimarlar nötr renklerin koridor gibi dar alanlarda kurtarıcı renkler olduğunu belirtiyor.

Dar alanlar denilince de elbette aklımıza ilk olarak evlerimizin giriş alanları ve koridorlar geliyor. Koridor tasarımları özellikle karanlık ve boğucu bir atmosfer yaratmamak için tarafsız renk kullanımına en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri. Ancak nötr renkleri iç tasarımda kullanırken de dikkat etmek gerek çünkü sadece nötr renklerden oluşan bir mekan sıkıcı ve sıradan bir görünüme de sahip olabilir. Bunun önüne geçmek için mobilya seçimlerine dikkat edebilir, duvarları farklı aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Bu yazımızda koridorlarda nötr rengin doğru kullanımını yansıtan tasarımları ele alıyoruz.

1- Çift renkle derinlik yaratmak

Nötr renkleri sıkıcılıktan kurtarmak için başvurabileceğiniz yöntemlerden biri çift renkli tasarımlar. Duvarı ikiye bölerek bir boya uygulaması yaptığınızda hem tavan yüksekliği görsel olarak artıyor, hem de daha albenili bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu örnekte buna ek olarak koridor alanına cam tuğlalı geçiş ile hareket kazandırılmış.

2- Duvar panelleri

3D GOLD PANEL Modern Koridor, Hol & Merdivenler Diva Yapı Modern
Diva Yapı

3D GOLD PANEL

Diva Yapı

Duvarları süslemek koridorlar için her zaman iyi bir fikirdir çünkü bu alanlarda mobilya kullanımı genellikle oldukça azdır. Işıltılı duvar panelleri özellikle penceresiz koridorlarda daha aydınlık bir görünüm sağlar.

3- Aynalar

Gold Towers Konut Modern Koridor, Hol & Merdivenler Treso İç Mimarlık Modern
Treso İç Mimarlık

Gold Towers Konut

Treso İç Mimarlık

Elbette nötr renklere eşlik eden aynalar da alanın çekiciliğini ve görsel genişliğini arttıran tasarım fikirlerinden bir başkası.

4- Dikkat çekici duvar aksesuarları

Deniz Yıldızı Evleri Modern Koridor, Hol & Merdivenler Merve Demirel Interiors Modern Seramik
Merve Demirel Interiors

Deniz Yıldızı Evleri

Merve Demirel Interiors

Nötr renklerin temel gayesi dikkat çekmeyen bir arka plan yaratmaktır. Bunun için alanın sıradan bir görünüme sahip olmaması için duvarları zevkinize göre dikkat çekici aksesuarlarla süsleyebilir ve mekanın görsel odak noktasını bu aksesuarlarla belirleyebilirsiniz.

5- Zemin döşemeleri

Eğer duvarlarda nötr bir renk varsa ve duvarda aksesuar ya da alanda mobilya kullanmıyorsanız o halde koridorun zemininde bir hareket yaratacak desenler tercih edebilirsiniz. Bu, bu örnekteki gibi mermer bir kaplama da olabilir, daha pratik şekilde yerleştireceğiniz desenli bir kilim de…

6- Minimalist mobilyalar

Canan Delevi – Seba Life : modern tarz , Modern
Canan Delevi

Seba Life

Canan Delevi

Eğer koridor alanında mobilya için yeterli yeriniz yoksa bile duvara monte mini bir raf ve bir puf ile harikalar yaratmak mümkün. Küçük ama etkili tasarım ögeleri için yaratıcılığınıza güvenin.

7- Işıklandırma

D&S Altaş Home Modern Koridor, Hol & Merdivenler yücel partners Modern
yücel partners

D&S Altaş Home

yücel partners

Koridor alanlarında ışıklandırma çok önemli bir konudur, özellikle de nötr renkli duvarlar ve penceresiz bir koridor söz konusu olduğunda. Eksik ışıklandırma ile koridor alanı olduğundan daha dar, loş ve boğucu bir görünüm kazanabilir.

8- Desenli duvar kağıtları

CM İç Mimarlık Modern Koridor, Hol & Merdivenler CM İç Mimarlık Modern
CM İç Mimarlık

CM İç Mimarlık

CM İç Mimarlık

Nötr renk kullanımı denilince aklımıza düz renkler gelse de aslında nötr renkli ve minimal desenli duvar kağıtlarını da değerlendirmek mümkün. Bu örnekteki gibi belli belirsiz çizgilere sahip bir duvar kağıdı, koridorunuzu daha şık hale getirirken aynı zamanda tavan yüksekliğini görsel olarak arttıracaktır.

9- Beton efektli duvarlar

Son yılların en trend tasarım ögelerinden biri de beton etkisi yaratan desenler. Nötr rengin endüstriyel tarzda modern bir yorumu olan bu efekt, koridor alanlarında da oldukça çarpıcı bir görünüm yaratıyor.

Koridorunuzu daha büyük göstermenin yollarını arıyorsanız bkz: Küçük koridorları daha geniş gösterecek 10 dekorasyon önerisi

Bu koridor tasarımlarından en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!